اخبار خارجی

تحلیلگر معروف: یکه تازی چین در ماینینگ بیت کوین به زودی پایان می یابد

طی چند سال گذشته، بزرگترین و فعالترین ماینرهای بیت کوین در کشور چین فعالیت داشته‌اند. یکی از این ماینرهای بزرگ بیت مین است. بیت مین ماینری است که در رویدادهای رقابتی اخیر حضور داشته است، رویدادهایی نظیر جنگ هش سال ۲۰۱۸ و پس از هاردفورک بیت‌کوین کش که منجر به تقسیم شبکه بیت‌کوین کش به دو زنجیره BSV و BCH شد.

گذشته جنجالی

رشد استخرهای ماینینگ بزرگ در کشور چین طی سال های اخیر و تأثیرگذاری گسترده آنها در هش ریت بیت‌کوین باعث شده است بعضی از اعضای جامعه بیت‌کوین نگران این موضوع شوند که ماینرهای چینی به سمت متمرکزسازی ماینینگ بیت‌کوین و تلاش احتمالی برای دستکاری قیمت این ارز دیجیتال به نفع خود پیش می‌روند.

این موضوع بر اعتمادی که بیت کوین طی سال های حضور خود به عنوان یک ارز دیجیتال ایمن در مقابل دستکاری کسب کرده است آسیب خواهد زد. یکی از طرفداران بیت کوین به اسم آنتونی روزامیلیا (Anthony Rosamilia) در توییت اخیر خود سعی کرده است این شرایط را توضیح دهد. وی در توییتر نوشت:

آیا مشکلی در متمرکزسازی ماینرهای چینی مشاهده نمی‌کنید؟ آیا آنها می‌توانند از هش ریت خود برای دستکاری بیت کوین و از بین بردن اعتماد آن استفاده کنند؟

افزایش اخیر توان هش

در پاسخ به سوال این کاربر، یکی از طرفداران معروف ارز دیجیتال به اسم PlanB گفت که بیت کوین در خطر متمرکزسازی ماینینگ نیست زیرا اکثر توان هش اضافه شده به شبکه از جانب کشورهایی به غیر از چین بوده است.

وی در ادامه به کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا به عنوان کشورهایی اشاره کرد که سهم زیادی از توان هش اخیرا اضافه شده به شبکه بیت‌کوین داشته اند.

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد هش ریت بیت‌کوین در میان کشورهای مختلف به صورت یکدست توزیع خواهد شد و تسلط کامل بر روی ماینینگ بیت‌کوین را برای یک کشور، گروه ماینرها یا استخرهای ماینینگ دشوار می‌سازد. به هر ترتیب، چنین تسلطی برای اکوسیستم بیت‌کوین بسیار مضر است.

نکته جالب این است که PlanB افزود که ماینرهای واقع در کشورهای دیگر در آینده نزدیک از ماینرهای کشور چین پیشی خواهند گرفت.

نکته مثبت برای بیت کوین

با افزایش توان هش، امنیت بیت کوین افزایش می‌یابد و توزیع برابر و یکپارچه توان ماینینگ در میان استخرهای ماینینگ کشورهای مختلف در سراسر جهان، تاییدی بر این موضوع است که هیچ نهاد یا کشوری نمی‌تواند کنترل شبکه ماینینگ را در دست بگیرد یا به آن حمله کند. در واقع، این موضوع نکته بسیار سودمندی برای بیت کوین است.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا