متوسط مقالات

بیت کوین می‌تواند پایه‌گذار نسل سوم وب (Web.3) باشد!

بیت کوین پادشاه بلامنازع بلاک چین ها است. سلطه این ارز از سال ۲۰۱۷ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این ارز از بسیاری از فورک های امتحان شده و جنگ های داخلی جان سالم به در برده و خود را به عنوان ارز دیجیتال ذخیره تثبیت کرده است. مردم در بازار خرسی به بیت کوین روی می آورند. شبکه تولید آن بیش از ۱۰ سال است که آزمایش زمان را پشت سر گذاشته است.

با این حال صنعت کریپتو در رابطه با قراردادهای هوشمند یا نسل سوم وب این ارز را نپذیرفته است. معتقدم این موضوع تغییر خواهد کرد.

درست است که بیت کوین نمی تواند همه کار انجام دهد اما امن است؛ زیرا یک زبان برنامه نویسی محدود دارد و قابل اطمینان است زیرا تغییر نمی کند. این بدان معنی نیست که اکوسیستم توسعه دهنده پیرامون بیت کوین نمی تواند پشتیبانی از نسل سوم وب را فعال کند. از آنجا که صنعت کریپتو به سمت نسل سوم وب پیش می رود، متوجه می شویم که جلوگیری از امنیت و تأثیرات شبکه بیت کوین سخت است.

با وجود ابتکارات متعدد رقبا، هش ریت شبکه بیت کوین و امنیتی که توسط ماینینگ گواه اثبات کار (PoW) ارائه می شود تا به امروز بی رقیب مانده است. سال ها است که ارزهای دیجیتال جدید سعی دارند که شبکه های بومی PoW خود را راه اندازی کنند اما هیچ یک به موفقیت بیت کوین نزدیک نیز نشده است.

بیت کوین تاثیرات شبکه ای دارد. بیشتر افراد از طریق این کوین به ارزهای دیجیتال معرفی می شوند. اگر کاری بتواند انجام شود سرانجام به جای اکوسیستم کوچکتر در راس بیت کوین انجام خواهد شد. تأثیرات شبکه ای موفقیت این ارز را تقویت می کنند: ماینرها می دانند که این شبکه تثبیت شده است، جامعه آن قدرتمند است و این ارز قوی ترین ارز در فضای کریپتو است. ماینرها تعهدات خود را گسترش داده، هش ریت و قابلیت اطمینان شبکه را افزایش می دهند؛ ورود آنها باعث افزایش دارندگان و مشاغل شده و حمایت جامعه را افزایش می دهند. و این چرخه ادامه می یابد.

قراردادهای هوشمند در بیت کوین

علی رغم موفقیت بیت کوین، منتقدانی که ظرفیت این ارز برای نوآوری را زیر سوال می برند نیز ادعاهای معتبری دارند. جنبه هایی از بیت کوین وجود دارد که توسعه دهندگانی را که مایل به کاوش دنیای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز هستند را نا امید می کند. بسیاری از پروژه ها بلاک چین های خاص خود را ایجاد کرده اند زیرا محدودیت های برنامه نویسی بیت کوین را به عنوان بر هم زننده معامله می بینند. آنها نمی توانند امنیت اصلی زنجیره را انکار کنند اما می خواهند قراردادهای هوشمند تاثیرگذارتری بنویسند. بلاک چین های جدید با امنیت ضعیف PoW روبرو هستند و غالباً سعی می کنند به گواه اثبات سهام (PoS) یا تنظیمات PoS انتخاب شده ای برسند که از امنیت کمتری برخوردار هستند و به سمت متمرکز بودن گرایش پیدا می کنند.

در نتیجه چندین پروژه کریپتویی به این نتیجه رسیده اند که باید بالاخره انتخاب کنند: آنها یا باید تلاش کنند که یک زنجیره بومی PoW را راه اندازی کنند و یا اینکه یک زنجیره PoS را با همه پیامدهای تجاری آن بسازند.

اما اینها تنها گزینه ها نیستند. مسیر متفاوتی نیز در دسترس است: پلتفرم های قرارداد هوشمند می توانند از امنیت PoW بیت کوین برای محافظت از بلاک چین های جدید استفاده کنند.

پروتکل های جدید می توانند امنیت بیت کوین را افزایش داده و کاربرد آن را گسترش دهند. سازماندهی مجدد تراکنش هایی که در بیت کوین انجام می شود، نسبت به سایر شبکه ها سخت تر است. این فضای طراحی هنوز تحت کاوش بوده اما تغییر آن شروع شده است.

امنیت بلاک چین بیت کوین در حال حاضر از مصرف انرژی آن ناشی می شود و ممکن است این امنیت با استفاده از مفاهیمی مانند گواه اثبات انتقال (PoX) به زنجیره به هم پیوسته منتقل شود. مهم است که بدانید که زنجیره های بهم پیوسته با زنجیره های جانبی سنتی تفاوت دارند؛ زنجیره های بهم پیوسته دارایی های کریپتویی خود را ایجاد می کنند اما آنها از زنجیره بیت کوین برای توزیع عملیات ماینینگ و مراحل اجماع استفاده می کنند. یک زنجیره به هم پیوسته متصل به بیت کوین یک پیشنهاد برد برد برای همه طرفین است زیرا بلاک چین جدید از قابلیت اطمینان و ثبات این ارز بهره می برد، در حالی که آزادی و انعطاف پذیری را از توسعه دهندگانی با زنجیره به هم پیوسته کار می کنند به دست می آورد.

همچنین بلاک چین بیت کوین می تواند مزایا و موارد استفاده جدید و قدرتمندی را نیز به دست آورد. این موارد ماینرها و شرکت کنندگان جدیدی برای شبکه جذب کند و جایگاه بیت کوین را به عنوان ارز دیجیتال ذخیره محکم کند.

پلتفرم های قرارداد هوشمند می دانند که قراردادهای روی زنجیره ای چقدر قدرتمند هستند. اما دقیقا همانگونه که برای رانندگی اتومبیل های جدید نیازی به ساختن جاده های جدید ندارید، نیازی به اختراع مجدد زنجیره های PoW یا PoS برای استفاده از قراردادهای هوشمند و یا راه اندازی بلاک چین های جدید نیست. شالوده محکمی که برای تحقق دیدگاه خود در مورد نسل سوم وب نیاز داریم همین جاست. نسل سوم وب به بیت کوین وابسته است.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا