مبتدی مقالات

آیا مردم عادی تمایلی به خرید بیت کوین و سرمایه‌گذاری بر روی آن دارند؟

بیت کوین (bitcoin) فناوری جدیدی است که امور مالی و مدیریت را متحول می‌کند. این فناوری دارای مزایای زیادی به نسبت رقبای خود است. اولا اینکه بیت کوین اولین رمز ارز جهان است و ثانیا امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند. این ارز دیجیتال امروزه مورد توجه تعدادی از سرمایه‌گذاران بزرگ قرار گرفته است و در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از آن استفاده می‌شود. این ارز رمزنگاری شده از زمان پیدایش تاکنون بیش از یک میلیون درصد رشد کرده است. ارزش پادشاه ارز‌های دیجیتال تنها در ۱۸ ماه اخیر ۳ برابر شده است. آیا شما هم به این فکر می‌کنید که از این موقعیت عظیم عقب نمانید و وارد سرمایه‌گذاری در این فضا شوید؟

بسیاری از مردم تمایلی برای ورود به دنیای بیت کوین ندارند

بیت کوین

افراد زیادی در مورد بیت کوین نمی‌دانند و علاقه‌ای به ورود به این عرصه ندارند. افرادی هم بیت کوین را می‌شناسند و در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند که البته این سرمایه‌گذاری‌ها در کل مبلغ قابل توجه‌ای نیست. در سال ۲۰۱۷، افراد زیادی خانه و دارایی‌های خود را فروختند و بیت کوین را در ۲۰ هزار دلار خریدند. این افراد در انواع پروژه عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) شرکت کردند و مورد کلاه‌برداری واقع شدند. در نهایت، بسیاری از این افراد پول خود را از دست دادند و گرفتار ضرر شدند. حال این واقعه چه عواقبی خواهد داشت؟ آیا این افراد پول خود را مطالبه نخواهند کرد؟

اگر سرمایه‌گذاران خرد دیگر به سمت بیت کوین برنگردند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در دوران بازار صعودی سال ۲۰۱۷ و در اویل ۲۰۱۸، آمار‌ها نشان می‌دهند که حدود ۲۴ میلیون کیف پول بیت کوین موجود بوده است. البته افراد زیادی دارای چندین کیف پول بوده‌اند و از طرف دیگر، صرافی‌ها نیز ارز‌های دیجیتال افراد مختلف را در کیف پول‌های خود قرار داده‌اند. خلاصه به دلیل ماهیت مستعار بیت کوین، نمی‌توان آمار دقیقی را از تعداد کاربران آن داد و مشخص کردن تعداد این کاربران در واقع یک کابوس اکتشافی است.

امروزه تعداد کیف پول‌ها و کاربران بیت کوین بسیار افزایش یافته است و تعداد کاربران و کیف پول‌های این ارز دیجیتال بزرگ چندین برابر شده است. اما آمار و ارقام نشان می‌دهد که این کیف پول‌ها اکثرا متعلق به سرمایه‌گذاران خرد نیستند. اینک کیف پول‌ها و کاربران فضای این ارز دیجیتال بیشتر متشکل از سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ هستند و تعداد سرمایه‌گذاران خرد بسیار کم است.

مقدار سرمایه‌گذاری اهمیت دارد

تعداد زیادی از افرادی که امروزه بیت کوین نگه می‌دارند، تنها مقدار ناچیزی از آن را نگه می‌دارند و آمار حکایت از این دارند که حدود ۷۰ درصد این افراد مبالغی زیر ۱۰۰ دلار بیت کوین را نگه می‌دارند. این نشان می‌دهد که تا کنون سرمایه‌گذاران خرد با قدرت وارد فضای بیت کوین نشده‌اند. در سال ۲۰۱۷، تعداد کمی از افراد همزمان مقداری پول را وارد بازار بیت کوین کردند که این مقدار در آن زمان برای سلطان ارز‌های دیجیتال بسیار بود زیرا هنوز این ارز خیلی کوچک بود.

آیا مشکلی روی داده یا افراد باهوشی پشت صحنه هستند؟

سرمایه‌گذاران خرد به شبکه‌های مالی و یا تحقیق صنعتی دسترسی ندارند. این سرمایه‌گذاران دارای مخارج خاص خود هستند و آنها باید قبوض خود را پرداخت کنند. این افراد پول کمی برای سرمایه‌گذاری دارند و آنها حاضر نیستند که این پول را نیز وارد پدیده پرنوسانی مانند بیت کوین کنند. شاید این کار هوشمندانه باشد و سلطان ارز‌های دیجیتال هم هنوز از قله خود حدود ۵۰ درصد فاصله دارد. آنها که در سال ۲۰۱۷ و زمانی که اکثر مردم بیت کوین خریدند، اقدام به این کار نکردند، اکنون هم که جهان گرفتار بحران بیماری و استرس مالی است، رغبتی به خرید این ارز دیجیتال ندارند. به هر حال، بازار سهام از حمایت بانک مرکزی برخوردار است و از پایین رفتن ارزش آن جلوگیری می‌شود. اما بیت کوین از حمایت چه کسی برخوردار است؟

آیا این بدین معنی است که سرمایه‌گذاران خرد هرگز وارد صحنه نخواهند شد؟

وال استریت در حال امن کردن خرید و فروش ارزهای دیجیتال است و توسعه‌دهندگان زیادی در حال آسان‌تر کردن استفاده از ارزهای رمزنگاری شده هستند. چرخه‌های بازار هم به نظر می‌رسد که در حال بالا بردن قیمت ارز‌های دیجیتال باشند. شبکه بیت کوین در حال رشد است و اینک سرمایه‌گذاران بیشتری از آن حمایت می‌کنند.

در ضمن، کارمزد محصولات سنتی وال استریت در حال کاهش است و بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها دیگر آن بازده قبل را ندارند و یا با ریسک‌های جدیدی مواجه شده‌اند. آیا به نظر شما در این شرایط، مدیران پولی به سمت بهترین سرمایه‌گذاری دهه گذشته متمایل نخواهند شد؟ این که چه زمانی این مدیران به سرمایه‌گذاران عادی سفارش می‌کنند که مقداری بیت کوین بخرند هنوز مشخص نیست. چیزی که واضح است، این است که سرمایه‌گذاران خرد هرگز اول نبوده‌اند و در این عرصه‌ها همواره مقلد سرمایه‌گذاران دیگر بوده‌اند. سوال مهمتری که در اینجا پیش می‌آید این است که زمانی که سرمایه‌گذاران خرد وارد فضای بیت کوین شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا