مبتدی مقالات عمومی

آیا توزیع بیت کوین مشکل نابرابری ثروت را حل می کند ؟

وقتی بیت کوین (bitcoin) برای اولین بار حدود یک دهه قبل معرفی شد، هدف آن ایجاد تساوی و عدالت بود و این برای سیستم مالی آن روز بسیار ناملموس بود. اما توزیع کوین‌های (coin) بیت کوین در حال حاضر، شکاف بین فقیر و ثروتمند را در فضای بلاک چین (blockchain) بسیار برجسته کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بیت کوین نمی‌تواند مشکل نابرابری ثروت را حل کند 

بیت کوین در رابطه با توزیع کوین‌ها دارای نابرابری عظیمی است. در حالی که ارز‌های دیجیتال برای مقابله با بحران بانک‌ها و نابرابری موجود در آن سیستم ایجاد شدند، اما امروزه می‌بینیم که سلطان ارز‌های دیجیتال خود با آن نابرابری مواجه شده است. در سال‌های آغازین استخراج این ارز دیجیتال، توزیع کوین‌ها تحت تاثیر عمده ماینر‌ها (miner) بود. در آن زمان تنها افراد کمی توانایی و دانش استخراج این کوین‌ها را داشتند.

به مرور که محبوبیت این ارز دیجیتال افزایش پیدا کرد، استخراج به دام سرمایه‌گذاران افتاد و افراد ثروتمند که توانایی خرید دستگاه‌های خوب را داشتند، وارد این عرصه شدند. به تدریج افراد ثروتمند و سرمایه‌گذاران موسساتی توانستند استخراج سلطان ارز‌های دیجیتال را در دست بگیرند و بار دیگر نابرابری در توزیع کوین‌ها ایجاد شد. این هرگز تغییر نمی‌کند زیرا بلاک چین غیر‌متمرکز است و مانند نظام‌های کمونیستی کار نمی‌کند.

توزیع بیت کوین در برابر نابرابری ثروت ایالات متحده 

بیت کوین

اجازه دهید به مقایسه توزیع بیت کوین با توزیع ثروت در ایالات متحده بپردازیم. ما از داده‌های BitInfoCharts برای بیت کوین و از نمودار Statista هم برای نمایش نابرابری ثروت ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ استفاده می‌کنیم. بخش‌های برجسته شده در نمودار به شما کمک می‌کند که بهتر به مقایسه توزیع کوین‌های بزرگترین ارز دیجیتال در میان آدرس‌ها بپردازید.

بیت کوین

با توجه به نمودار‌ها متوجه می‌شویم که نابرابری بیت کوین بسیار شدید‌تر است زیرا سرمایه‌گذاران ثروتمند می‌توانند کوین‌های بیشتری بخرند. این در حالی است که عرضه این ارز دیجیتال محدود است.

توزیع بیت کوین در برابر نابرابری جهانی 

بیت کوین

ما می‌توانیم به مقایسه ارزش دلاری آدرس‌های بیت کوین و مقایسه توزیع کریپتو‌های (crypto) نگهداری شده با هرم نابرابری ثروت جهان بر اساس داده‌های Credit Suisse در سال ۲۰۱۸ بپردازیم. همچنان که در نمودار بالا می‌بینید، درصد آدرس‌های این ارز دیجیتال که کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار دارند بسیار بزرگتر از درصد افرادی است که دارایی آنها کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار است.

اما این مقایسه یک عیب اساسی دارد و آن این است که یک فرد می‌تواند چندین آدرس بیت کوینی داشته باشد ولی باز تا حدودی سطح نابرابری را نشان می‌دهد. نظر شما در مورد توزیع بزرگترین ارز دیجیتال جهان چیست؟ آیا با دیدگاه‌های ابراز شده در این نوشتار موافق هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا