اخبار بیت کویناخبار عمومی

آیا ETF بیت کوین، بازار کریپتو را با نوسان بیشتری همراه می‌کند؟

انتظار می‌رود اولین ETF بیت کوین (صندوق قابل معامله در بورس) تا ماه فوریه ۲۰۱۹ تایید شود. اما بعضی از صاحب نظران بیان کرده اند که ممکن است ETF ها باعث افزایش نوسان بازار شوند.

نحوه تاثیرگذاری ETF بر بازار

طی چند ماه گذشته، تحلیلگران نسبت به تصمیمات کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در خصوص ETF های بیت کوین نظرهای مختلفی داشتند.

برایان کلی یکی از اعضای فست مانی CNBC و مدیرعامل BKCM توضیح داد که افزایش قیمت بیت کوین از ۷۰۰۰ به ۸۰۰۰ دلار در اوایل ماه آگوست را می‌توان با افزایش صحبت ها در پیرامون ETF های بیت کوین مرتبط دانست.

هفته گذشته که قیمت بیت کوین نسبت به دلار کاهش یافت، کلی تاکید کرد که رد ETF بیت کوین برادران وینکلووس توسط SEC بر بازار تاثیرگذار بوده و سرمایه گذاران به اخبار بیش از حد واکنش نشان داده اند.

اخیرا در یک‌ جلسه پرسش و پاسخ، آندریاس آنتونوپولوس که یکی از محققان برجسته حوزه ارز دیجیتال و متخصص امنیت می‌باشد موضع خود را در قبال ETF های بیت کوین اعلام‌ کرد و با جدیت تمام بیان کرد که وی مخالف معرفی ETF ها در بازار قانونمند می‌باشد.

آنتونوپولوس گفت ETF ها می‌توانند امکان ورود به بازار بیت کوین را برای گروه های سرمایه گذار سازمانی و معامله کنندگان خرده‌ای فراهم کنند که به دلیل وجود مشکلاتی در خصوص قانونگذاری نمی‌توانستند ارزهای دیجیتال مهم را معامله کنند. علاوه بر این ETF ها پلتفرمی به سرمایه گذاران کلان ارائه می‌دهد تا قیمت بیت کوین را دستکاری کنند. وی در این خصوص توضیح داد:

همه درباره ETF ها هیجان زده اند. مسئله ای که ما در بازارهای دیگر دیده ایم این است که هنگامی که ETF در دسترس باشد، قیمت به شدت افزایش می‌یابد، به طوری که کالای مربوطه در دسترس سرمایه گذاران بیشتری قرار می‌گیرد و این سرمایه گذاران اقدام به جمع آوری کالای مربوط می‌کنند. اما از طرف دیگر، همواره این ادعا وجود دارد که بازار کالاها به شدت مورد دستکاری قرار گرفته است و اجرای این ETF ها فقط باعث افزایش توان سرمایه گذاران سازمانی در خصوص دستکاری قیمت کالای مورد نظر می‌شود.

با در نظر گرفتن اینکه ETF بورس معاملات شیکاگو CBOE و vanEck-SolidX ممکن است میلیاردها دلار روانه بازار بیت کوین کنند، این احتمال وجود دارد که پس از عرضه ETF، قیمت بیت کوین طی ساعات کاری بازار بورس ایالات متحده کاهش یا افزایش شدیدی داشته باشد.

در بازار ETF بر خلاف قراردادهای آتی، سرمایه گذاران لزوما انگیزه یا مشوقی ندارند که با دستکاری روند قیمت، به طور عمد بخواهند قیمت بیت کوین را کاهش دهند. اما برای مثال اگر گروهی از سرمایه گذاران تصمیم بگیرند از بازار ETF برای دستکاری قیمت بیت کوین استفاده کنند تا سودآوری خود را در بازارهای آینده افزایش دهند، بازار بیت کوین به طور چشمگیری با نوسان بیشتری مواجه خواهد شد.

ETF، قراردادهای آتی و رشد بلند مدت

در بلند مدت، با معرفی ابزار سرمایه گذاری عمومی قابل معامله توسط سازمان های مالی قانونمند و بهبود چشمگیر نقدینگی بیت کوین، دستکاری روند قیمت بازار کریپتو دشوار خواهد شد.

هرچند در دوره عدم ثبات، نوسان زیاد و رشد سریع، چنین ابزارهایی می‌توانند فشار کافی به سرمایه گذاران کلانی وارد کنند که قادر به تغییر و معکوس کردن روند بازار می‌باشند.

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا