اخبار خارجی

اولین تنظیمات پس از هاوینگ؛ کاهش ۶ درصدی سختی ماینینگ بیت کوین

شبکه بیت کوین یکی از پارامترهای کلیدی و مهم خود را تنظیم کرد تا ماینرهایی که پس از هاوینگ هفته گذشته از شبکه خارج شده بودند را به بازگشت ترغیب کند.

بیش از ۲۰ اگزاهش در ثانیه که معادل با ۱.۵ میلیون دستگاه ماینینگ قدیمی است از زمان هاوینگ هفته گذشته خاموش شده اند.

میانگین ۷ روزه هش ریت بیت کوین با کاهش بیش از ۲۰ درصدی از ۱۲۲ اگزاهش قبل از هاوینگ به ۹۷ اگزاهش رسیده است. هاوینگ اخیر، پاداش ماینرها را از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش داده است.

کاهش هش ریت پس از هاوکینگ به طور چشمگیری از روند صعودی قبل از آن پیشی گرفته است. بدین ترتیب، سختی ماینینگ بیت کوین ۶ درصد کاهش یافته و در روز چهارشنبه و به دنبال اولین تنظیم سختی شبکه پس از هاوینگ با ۱۵.۱۴ تریلیون رسیده است.

توان محاسباتی شبکه بیت کوین طی دو هفته پیش فراز و نشیب های زیادی داشته است.

سختی ماینینگ بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلاک و تقریبا هر ۱۴ روز یکبار تنظیم می‌شود تا از حفظ حد فاصل ۱۰ دقیقه ای استخراج بلاک ها اطمینان حاصل شود. خاموش کردن دستگاه های بسیار زیاد توسط ماینرها منجر به افزایش این حدفاصل ۱۰ دقیقه ای می‌شود، در نتیجه سختی ماینینگ کاهش خواهد یافت تا ماینرها به حضور در این شبکه تشویق شوند.

هاوینگ ۱۱ می نیز دقیقا در میانه این چرخه سختی ۲۰۱۶ بلاکی رخ داد.

کوین ژانگ (Kevin Zhang) رییس بخش استراتژی های بلاک چین نیروگاه برق با سوخت گاز طبیعی Greenidge Generation که به استخراج بیت کوین نیز مشغول هستند گفت:

ما معتقدیم که با نزدیک شدن به هاوینگ، ماینرهای چینی حتی با دستگاه های قدیمی نیز سرعت فعالیت خود را افزایش می‌دهند تا از آخرین روزهای پاداش بلاک بیشتر استفاده کنند.

آلخاندرو دلاتوره (Alejandro De La Torre) نایب رییس استخر ماینینگ Poolin نیز تایید کرد که ماینرها نهایت تلاش خود را به کار گرفتند تا قبل از هاوینگ به استخراج هرچه بیشتر بیت کوین بپردازند.

وی گفت: به همین دلیل است که شاهد افزایش چشمگیر هش ریت بیت کوین بودیم. اما با وقوع هاوینگ در میانه حد فاصل ۲۰۱۶ بلاک، ماینرهایی که سود اندکی داشتند مجبور شدند دستگاه های خود را خاموش کنند.

طبق اطلاعات مرتبط با سودآوری ماینرها که توسط Poolin و F2Pool ارائه شده است، با وجود سختی ماینینگ و قیمت کنونی بیت کوین، ماینرهای قدیمی دیگر سودآور نخواهند بود.

عوامل کاهش

با این حال، کاهش رقابت ماینینگ برای کسانی که هنوز در این عرصه حضور دارند سودمند است زیرا سهم بیشتری از استخراج روزانه ۹۰۰ بیت کوین کسب می‌کنند.

دلاتوره پیش بینی کرده است که با تنظیم سختی، بعضی از ماینرهایی که دستگاه های خود را خاموش کرده اند به این عرصه برگردند.

وی گفت:

هم چنین در نظر بگیرید فصل بارندگی در کشور چین باعث کاهش هزینه مصرف برق خواهد شد.

در گزارش منتشر شده در تاریخ ۱ می توسط Poolin، این استخر تخمین زده است دستگاه هایی با توان محاسباتی ماینرهای ضعیف تر که تا ۲۵ تراهش در ثانیه توان محاسباتی دارند و ۱۵ الی ۳۰ درصد کل شبکه را تشکیل می‌دهند خاموش خواهند شد.

در این گزارش آمده است:

اگرچه انتظار می‌رود که اکثر این ماینرها پس از هاوینگ خاموش شوند، اما این احتمال وجود دارد که بعضی از آنها به برق ارزانتر دسترسی داشته باشند تا برای مدت زمان بیشتری در شبکه باقی بمانند.

پس از هاوینگ، کل کارمزد تراکنش پرداخت شده به ماینرها روند صعودی داشته است. فارغ از پاداش بلاک، ماینرها کارمزد تراکنش های شبکه بیت کوین را نیز دریافت می‌کنند.

کارمزد روزانه کل شبکه بیت کوین از ۳۰ بیت کوین در اواخر ماه آوریل به بیش از ۱۶۰ بیت کوین رسیده است و در حال حاضر تقریبا ۱۷ درصد درآمد ماینرها را شامل می‌شود.

کوین ژانگ در این خصوص گفت:

نکته جالب دیگری که مشاهده و بررسی کرده ایم، افزایش چشمگیر کارمزد تراکنش ها است. روز گذشته، کارمزد تراکنش های تقریبا یک چهارم پرداخت های استخر Greenidge را تشکیل می‌دادند. با وجود اینکه درصد مورد نظر در محدوده ۱۵ الی ۲۰ درصد است باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا این موضوع بر مشوق ماینرها تاثیرگذار خواهد بود یا خیر.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا