متوسط استخراج

اتریوم ۲ و هاوینگ بیت کوین ؛ تحول در صنعت ماینینگ ارز دیجیتال!

سومین هاوینگ بیت کوین و راه‌اندازی اتریوم ۲ را شاید بتوان جزو مهم‌ترین اتفاق‌های سال ۲۰۲۰ در نظر گرفت. همزمانی این دو اتفاق با شیوع ویروس کرونا در جهان تاثیرات بسیار زیادی بر صنعت ماینینگ (Mining)  و استخراج ارزهای دیجیتال گذاشته است. اما صنعت ماینینگ بیت کوین پس از این اتفاق‌ها همچنان در مرکز توجه قرار دارد.

با وجود این که هش ریت شبکه بیت کوین همچنان بالاست، اما هش ریت پس از هاوینگ با کاهش مقطعی همراه شد. از طرفی رشد قیمت اتریوم و راه‌اندازی اتریوم ۲ و کنار گذاشتن الگوریتم PoW توسط دومین رمز ارز برتر بازار، شرایط مبهمی برای استخراج بیت کوین بوجود آورده است.

ویروس کرونا تاثیر زیادی روی صنایع مختلف گذاشته است. تاثیر این ویروس بر صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به خاموشی بسیاری از استخرهای استخراج منجر شد. برخی دیگر از ماینرهای بیت کوین به شبکه دیگری که شرایط بهتری داشت، مهاجرت کردند.

بالا بودن سختی شبکه بیت کوین در مقایسه با بسیاری از آلتکوین‌های قابل استخراج، صرفه اقتصادی فعالیت ماینرها را به خطر انداخته و آنها را مجبور به ترک شبکه بیت کوین کرد.

هاوینگ بیت کوین و اتریوم ۲ ؛ انقلابی در صنعت ماینینگ

هاوینگ بیت کوین

راه‌اندازی و معرفی اتریوم ۲ می‌تواند جرقه یک تغییر بزرگ در صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال باشد. ماینرهای بیت کوین برای حفظ سودآوری فعالیت خود باید همواره دستگاه‌های جدیدتر و با قدرت پردازش بالاتر را خریداری کنند.

کافیست دستگاه‌های استخراج بیت کوین را در ۱۰ سال گذشته با هم مقایسه کنید. بروزرسانی دستگاه‌ها با توجه به قیمت بالای آنها، یکی از پارامترهای مهم در محاسبه سودآوری این صنعت است.

وقوع سومین هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج در کنار تاثیر مخرب ویروس کرونا بر وضعیت اقتصادی افراد باعث شد که ماینرهایی که به صورت انفرادی فعالیت می‌کردند از شبکه خارج شوند.

این اتفاق علاوه بر ماینرها، به شرکت‌هایی که دستگاه‌های مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را تولید می‌کنند نیز ضربه سنگینی وارد کرد؛ به این مسئله، اتریوم ۲ و انتقال از روش گواه اثبات کار به روش گواه اثبات سهام را نیز اضافه کنید!

بدون شک این مهاجرت اتریوم از حالت یک رمز ارز قابل استخراج، تاثیر بسیار زیادی بر کل صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال خواهد داشت. باید دید آیا صنعت ماینینگ از این مرحله عبور خواهد کرد و با شرایط جدید سازگار می‌شود یا شاهد یک تغییر اساسی در این صنعت خواهیم بود؟

وضعیت استخرهای ماینینگ بیت کوین

ماینینگ اتریوم ۲ هاوینگ بیت کوین سختی شبکه هش ریت آلتکوین استخراج کرونا

هاوینگ بیت کوین تاثیر زیادی بر روی بازار استخراج این ارز دیجیتال گذاشت؛ به طوری که ماینرهای کوچک از بازار خارج شدند. اما بر خلاف ماینرهای کوچک، استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین تغییر چندانی نداشته و تقریبا با همان قدرت قبلی به کار خود ادامه دادند.

یکی از مدیران استخر استخراج Poolin اشاره کرده است که پس از هاوینگ بیت کوین ، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد از ماینرهای انفرادی که سختی شبکه بیت کوین را تامین می‌کرده‌ا‌ند تحت فشار شدیدی قرار گرفته و رفته رفته از شبکه خارج می‌شوند. پس از آن، شاهد کاهش ۲۰ درصدی هش ریت شبکه بیت کوین در کوتاه مدت بودیم. هش ریت شبکه اولین ارز دیجیتال بازار بعد از هاوینگ به ۹۸ اگزاهش بر ثانیه کاهش یافت؛ این در حالی است که این مقدار پیش از هاوینگ، ۱۳۵ اگزاهش بر ثانیه بود. کاهش ۲۷ درصدی در هش ریت شبکه بیت کوین!

اما این اتفاق در شبکه بلاک چین بیت کوین، تاثیری زیادی بر روی قیمت رمز ارز بیت کوین نداشت. زیرا همزمان با این اتفاق، ورود پول هوشمند به بازار آتی بیت کوین افزایش یافت؛ به طوری که حجم معاملات بیت کوین در بازار فیوچرز تنها در دو هفته ۱۲۰۰ درصد افزایش یافت.

استخرهای استخراج واقع در کشور چین، ۶۵ درصد هش ریت شبکه بیت کوین را تامین می‌کنند. به دلیل آن که شیوع ویروس کرونا از این کشور آغاز شد، حدودا ۴۰ شرکت تولیدکننده دستگاه‌های استخراج، فروش خود را به ناچار متوقف کردند.

این اتفاق باعث کاهش هش ریت شبکه بیت کوین شد. تغییرات قیمت بیت کوین نیز بر روی این صنعت تاثیرگذار است. برای مثال در ریزش قیمت بیت کوین از ۱۰۵۰۰ دلار به ۸۱۰۰ دلار در ماه می ۲۰۲۰، حدودا ۲.۳ میلیون دستگاه ماینر از شبکه خارج شدند؛ زیرا با کاهش قیمت، دستگاه‌های قدیمی دیگر سودآوری لازم را ندارند.

آیا استخراج بیت کوین نابود خواهد شد؟

یکی دیگر از اثرات مخرب ویروس کرونا آسیب بر زنجیره تامین و توقف فعالیت تولیدکنندگان بزرگ و شرکت‌های ساخت تجهیزات ماینینگ ارزهای دیجیتال بود. این شرکت ها در دو کشور چین و کره جنوبی قرار دارند.

کرونا باعث توقف کار این دو تامین کننده بزرگ تجهیزات ماینینگ در جهان شد. اما به تدریج این دو شرکت، فروش محصولات خود را آغاز کردند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند بیت‌مین (Bitmain) و میکرو بی‌تی (MicroBt) تجهیزات جدیدی را وارد بازار کرده‌اند. این شرکت‌ها با عرضه محصولات جدید در دوران پسا کرونا، سازگاری خود را با دوران جدید اقتصادی نشان دادند و همچنین نگرانی قدیمی شدن دستگاه‌ها در استخرهای استخراج بیت کوین را برطرف کردند.

اتریوم ۲ و آلتکوین‌های قابل استخراج

از طرف دیگر استخراج آلتکوین‌های دیگر مانند اتریوم، با توجه به رشد قابل توجه قیمت آنها، می‌تواند گزینه جایگزین مناسبی برای ماینرهای بیت کوین باشد.

معمولا قیمت آلتکوین‌ها پس از رشد قیمت بیت کوین، افزایش می‌یابد و درصد افزایش قیمت آلتکوین‌ها بیشتر از درصد افزایش قیمت بیت کوین خواهد بود. از این جنبه، به نظر می‌رسد ماینینگ آلتکوین‌ها سودآوری بیشتری داشته باشد.

اما متخصصان معتقدند که در میان ارزهای دیجیتال قابل استخراج، در بلندمدت، بیت کوین سودآوری بیشتری خواهد داشت. زیرا نوسانات قیمتی آلتکوین‌ها بسیار زیاد بوده و این مورد نکته منفی در نگهداری آنها به عنوان یک دارایی خواهد بود؛ اما قیمت بیت کوین در مقایسه با سایر آلتکوین‌ها ثبات بیشتری دارد.

در اثر هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج این رمز ارز نسبت به گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است. در چنین شرایطی سودآوری ماینرها کاهش می‌یابد. در صورتی که اگر ماینرهای  بیت کوین بخواهند در بازار باقی بمانند باید تجهیزات خود را بروزرسانی کنند. کاهش برق مصرفی و افزایش قدرت پردازش باید از ویژگی‌های دستگاه های جدید باشد.

مهاجرت از استخراج بیت کوین به استخراج آلتکوین‌ها

استخراج با انرژی پاک

Valarhash یکی از استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین در کشور چین از شبکه بیت کوین خارج و به استخراج آلتکوین‌ها مشغول شد. این انتقال یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌ها از شبکه بیت کوین به شبکه آلتکوین‌ها بود.

این استخر ماینینگ بیت کوین در ماه مارس مشارکت در شبکه بیت کوین را از ۴۰۰۰ پتاهش بر ثانیه به ۲۰۰ پتاهش بر ثانیه کاهش داد. استخر Bytepool و 1THash که در مجموع ۹ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین را تامین می‌کردند، تمام قدرت پردازش خود را از شبکه بیت کوین خارج و وارد شبکه آلتکوین‌ها کردند. این در حالی است که دوره بازگشت سرمایه در شبکه اتریوم و لایت کوین طولانی‌تر از بیت کوین است. همچنین انتقال به یک شبکه دیگر نیازمند صرف هزینه و بروزرسانی در دستگاه‌های استخراج دارد.

با این حال از نظر بازگشت سرمایه، بیت کوین سودآوری بالاتری دارد. از طرفی دستگاه‌های استخراج لایت کوین و اتریوم گران‌تر از دستگاه‌های شبکه بیت کوین هستند.

صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال همچنان زنده است

هاوینگ بیت کوین ، ویروس کرونا و راه‌اندازی اتریوم ۲ از دلایل فنی برای کم فروغ شدن صنعت ماینینگ هستند؛ اما این صنعت همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

به نظر می‌رسد ثبات قیمتی بالاتر بیت کوین در مقایسه با سایر آلتکوین‌ها از جمله دلایل ماینرها برای ماندن در شبکه بیت کوین است؛ بیت کوین در مقایسه با آلتکوین‌ها آینده مطمئن‌تری دارد.

هاوینگ بیت کوین به تدریج تاثیر کمتری روی شبکه آن خواهد گذاشت؛ زیرا با افزایش مقبولیت بیت کوین و افزایش تعداد تراکنش‌ها، مجموع کارمزد تراکنش‌های بیت کوین بیشتر از پاداش استخراج آن خواهد شد. در این صورت تاثیر کاهش پاداش استخراج رمز ارز بیت کوین قابل چشم پوشی شده و عمده درآمد ماینرها از تراکنش‌های درون شبکه تامین خواهد شد.

منبع
cointelegraphpoolin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا