بیت کوین می‌تواند سانسور اخبار را متوقف کند!

گروه مستقلی از توسعه دهندگان در حال آزمایش این ایده می‌باشند که ترکیب کردن بیت کوین و ارتباطات اوربیتال می‌تواند ابزارهایی را ارائه‌ دهد که از سانسور اخباری که دولت ها یا سایر نهادهای قدرتمند دوست ندارند جلوگیری کند.

سانسور یکی از مشکلات جهانی است. یکی از موارد سانسور اخیر، قانون جدیدی است که کنترل دولت روسیه بر اینترنت را افزایش می‌دهد و از این قانون برای سانسور اطلاعات استفاده خواهد شد. بدین ترتیب، افراد حاضر در حوزه فناوری تلاش های زیادی کرده اند تا این مشکل را از فناوری دور نگه دارند. گستره اقدامات آنها از مرورگر تور (Tor) تا برنامه پیام‌رسان زلو (Zello) می‌باشد. از برنامه زلو چند سال گذشته نیز در کشور ونزوئلا برای خواندن اطلاعاتی که تحت کنترل دولت نبود و سازماندهی اعتراضات استفاده می‌شده است.

یکی از اقدامات اخیر در خصوص گروه کوچک اما جهانی توسعه دهندگانی است که با استفاده از ماهواره ها و نرم افزار مجهز به فناوری بیت کوین استارت آپ بلاک استریم به ارسال پیام می‌پردازند. هدف اصلی گروه این است که دسترسی به بیت کوین را برای تمام مردم جهان امکان پذیر سازند حتی اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

مشتاقان سراسر جهان هدف این فناوری را به ارسال خبرهایی تغییر داده‌اند که سازمان ها و دولت ها قادر به سانسور آن نیستند.

بیت کوین در این موضوع نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند زیرا باید برای ارسال خود پیام ها هزینه ای پرداخت کرد. به این دلیل است که کاربران نمی‌توانند هر تعداد پیامی که می‌خواهند ارسال کنند و محدودیت های برای این ایده و مفهوم ایجاد می‌کند. استفاده از بیت کوین که طراحی آن سانسور ناپذیر است منطقی تر از سایر سیستم های پرداخت دیجیتال است که از نظر تئوری، نهادهایی که در صدد سانسور اطلاعات می‌باشند می‌توانند چنین سیستم هایی را از کار بیاندازند.

یکی از افراد حامی بیت کوین با اسم مستعار SafteyFirst مجموعه اخبار زیادی منتشر کرده و اسم این بسته خبری را BlockSat خوانده است. افراد مختلف به این امر، آزمایشی برای گواه اثبات اخبار می‌گویند که بازی با کلمات گواه اثبات کار است.

ایده این برنامه آن است که پیام ها پس از انتشار، در سراسر جهان توزیع و پخش شده اند. هرکسی که دریافت کننده ماهواره ای داشته باشد می‌تواند این اخبار را دریافت کند.

کاربر SafteyFirst در توییتر بیان کرد:

آینده دسترسی آزاد به اطلاعات درست در مقابل دیدگان ما در حال رخ دادن است.

او در پیامی به کوین دسک، ایده مورد نظر را اینگونه توضیح داد: به نظر می‌رسد اطلاعاتی که بدون دخالت شخص ثالث می‌توانید دریافت کنید برای بخشی از جهان که اطلاعات توسط دولت ها یا سایر نهادها کنترل می‌شود ارزشمند است. این نهادها در صدد ایجاد محدودیت در دسترسی به اخبار، اطلاعات یا سایر موضوعات مهم می‌باشند.

چرا فضای بلاک چین در مقابل سانسور مقاوم است؟

استفاده از ماهواره های برای توقف سانسور ایده جدیدی نیست.

برای مثال در سال ۲۰۱۲ نیک فار فعال حوزه هک فراخوانی داد که منجر به ایجاد گرید جهانی فضای هک (HGG) شد. HGG اقدامی برای افزایش تحقیقات در خصوص ارتباطات سانسور ناپذیر از طریق ماهواره است. سپس مشتاقان این حوزه، ماهواره کوچکی به اسم کیوب ستز (CubeSats) را به فضا فرستادند.

فراخوان اصلی به شرح زیر بود:

از زمان تاسیس باشگاه رایانه ای کی‌آس ما از حق مردم در خصوص ارتباطات آزاد جهانی دفاع کرده ایم. فیبرهای شیشه ای موجود در محدوده های فدرال و دولتی مشکلی در مسیر ارتباطات بدون اختلال و دخالت بوده اند. مسئولان می‌توانند آنها را از کار بیاندازند تا تجمع و اختلال ارتباطات را ایجاد کنند. وظیفه فضای هک، ایجاد مسیرهای ارتباطی است که در چارچوب مرزها تعریف نمی‌شود. ایجاد برنامه زمین در کنار شبکه ها، که دولت ها نمی‌توانند با آن تعامل داشته باشند و آن را دستکاری کنند، نقش بسیار مهمی در ارتباطات آزاد دارد.

به نحوه کار این برنامه می‌پردازیم. آنطور که کوین دسک در مقاله اخیر خود درباره چنین ارتباطاتی توضیح داده است، کاربران اغلب از وبسایت spacebit.live استفاده می‌کنند تا از طریق ماهواره و با هزینه کم به صورت بیت کوین، پیام ها را ارسال کنند.

کاربر SafteyFirst اذعان داشت:

اگر مردم دارای دریافت کننده ساده ماهواره ای، چند نرم افزار مخصوص و مقداری دانش باشند می‌توانند اخبار تغییرناپذیر را دریافت کنند. هیچ کنترل بر اینترنت، کنترل خط های موبایل یا کنترل دولتی نمی‌تواند در این خصوص اختلال ایجاد کند. کشورهای سرکوب کننده زیادی وجود دارد که تمام مطالب سایت ها را به کلیدواژه های مخصوصی سانسور می‌کنند. در جهانی که شرکت ها به این تقاضا تن می‌دهند، ارائه اطلاعات موجود به مردم امری صحیح است.

در این خصوص، از آنجایی که بلاک استریم در کنترل ماهواره ها می‌باشد، می‌توان گفت که بلاک استریم و شرکت هایی که از آنها ماهواره اجاره می‌کند نیز تا حدودی تحت کنترل می‌باشند. اما کاربر SafteyFirst بیان می‌کند که حداقل ماهواره ها گزینه جایگزین ارائه می‌دهند.

دولت ها اغلب در زمان آشوب، اینترنت را قطع می‌کنند. برای مثال دیکتاتوری کشور چاد که اینترنت را بیش از یکسال قطع کرده است. هنگامی که چنین شرایطی رخ می‌دهد مردم هنوز ماهواره ها را به عنوان گزینه دریافت اطلاعاتی دارند که نهادهای مورد نظر در صدد پنهان کردن آنها می باشند.

در این رابطه، کاربر SafteyFirst خاطر نشان می‌کند که در صدد کمک به کاربران برای ارسال پیام به صورت ناشناس می‌باشد. او توضیح داد:

به این دلیل است که خدمات پنهان (دارک وب) را ایجاد کرده ام تا کاربران بتوانند بدون ترس، از طریق ماهواره ها اخبار خود را منتشر کنند.

این وبسایت فقط از طریق مرورگرهای مبتنی بر حریم خصوصی نظیر تور یا بریو قابل دسترسی است.

نقش بیت کوین در این برنامه

گرابلز مدیر جامعه بلاک استریم بیان می‌کند که بیت کوین عامل مهمی در این برنامه است زیرا باید برای پیام ها هزینه پرداخت شود.

طبق سخنان گرابلز، تعداد پیام هایی که می‌توان ارسال کرد بر اساس پهنای باند موجود، محدود است.

تاکنون هزینه ارسال پیام ها به طور کلی بسیار کم بوده است. ارسال پیام فقط چند سنت هزینه دارد زیرا سیستم به محدودیت خود نزدیک نشده است. اما در صورتی که افراد بیشتری به طور همزمان به ارسال پیام بپردازند، این هزینه افزایش می‌یابد. اگر پیام های بسیار زیادی به طور همزمان ارسال شود، پیامی برنده می‌شود که بیت کوین بیشتری بپردازد.

گروبلز در این خصوص گفت:

پهنای باند محدود است، در نتیجه در صورتی که تقاضا بیشتر از پهنای باند موجود باشد به کاربران این امکان را خواهیم داد تا پیام های خود را سریعتر ارسال کنند.

 

هنگامی که صحبت از ارسال پیام های بحث برانگیز یا سیاسی می‌شود، استفاده از بیت کوین منطقی تر از سایر سیستم های پرداخت نظیر پیپال می‌باشد که به طور کل، هویت بخش جدایی ناپذیر از آنها می‌باشد و ممکن است با تحریم ها یا مسدودسازی سرمایه مواجه شویم.

به نظر می‌رسد پول آنلاین بدون نظارت نهاد مرکزی کاملا مناسب این موضوع است، زیرا ارزی جهانی است و محدود به کشور خاصی نمی‌باشد و هیچ شرکتی نمی‌تواند آن را سانسور کند.

فار با بیان این نکته افزود:

استفاده از بیت کوین به این شکل، یکی از بهترین کاربردهایی است که مطابق با نگرش اصلی بیت کوین می‌باشد: روشی برای متحد ساختن اقدامات جهانی.

هم چنین این نکته نیز مهم است که سیستم ماهواره ای بر بستر نوع جدیدی از بیت کوین اجرا می‌شود: لایتنینگ.

لایتنینگ به کاربران امکان ارسال ریزپرداخت ها را می‌دهد که برنامه های مالی فعلی نمی‌توانند آن را مدیریت کنند زیرا هزینه پردازش بسیار زیاد است.

گرابلز افزود:

لایتنینگ برای این امر بسیار مناسب است زیرا می‌توانید پرداخت را انجام دهید و در صورت نیاز سریعا پیام را منتشر کنید و اگر اطلاعات با پیام شما کوتاه باشد، مقدار بسیار کمی بیت کوین پرداخت می‌کنید.

آیا این موضوع، ایده دیوانه واری است؟

در این خصوص باید گفت فقط از آنجایی که بیت کوین و ماهواره ها برای ارسال پیام هایی که سانسور آنها سخت تر است همکاری می‌کنند، به معنای این نیست که مردم از آن استفاده می‌کنند.

فار این موضوع را نیز خاطر نشان کرده است. اگرچه او شبکه غیرمتمرکز ماهواره ها را جام‌ مقدس مقاوم در برابر سانسور می‌خواند، اما هم چنین بیان می‌کند که:

همانند جستجو برای یافتن جام‌ مقدس، حتی با تلاش های بسیار خوب مشتاقان، باز هم این موضوع مجموعه مشکلات بسیار پیچیده ای است که حل کردن آنها بسیار دشوار است.

وی گفت اگرچه این موضوع از نظر فنی امکان پذیر است اما مشکلاتی نیز وجود دارد. او به کوین دسک گفت مردم یک دهه است که بر روی این نوع فناوری ماهواره ای در حال کار می‌باشند و افزود:

به نظرم در نقطه ای قرار داریم که مانع پیش رو، هماهنگی است. این هم بخشی از مسیری است که باید طی کنیم.

در این خصوص وی خاطر نشان کرد که سیستم عامل متن باز لینوکس نیز در ابتدای کار به نظر می‌رسید تلاش غیرواقع بینانه ای می‌باشد.

فار افزود:

قبل از آنکه لینوکس خود را اثبات کند، هرگز فکر نمی‌کردیم که تلاش جهانی عده ای از مردم با یکدیگر متحد شود و سیستم عامل رایگانی ایجاد کند. اکنون این سیستم عامل در تمام دنیا در حال اجرا است. پس از آنکه تمام گروه های مجزا به یکدیگر پیوستند، استانداردهای همکاری و مشارکت به وجود آمد. پس از آنکه عرضه قابلیت ها دشوارتر از کنار یکدیگر قرار دادن دیتاسنترها نبود، این برنامه به واقعیت خواهد پیوست.

اکنون لینوکس با اختلاف زیاد محبوبترین سیستم عامل جهان است. چنین موفقیت هایی است که باعث می‌شود حامیان بیت کوین هم چنان درباره این فناوری خوش بین باشند.

کاربر SafteyFirst به مقاله ای اشاره کرد که در ماهواره بلاک استریم منتشر شده است و در آن، نویسنده به دغدغه‌ های سیاسی کشور پرداخته است. وی افزود:

من واقعا معتقدم به طور کل ماهواره ها می‌توانند عصر جدیدی از اشتراک گذاری اطلاعات باشند. فقط به این فرد توجه کنید که نگرانی های خود درباره شرایط کنونی مجارستان بیان می‌کند. من نمی‌دانم که نگرانی های وی صحیح می‌باشند یا خیر، اما به نظرم این نکته بسیار خوبی است که فرصت بیان سخنان خود را دارد و این سخنان می‌توانند مشاهده شوند.

 


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع coindesk
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین