قیمت بیت کوین و طلا به خاطر دستکاری بازار بالا نمی‌رود!

چرا بیت کوین که به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود با بحران اقتصادی جهان مواجه نیست؟ یک تیم تحقیقاتی واقع در انگلستان به یافته هایی در خصوص “دستکاری شدید و در مقیاس بزرگ بازار” دست یافته اند.

سطح جدیدی برای رکورد دستکاری بازار

محققان دانشگاه ساسکس، معاملات در سراسر بازار دارایی‌های امن را از ماه مارس ۲۰۲۰ رصد و بررسی کردند. این تحلیل باعث شد که حجم بزرگی از سفارشات فروش در قراردادهای آتی طلا، پامپ و دامپ در قراردادهای آتی فلز مس و حجم بزرگی تچاز سفارشات جعلی در صرافی های اوراق مشتقه بیت کوین را شناسایی کنند.

محققان دریافته اند که بعضی از معاملات در کومکس (COMEX) به حدی بزرگ بوده اند که در تناقض با قوانین آمریکا در خصوص سوء استفاده از بازار بود. اما تنش های گسترده در بازار بدان معنا است که قانونگذارانی نظیر CFTC در حال حاضر با مسائل بسیار زیادی مواجه هستند که حتی دستکاری های بزرگ این بازارها از دید قانونگذاران پنهان مانده است.

قیمت طلا
قیمت طلا

اما در مورد بیت کوین، دستکاری اصلی بازار خارج از آمریکا رخ داده است. کارول الکساندر (Carol Alexander) استاد بخش اقتصاد و تجارت دانشگاه ساسکس گفته است که صرافی اوراق مشتقه بیتمکس به ربات های خود امکان داده است تا قیمت بیت کوین را از ۸۰۰۰ به ۴۰۰۰ دلار برسانند.

الکساندر گفت:

با سقوط شاخص S&P 500 در ماه مارس ۲۰۲۰، طلا نیز علیرغم آنکه باید بهترین عملکرد خود را نشان می‌داد، به دلیل فروش های استقراضی بسیار زیاد در قراردادهای آتی طلا در کومکس، بدترین هفته طی ۸ سال گذشته را داشت. بیت کوین نیز با دستکاری های کاملا واضح توسط ربات ها در صرافی های اوراق مشتقه ارز دیجیتال مخصوصا بیتمکس با کاهش قیمت مواجه شد.

پرریسک شدن بیت کوین

این تحقیق هم چنین با بررسی واکنش طلا به سقوط S&P 500، به مقایسه بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و بحران کنونی پرداخته است.

در این گزارش خاطرنشان شده است که فروپاشی لمن برادرز (Lehman Brothers) باعث شده است که رابطه بین شاخص بنچمارک آمریکا و طلا به منفی ۴۰ درصد برسد. با این حال، طی ماه های مارس و آوریل ۲۰۲۰، رابطه بین این دو مثبت ۲۰ درصد بود.

این تحقیق، بیت کوین را جایگزین طلا کرده و کاهش رابطه مورد نظر را به دست آورده است. از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیت کوین، رابطه ای با بورس نداشته است. اما با سقوط قیمت این ارز دیجیتال در ماه مارس ۲۰۲۰، رابطه آن با S&P 500 به ۶۳ درصد رسید. در ماه می این مقدار به ۴۰ درصد کاهش یافت.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

اگرچه بیت کوین اخیرا به قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار بازیابی شد و طلا نیز به رکورد ۷ سال اخیر دست یافت، اما رابطه هر دوی آنها با بورس در محدوده پرریسک قرار دارد.

نظرسنجی اخیر بانک آمریکا (Bank of America) از مدیران صندوق جهانی نشان داده است که آنها بازیابی V شکل را در وال استریت مشاهده نمی‌کنند. این موضوع بدان معنا است که شاخص های داو جونز، S&P 500 و نزدک در سه ماهه های آتی می‌توانند شاهد بازگشت در روند صعودی خود باشند مگر آنکه توسط فدرال رزرو حمایت شوند.

در صورت تکرار شرایط ایجاد شده در ماه مارس، سرمایه گذاران می‌توانند از بیت کوین یا طلا برای جبران ضررهای خود استفاده کنند. به علاوه می‌توانند این دارایی های امن را به منظور کسب نقدینگی بفروشند. محققان نیز با این نظر موافق بوده و گفته اند:

بزرگترین ذینفعان این سقوط بازارها، دارندگان دلار و دارایی های آمریکا هستند.


منبع bitcoinist
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر