متوسط مقالات

سرنوشت بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال به کجا ختم خواهد شد؟

موفقیت بیت کوین (Bitcoin) برای رشد و شکوفایی کل فضای ارز‌های دیجیتال لازم است، اما شرط کافی نیست. عملکرد بیت کوین بهترین معیار برای پاسخ به این سوال است که آیا ارز‌های دیجیتال به رشد و پیشرفت خود ادامه می‌دهند و یا زمستان کریپتو در راه است.

در این مقاله نمی‌خواهیم به رسم تصویر خوش‌بینانه و رویایی در مورد ارز‌های دیجیتال بپردازیم، بلکه عینیت، صداقت و چیز‌هایی که برای موفقیت در این فضا لازم است، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

بیت کوین کل بازار کریپتو نیست؛ اما سرنوشت این بازار به آن بستگی دارد. پس تحلیل اتفاقاتی که برای سلطان ارز‌های دیجیتال می‌افتد، از تحلیل هر دارایی دیگری در این بازار اهمیت بیشتری دارد.

انگیزه و متدشناسی

همه ما همواره سعی می‌کنیم که بهترین استفاده را از صرف زمان و تلاش خود ببریم. عده زیادی نیز وقت و تلاش زیادی را در بیت کوین صرف کرده‌اند، و نتیجه دادن یا نتیجه ندادن این وقت و تلاش در یک بازه زمانی بین ۶ ماه تا ۱ سال آینده مشخص خواهد شد. پس از این بازه زمانی، ارزش بیت کوین نمایان می‌شود و باید دید که آیا ورود سرمایه جدید به بیت کوین، شکل‌گیری کسب و کار‌ها و دیگر پیشرفت‌ها در این حیطه به ظهور می‌رسند یا خیر؟

در حال حاضر، احتمال یک بازار صعودی مطرح است و باید دید که این ماجرا چگونه در جهان ارز دیجیتال و در جامعه خارج از این فضا گسترش خواهد یافت.

هاوینگ بیت کوین و ویژگی‌های انباشت به جریان

بیت کوین هاوینگ ارز دیجیتال آلتکوین

هاوینگ (halving) بیت کوین عامل تسریع‌کننده افزایش قیمت آن برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است و باید منتظر این بود که آیا پیش‌بینی‌های مدل انباشت به جریان بیت کوین درست خواهد بود یا نه؟

این روش در مارس ۲۰۱۹ توسط یکی از اکانت‌های معروف سایت مدیوم (Medium) با نام PlanB معرفی شد؛ ارزش این مدل، سادگی آن در تعیین ارتباط معنی‌دار بین نرخ تورم ثبت شده قبلی و سرمایه بازار بیت کوین است، که این موفقیت بیت کوین را در آینده تعیین می‌کند. سناریوی مطلوب برای بازار گاوی (صعودی) بعدی این است که قیمت این دارایی در انتهای سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد.

نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد و عده‌ای معتقدند که این مدل عرضه بیت کوین بر قیمت آن تاثیر نخواهد داشت. البته به مرور زمان و روی دادن فرآیند هاوینگ، ممکن است افراد متقاعد شوند که پادشاه ارز‌های دیجیتال ارزشمند است و در نتیجه، تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش پیدا کند و مردم از آن برای ذخیره ارزش استفاده کنند.

تاریخ نشان می‌دهد که فرآیند هاوینگ باعث بالا بردن فوری قیمت بیت کوین نشده، اما سرآغاز بازار صعودی و احیای قیمت این کوین بوده است.

گسترش آرام، مورد پذیرش اکثریت جامعه نیست!

منتقدان بیت کوین بر این باورند که از بیت کوین نمی‌توان در امور روزمره استفاده کرد و راه‌حل‌هایی نیز مانند شبکه لایتنینگ ناقص هستند و جواب نمی‌دهند.

البته متوسط کارمزد تراکنش سلطان ارز‌های دیجیتال به نسبت سال ۲۰۱۷ و زمانی که بازار صعودی باعث هجوم افراد به شبکه این ارز دیجیتال شد، بسیار بهتر شده و از حدود ۹۰۰ ساتوشی به ۲۰ تا ۳۰ ساتوشی رسیده است؛ اما هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد و افراد می‌خواهند بدانند که آیا در صورت وجود یک بازار گاوی دیگر، این شبکه پاسخگو خواهد بود یا نه؟

البته این انتقاد‌ها تا حدود زیادی درست است و سلطان ارز‌های دیجیتال اکثرا برای سرمایه‌گذاری و انتقال‌های بین مرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این ارز‌ دیجیتال را نمی‌توان برای همیشه هودل (HODL) کرد و باید روشی برای سرمایه‌گذاران باشد که بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری خود را به حداقل برسانند.

در حال حاضر، این مسئله که بیت کوین در تراکنش‌های روزمره حضور ندارد، زیاد جای نگرانی نیست؛ زیرا با وجود سرویس‌های متمرکز و مقیاس‌پذیر موجود در فضا که کم هم نیستند، این پذیرش به آرامی صورت می‌گیرد.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که پذیرش بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان برای پرداختی‌ها در حال افزایش است و در همین اواخر، یک روزنامه ایتالیایی گزارش داد که بیت کوین برای پرداختی‌ها در این کشور در جایگاه سوم قرار دارد.

تقلیل ریسک‌های بزرگ

بیت کوین هاوینگ ارز دیجیتال آلتکوین

بیت کوین را نمی‌توان یک دارایی تقلیل‌دهنده ریسک، مخصوصا در کوتاه مدت دانست؛ چراکه این ارز برای دراز مدت رفتار بهتری داشته است. مدل‌های قیمتی اخیر نشان می‌دهد که در هنگام وجود تنش در بازار‌های سنتی، سرمایه‌گذاران بازار ارز‌های دیجیتال هم اقدام به فروش می‌کنند.

هنوز هم بین ویژگی‌های بنیادین بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان، مانند این که این ارز تحت تاثیر سیاست‌های پولی قرار نمی‌گیرد و بازار‌های سنتی را متاثر از خود می‌کند، تنش وجود دارد.

البته از طرفی این ویژگی‌های بنیادین واقعیت دارند و بیت کوین عملکرد مستحکمی را از خود نشان داده است؛ اما فراموش نکنیم که ممکن است بیت کوین طبق انتظارات عمل نکند. این کوین می‌تواند در دراز مدت پناهگاه خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد تا از ریسک بحران اقتصادی بازار جلوگیری کنند.

عدم وجود ارزش ذاتی در بیت کوین

بعضی به این نکته اشاره می‌کنند که این کوین ارزش ذاتی ندارد و تا زمانی می‌توان به معامله آن ادامه داد که آدمی احمق‌تر از شخص خریدار پیدا شود و آن را بخرد! این آدم باید نادان‌تر از شخص خریداری باشد که پول زیادی را برای چیزی داده است که ارزش ذاتی ندارد. این قضیه تا حدودی درست است و بیت کوین هنوز معیاری رسمی برای ارزش‌گذاری ندارد.

استخراج این ارز دیجیتال به مرور زمان عرضه آن را نسبت به ابتدا افزایش می‌دهد. اخیرا در طی تحقیقات، لیستی از منابع بازار که قدرت خرید بیت کوین را پشتیبانی می‌کنند، مشخص شدند و آنها شامل افرادی که بیت کوین پرداخت می‌کنند، خریداران دوره‌ای بیت کوین و افرادی بودند که این ارز را برای فروش در قیمت‌های بالاتر می‌خرند. پس بنا به دو دلیل اصلی می‌توان گفت که مشکل خیلی جدی نیست:

  • خریداران جدید در حال افزایش هستند و این پول جدید را وارد بازار خواهد کرد و از طرف دیگر، علاقه بازار‌های اصلی نیز به ارز‌های دیجیتال افزایش یافته است.
  • به مرور زمان، این کوین خود را به عنوان یک دارایی باارزش ثابت خواهد کرد و تعداد فروشندگان آن کمتر خواهد شد.

نتیجه‌گیری

بیت کوین بزرگ‌ترین کوین موجود در بازار ارز‌های دیجیتال است و سرنوشت آن مخصوصا بعد از هاوینگ ۲۰۲۰ بر آلتکوین‌ها تاثیر‌گذار خواهد بود. بیت کوین پدیده‌ای است که باید در دراز مدت و کوتاه مدت مورد توجه قرار بگیرد.

در حال حاضر همه چیز به صورت طبیعی پیش می‌رود و ما باید خونسرد باشیم و در تصمیم‌گیری‌های خود عجله نکنیم. نظر شما چیست؟ سرنوشت سلطان ارز‌های دیجیتال به کجا ختم خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا