مبتدی مقالات

هاوینگ بیت کوین چه اتفاقاتی را برای ماینرها رقم می‌زند؟

بحران کرونا مدتی است که سرتیتر خبر‌ها شده است و توجه افراد جهان را به خود جلب کرده است. در فضای ارز‌های دیجیتال این روز‌ها پدیده دیگری هم در حال جلب توجه است و این پدیده هاوینگ (halving) بیت کوین است که حدودا یک ماه دیگر روی خواهد داد. هاوینگ بیت کوین کش (BCH) و بیت کوین اس وی (bitcoin SV) مدتی پیش روی داد و حال همگان منتظر نصف شدن پاداش استخراج بزرگترین ارز دیجیتال جهان هستند.

هاوینگ یکی از مهمترین ویژگی‌های بیت کوین را فراهم می‎‌کند و آن خاصیت ضد تورمی این ارز دیجیتال است. نصف شدن استخراج بیت کوین که امسال هم روی می‌دهد، پاداش استخراج را به ۶.۵ بیت کوین برای هر بلاک (block) و یا به عبارت دیگر، برای هر ۱۰ دقیقه استخراج تقلیل خواهد داد.

بسیاری از افراد فعال در فضای ارز دیجیتال به هاوینگ دید مثبتی دارند و آن را باعث صعود بیت کوین می‌دانند. دلیل آنها این است که عرضه بیت کوین نصف می‌شود و تقاضا همان تقاضای قبلی باقی می‌ماند و یا گاهی تقاضا افزایش هم می‌یابد؛ با توجه به قانون عرضه و تقاضا می‌توان گفت که قیمت بیت کوین در این حالت افزایش پیدا می‌کند.

البته این پدیده تنها عامل تعیین کننده قیمت بیت کوین نیست و ممکن است قیمت بیت کوین طبق انتظار پیش نرود. عوامل بسیار دیگری هم در این میان دخیل هستند که از جمله آنها می‌توان به معاملات آتی بیت کوین اشاره کرد. وضعیت نامطلوب حال حاضر بورس جهان هم ممکن است یکی از عوامل دیگری باشد که اجازه بالا رفتن قیمت بیت کوین و تبعیت آن از قانون عرضه و تقاضا را ندهد.

ماینر‌ها هم در خلال هاوینگ قیمت را تحت تاثیر قرار می‌دهند 

هاوینگ

در حالی که سرمایه‌گذاری یکی از عواملی است که باعث نوسان بیت کوین می‌شود، ماینر‌ها (miner) هم عامل مهمی هستند که در این میان برای پوشش هزینه‌های خود مجبور به فروش کوین‌های استخراج شده می‌شوند. ماینر‌ها حجم عظیمی از مبادلات بیت کوین را تشکیل می‌دهند و در حالی که تریدر‌ها به خرید و فروش بیت کوین می‌پردازند، ماینر‌ها تنها به فروش آن اقدام می‌کنند و فشار فروش ایجاد می‌کنند.

ماینر‌ها در این فضا بسیار مهم هستند و توجه به نحوه آمادگی آنها برای مقابله با اقدام قیمت ناشناخته بیت کوین بعد از هاوینگ بسیار حائز اهمیت است. سقوط اخیر بازار سودآوری ماینر‌ها را تا حد زیادی کاهش داد و این امر باعث خروج ماینر‌های زیادی از شبکه بیت کوین شد. این امر باعث شد که اکوسیستم (ecosystem) استخراج در وضعیتی قرار بگیرد که فعالیت‌های پیچیده‌تری برای سودآوری مورد نیاز باشد. این وضعیت باعث شده که آینده بیت کوین و قیمت آن بعد از هاوینگ زیاد قابل پیش‌بینی نباشد.

اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند؟

اگر قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا کند که جای نگرانی نیست و ماینر‌ها کوین‌های خود را با قیمت بالاتری می‌فروشند و در نتیجه کاهش پاداش استخراج برای آنها جبران خواهد شد. اما اگر قیمت همین قیمت فعلی باقی بماند و یا حتی بدتر شود، چه وضعیتی پیش خواهد آمد؟ قطعا ماینر‌های زیادی مجبور به ترک شبکه خواهند شد. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که قیمت سر به سر شدن برای ماینر‌های مختلف تفاوت دارد و بستگی به هزینه و استراتژی آنها دارد.

اگر قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج در حد همین قیمت فعلی باقی ماند، وضعیتی مانند سقوط ۱۲ تا ۱۳ مارس رخ خواهد بود و بسیاری از ماینر‌ها قادر به ادامه کار نخواهند بود. این مشکل بخش عظیمی از شبکه بیت کوین خواهد بود زیرا افراد و کسب و کار‌های زیادی هنوز متکی به تجهیزات و انت ماینر‌های (Antminer) قدیمی مانند انت ماینر اس ناین (S9) هستند.

آنهایی که از انت ماینر اس ناین استفاده می‌کنند و برق ارزان هم در اختیار دارند، به شرطی که سختی استخراج در همین سطح باقی بماند، ممکن است بتوانند دوام بیاورند. اما قطعا افرادی که از تجهیزات قدیمی استفاده می‌کنند و در خارج از محدوده برق ارزان هستند، قادر به همراهی شبکه نخواهند بود.

اگر قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا نکند، بسیاری از تجهیزات قدیمی مجبور به ترک شبکه می‌شوند و این سختی استخراج را برای افراد باقی مانده کاهش می‌دهد. این مزیتی برای افراد باقی مانده در این فضا خواهد بود و با کم شدن رقیبان، سودآوری آنها افزایش پیدا خواهد کرد. اگر قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج امسال زیر ۹۰۰۰ دلار باقی بماند، احتمالا ۲۷ تا ۳۵ درصد از اعضای کنونی شبکه باقی خواهند ماند.

افراد و کسب و کار‌هایی که از نسل جدید تجهیزات استخراج استفاده می‌کنند، وضعیت متفاوتی خواهند داشت و قیمت سر به سر شدن برای آنها متفاوت است. انت ماینر S17 که اکنون وارد بازار شده است حدود ۳۰۰ درصد سریع‌تر از انت ماینر S9 استخراج می‌کند و البته مصرف الکتریسیته آن هم ۵۰ درصد بیش از این انت ماینر‌های قدیمی است. به این ترتیب، هزینه سر به سر شدن برای افرادی که برق عادی دارند حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

این یعنی ماینر‌هایی که دارای تجهیزات جدید و با مصرف برق بیشتر هستند، همچنان در بازی باقی خواهند ماند و ماینر‌هایی که دارای تجهیزات قدیمی هستند، در صورتی که قیمت در همین حد باقی بماند و یا بدتر شود، مجبور به ترک بازی خواهند بود.

نقش معاملات آتی و اختیارات در این میان

همان طور که گفته شد، افرادی که دارای تجهیزات مدرن هستند قادر به ادامه کار خود خواهند بود. این باعث گرایش به سمت تجهیزات نوین می‌شود و طبیعتا افراد و کسب و کار‌هایی که توانایی دستیابی به این تجهیزات را دارند، به سرمایه بیشتری دسترسی دارند و در نهایت استراتژی‌های متفاوتی را برای فعالیت‌های خود تدارک خواهند دید.

فروش بیت کوین در بازار‌های اصلی آن ساده‌ترین کاری است که ماینر‌ها برای پوشش دادن هزینه‌های خود می‌توانند انجام دهند. البته استراتژی‌های دیگری هم وجود دارند که با درجات متفاوتی از ریسک و پاداش همراه هستند. از جمله آنها می‌توان ترید اوراق مشتقه را نام برد که به ماینر‌ها اجازه می‌دهد که در برابر نوسانات قیمت از خود محافظت کنند.

ماینر‌ها می‌توانند از قرارداد‌های آتی و آپشن (option) استفاده کنند و با قیمتی از پیش تعیین شده اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کنند. در این صورت، آنها زیاد در معرض ریسک ناشی از نوسانات کوتاه مدت قرار نمی‌گیرند. استراتژی‌های دیگری نیز مانند وام‌های همتا به همتا و غیره برای ماینر‌ها وجود دارد که البته همه این استراتژی‌ها نیاز به سرمایه دارند.

ماینر‌ها هنوز هم ترفند‌هایی در اختیار دارند 

هاوینگ

گزینه‌های دیگری هم برای ماینر‌هایی که اوراق مشتقه برای آنها جواب نمی‌دهد، موجود است که از آن جمله می‌توان به اجاره دادن مقداری از فضای خود اشاره کرد. این کار باعث می‌شود که درآمدی اضافی برای این ماینر‌ها ایجاد شود و مقداری از هزینه‌های آنان پوشش داده شود.

استفاده از واحد‌های استخراج سیار یکی از گزینه‌هایی است که پیش روی ماینر‌هایی است که در مقیاس کوچک‌تر اقدام به استخراج می‌کنند. این ماینر‌ها با استفاده از این واحد‌ها می‌توانند در فضای بعد از هاوینگ هم در امان بمانند. یکی دیگر از استراتژی‌ها که ماینر‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار دهند، خرید تدریجی تجهیزات مدرن است. به مرور زمان، کارخانه‌دار‌ها قیمت این تجهیزات را پایین می‌آورند و در نتیجه خرید تدریجی سیاستی بسیار بهتر از خرید آنی است.

ماینر‌ها می‌توانند با ارتقای تجهیزات خود در برابر افت قیمت بعد از هاوینگ در امان بمانند. کسب و کار‌هایی که دارای برق ارزان هستند، احتمال دارد که اقدام به خرید این تجهیزات قدیمی کنند و از آنها استفاده کنند. یکی دیگر از استراتژی‌هایی که پیش روی این ماینر‌ها است، استخراج کوین دیگری بعد از نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. این کوین باید دارای الگوریتمی (algorithm) مشابه بیت کوین باشد. البته بسیاری از ماینر‌ها از طرفداران دو‌ آتیشه بیت کوین هستند و کوین دیگری را استخراج نخواهند کرد.

بازی استخراج بیت کوین باید ادامه پیدا کند

ماینر‌ها می‌توانند از ابزار‌های مختلفی برای محافظت از خود در برابر ریسک هاوینگ استفاده کنند. البته در این میان ماینر‌هایی هستند که از افزایش قیمت بیت کوین مطمئن هستند و همچنان به استراتژی‌های حال حاضر خود ادامه می‌دهند. این ماینر‌ها بر این باور هستند که این هاوینگ هم مانند هاوینگ‌های قبلی منجر به افزایش قیمت خواهد شد.

با این وجود، مرگ بیت کوین که بعضی از آن صحبت می‌کنند، غیر‌ممکن است و حتی اگر قیمت هم افزایش پیدا نکند، استراتژی‌هایی برای در امان ماندن ماینر‌ها و ادامه فرایند استخراج موجود است. شبکه بیت کوین بعد از این هاوینگ نیز شاهد حضور ماینر‌ها خواهد بود و امنیت آن تامین خواهد شد.

نظر شما چیست؟ آیا آنهایی که از مرگ بیت کوین سخن می‌گویند، هنوز این ارز دیجیتال بزرگ را نشناخته‌اند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا