اخبار بیت کوین

بررسی وضعیت بازار؛ دلایل افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

با رشد قیمت بیت کوین در شب گذشته و عبور آن از مرز ۵۰٬۰۰۰ دلار، احساسات صعودی بازار کریپتو تقویت شد و بقیه رمزارزها هم توانستند کمی رشد کنند. قیمت سولانا در این میان بیش از ۸٪ رشد کرد و قیمت اتریوم هم بیش از ۶.۶٪ افزایش یافت. علاوه بر این قیمت آوالانچ بیش از ۶٪ افزایش یافت و قیمت کاردانو و BNB حدود ۳٪ رشد کردند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

افزایش تقاضای ETFها

به نقل از کوین تلگراف، صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین ۱۰ برابر بیشتر از آنچه ماینرها توانستند در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) تولید کنند، BTC خریدند. به عبارت دقیق‌تر، حداقل ۱۰٬۲۸۰ بیت کوین (به ارزش ۴۹۳.۴ میلیون دلار) در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) به این ETFها سرازیر شده است اما ماینرها در این روز فقط توانستند حدود ۱٬۰۵۹ بیت کوین (به ارزش ۵۱ میلیون دلار) را استخراج کنند.

رشد عرضه بیت کوین در برابر قیمت آن
رشد عرضه بیت کوین در برابر قیمت آن – منبع: Blockchain.com

در ۹ فوریه (۲۰ بهمن) هم حدود ۱۲٬۷۰۰ بیت کوین (به ارزش ۵۴۱.۵ میلیون دلار) وارد ETFهای اسپات شد اما فقط ۹۸۰ بیت کوین (به ارزش ۴۵ میلیون دلار) استخراج شد. آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano)، یکی از فعالان بازار کریپتو، خاطرنشان کرد:

متخصصان وال استریت بیت کوین را دوست دارند. تقاضای بیت کوین ۱۲.۵ برابر بیشتر از توکن‌های BTC است که به صورت روزانه استخراج می‌شود. حدود ۸۰٪ از کل عرضه بیت کوین در ۶ ماه گذشته جابه‌جا نشده و فقط حدود ۲۰۰ میلیارد دلار آن قابل‌معامله است. بنابراین ETFها ۵٪ از کل عرضه قابل‌معامله بیت کوین را تنها در ۳۰ روز جذب کرده‌اند.

داده‌های پلتفرم کوین‌شیرز (CoinShares) هم نشان می‌دهد که جریان ورود سرمایه صندوق‌های مبتنی بر دارایی‌های دیجیتال در هفته گذشته به ۱.۱ میلیارد دلار رسیده و جریان ورود سرمایه سالانه آن‌ها به ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است. ارزش دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق‌ها هم در محدوده ۵۹ میلیارد دلار قرار دارد که بالاترین رکورد آن از اوایل سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود.

جریان ورود و خروج سرمایه از صندوق‌های مبتنی بر دارایی‌های دیجیتال
جریان ورود و خروج سرمایه از صندوق‌های مبتنی بر دارایی‌های دیجیتال – منبع: کوین شیرز

با این حال تحلیلگران خاطرنشان کردند که نسبت جست‌وجوی بیت کوین در گوگل با قیمت آن، به کف خود رسیده و نشان داده که علاقه سرمایه‌گذاران خرد کاهش یافته است.

قیمت بیت کوین و جست‌وجوی آن در گوگل
قیمت بیت کوین و جست‌وجوی آن در گوگل – منبع: پلتفرم اکس

گوگل ترندز (Google Trends) به کاربران اجازه می‌دهد تا حجم نسبی جست‌وجوها را با هم مقایسه کنند. با این حال کاهش نسبت مذکور بدان معنا نیست که تعداد کل جست‌وجوهای بیت کوین کاهش یافته است؛ بلکه به این معنی است که محبوبیت آن در مقایسه با سایر جست‌وجوها کم‌تر شده است.

انتظارات صعودی معامله‌گران بازار آپشن

به نقل از کوین دسک، در روزهای گذشته بسیاری از قراردادهای اختیار خرید آپشن بیت کوین در پلتفرم دربیت (Deribit) با قیمت ۶۵٬۰۰۰ دلار، ۷۰٬۰۰۰ دلار و ۷۵٬۰۰۰ دلار معامله شد. کلی گریر (Kelly Greer)، رییس فروش شرکت «Galaxy»، اعلام کرده است:

اوپن اینترست قراردادهای اختیار خرید در محدوده ۵۰٬۰۰۰ دلار متمرکز شده‌اند و تعداد قراردادهای اختیار خرید در قیمت‌های ۵۰‌٬۰۰۰ دلار، ۶۰٬۰۰۰ دلار و ۷۵٬۰۰۰ دلار با تاریخ انقضای آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد ۱۴۰۳) افزایش یافته است. این امر نشان می‌دهد معامله‌گران بازار آپشن حاضرند پریمیوم این قراردادها را پرداخت کنند و دیدگاه بسیار خوبی نسبت به آن دارند.

گریر تاکید کرد که تعداد قراردادهای اختیار خرید بیت کوین در محدوده ۳۰٬۰۰۰ و ۴۰٬۰۰۰ دلار با تاریخ انقضای سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ هم افزایش یافته بود و به رشد BTC کمک کرده بود. علاوه بر این تعداد قراردادهای صعودی بیت کوین در بازار گاوی سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هم رشد کرده بود و قراردادهای اختیار معامله BTC در قیمت ۸۰٬۰۰۰ دلار بین معامله‌گران دست‌به‌دست می‌رشد. شرایان لی (Ryan Lee)، تحلیلگر ارشد «Bitget Research»، اعلام کرده است:

هیچ خبری در آینده وجود ندارد که با قیمت بیت کوین مرتبط باشد. تنها خبر هاوینگ BTC است که به رشد میان‌مدت و بلندمدت آن کمک می‌کند. علاوه بر این ما باید اصول روانشناسی بازار و تاثیر آن بر اصلاح بیت کوین را هم در نظر بگیریم.

با این حال یکی از فعالان بازار کریپتو به اسم «Mitchell» خاطرنشان کرده است:

دفعه قبل که قیمت بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسید، بیش از ۵۰٪ از عرضه آن در دست سرمایه‌گذاران کوچکی بود که می‌خواستند توکن‌هایشان را به فروش برسانند. علاوه بر این شبکه ترا و صرافی FTX هنوز فعال بودند، خریداران GBTC نمی‌توانستند سودشان را برداشت کنند و جهان منتظر سریع‌ترین افزایش نرخ بهره در آمریکا بود. با این حال الان که بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسیده، ۷۰٪ عرضه در دست هولدرهای قوی است، وال استریت به آن علاقه‌مند شده، ۹ هفته تا هاوینگ آن باقی مانده و احتمال کاهش نرخ بهره هم وجود دارد. همه سر و صداها از بین رفته است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا