متوسط استخراج

محاسبه برق مصرفی برای استخراج بیت کوین با تعرفه سال 98 در ایران

با توجه به داغ بودن صنعت استخراج در حوزه ارزهای دیجیتال در ایران و تب و تاب زیادی که در این مورد در کشورمان ایجاد شده؛ در این مقاله قصد داریم نگاهی آماری به تعرفه برق مصرفی در ایران و مقایسه با کشورهای دیگر داشته باشیم و هزینه برق مصرفی برای استخراج بیت کوین با تعرفه های مختلف را محاسبه کنیم.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

چرا استخراج در ایران سودآور است؟

اگر تا امروز شروع به استخراج ارزهای دیجیتالی کرده اید یا قصد ورود به این حوزه را دارید؛ حتما با کسب اطلاعات در این زمنیه متوجه شدید که بعد از تهیه دستگاه و تجهیزات جانبی برای استخراج؛ محاسبه میزان برق مصرفی نیز یکی از فاکتورهای مهم برای تخمین بازگشت سرمایه و سوددهی شما است.

یکی از مهمترین دلایل سوددهی استخراج در ایران؛ تعرفه بسیار ارزان مصرف برق در کشور است. همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید (البته تعرفه ها بدون سوپسید محاسبه شده)؛ ایران در رتبه پایین ترین تعرفه برق در سطح جهانی قرار دارد و کشورهایی مانند آلمان در دسته گران ترین تعرفه ها قرار دارند.

در حال حاضر قیمت بیت کوین ۱۱۸۰۰ دلار است که این افزایش نسبی قیمت در ماه گذشته؛ استخراج در کشورهای زیادی را به صرفه میکند. اما برق بسیار ارزان در ایران؛ این صنعت را حتی در قیمت های خیلی کمتر (محدوده ۶ هزار دلار) هم کسب و کاری پر بازده کرده است.

مصوبه تعرفه مصرف برق سال ۹۸

تعرفه برق در ایران نیز هر ساله توسط وزارت نیرو تغییر می کند و معمولا در ماه های اردیبهشت یا خرداد هر سال منتشر می شود. امسال نیز تعرفه سال ۹۸ منتشر شد اما تابستان امسال حواشی زیادی برای کسانیکه در حوزه استخراج در ایران فعالیت میکنند به وجود آمده است.

استخراج ارز های دیجیتال در ایران وضعیت نا مشخصی دارد و قانونگذاری شفافی برای آن وجود ندارد. با وجود اینکه مدتی پیش دولت استخراج ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک صنعت پذیرفت و اخبار آن حتی از صدا و سیما نیز منتشر شد؛ اما وضعیت تعرفه برق ماینرها و وارادات آنها هنوز قانون گذاری نشده و خبر از جمع شدن مزارع ماینینگ در نقاط مختلف کشور بسیار به گوش میرسد. به نظر می رسد این حواشی به دلیل گرم شدن هوا و استفاده بهینه از برق می باشد که هر سال در فصل های گرم سال به اوج خود می رسد.

در همین راستا به تازگی خبری از مدیران دولت مبنی بر جدا کردن تعرفه برق ماینرها منتشر شده است که فعلا در حد یک طرح اولیه است و مصوبه خاصی منتشر نشده است. به گفته  مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق؛ تعرفه برق صادراتی برای این صنعت می تواند گزینه مناسبی باشد.

اما در حال حاضر اگر علاقه به ورود به حوزه استخراج دارید؛ تنها منبع محاسبه برق همان تعرفه سال ۹۸ است. در این مقاله به محاسبه میزان مصرف برق دشتگاه اسیک ماینر S9 در سه حالت برق خانگی؛ صنعتی و کشاورزی پرداختیم.

استخراج بیت کوین با تعرفه برق خانگی

میزان برق مصرفی دستگاه S9 طبق وبسایت cryptocpmpare.com معادل ۱۳۶۵ وات که معادل ۱.۳۶۵ کیلووات است؛ می باشد. همانطور که مشاهده میکنید عکس اول مربوط به تعرفه برق در حالت استاندارد است و عکس دوم تعرفه برق برای مصارف بیش از حد الگوی مصرف است.

برای محاسبه میزان برق مصرفی یک ماه این دستگاه از فرمول زیر استفاده میکنیم:

میزان برق مصرفی اسیک = انرژی مصرفی دستگاه * ۲۴ (یک شبانه روز) * ۳۰ (روزهای ماه)

عددی که از بالا محاسبه میشود میزان برق مصرفی دستگاه شما به واحد KW/H برای یک ماه است. با ضرب این اعداد برای اسیک S9 به عدد ۹۸۲.۸ میرسیم. ما در این محاسبه شهر تهران را در نظر گرفتیم که باید از جدول تعرفه مناطق عادی و غیر گرم (جدول ۱-۳-۱) استفاده کنیم. همانطور که میبینید عدد ۹۸۲.۸ نه تنها از الگوی استاندارد خارج شده؛ بلکه در جدول باید برای محاسبه هزینه آخرین ستون (مازاد بر ۶۰۰ کیلووات) انتخاب شود.

همانطور که میبینید هزینه برای مازاد بر ۶۰۰ کیلووات؛ ۴۳۱۹ ریال(تقریبا برابر با ۴۳۰ تومان) نوشته شده است. حالا کار بسیار راحت است؛ عدد ۹۸۲.۸ را در این قیمت ضرب میکنید و مصرف برق این دستگاه در یک ماه آن به دست می آید که برابر با ۴۲۲ هزار تومان خواهد بود. تبدیل این قیمت به دلار برابر با حدود ۳۲ دلار است که با توجه به اینکه این دستگاه در حال حاضر (با سختی شبکه کنونی و قیمت بیت کوین ۱۱۸۰۰ دلار) در یک ماه ۱۶۴ دلار بیت کوین استخراج میکند؛ با کم کردن این هزینه نیز؛ استخراج سودآوری خواهید داشت.

طی اخبار منتشر شده از دولت؛ در صورت خارج شدن از الگوی مصرف برق؛ ۲۳ درصد جریمه نیز به هزینه کل پرداختی اضافه خواهد شد. بنابراین هزینه برق تمام شده برای دستگاه باید با ۲۳درصد اضافی جمع بسته شود.

استخراج بیت کوین با تعرفه برق صنعتی

با توجه به فرمول های ارائه شده در بخش قبلی؛ محاسبات برای دستگاه S9 با برق صنعتی (با در نظر گرفتن یکسان بودن باقی شرایط با محاسبات برق خانگی)؛ هزینه برق یک دستگاه S9 معادل ۷۹ هزار تومان در ماه خواهد بود که برابر حدود ۶ دلار است. همانطور که میبینید؛ برق صنعتی و کشاورزی به دلیل ارزان بودن نسبت به برق خانگی سودآوری را افزایش میدهد.

نتیجه گیری نهایی

همانطور که دیدید استخراج در ایران و کشورهایی که برق ارزانی دارند با قیمت کنونی بیت کوین و سختی شبکه حال حاضر؛ بسیار سودآور است. اما برای ورود به این حوزه حتما باید تمام جوانب کار در نظر گرفته شود. مباحثی مانند استفاده بهینه از مصرف انرژی در زمان های اوج مصرف؛ عدم قانون گذاری شفاف و فاکتورهای زیاد دیگر از مسائلی است که باید حتما قبل از ورود به این حوزه مورد بررسی قرار بگیرد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا