اخبار بیت کویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ شاخص دلار تعیین کننده وضعیت بازار کریپتو شد

قیمت بیت کوین پس از امتحان مجدد سطح حمایتی ۱۹,۵۰۰ دلار امروز توانست با حدود ۵٪ رشد خود را تا ۲۰,۵۴۸ دلار برساند. بسته شدن کندل روزانه و تثبیت بالای سطح حمایتی ۲۰,۰۰۰ دلار می‌تواند نشانه خوبی برای BTC باشد. این در حالی است که بازار سهام آمریکا دیروز نیز روند نزولی خود را ادامه داد. به نظر می‌رسد در حال حاضر همبستگی قیمت بیت کوین با شاخص دلار آمریکا (به شکل معکوس) بیش از همبستگی آن با بازار سهام شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، دیروز صبح شاخص دلار آمریکا (DXY) با رسیدن به سطح ۱۰۹.۵ رکورد ۲۰ ساله خود را شکست. این شاخص برابری دلار را سبدی از ارزهای فیات دنیا از جمله یورو می‌سنجد. در آن زمان قیمت بیت کوین در محدوده زیر ۲۰,۰۰۰ دلار قرار داشت. از حوالی ظهر این شاخص شروع به اصلاح کرد و حدود ۱ واحد افت پیدا کرد. همزمان با این اتفاق بیت کوین توانست خود را به بالای سطح ۲۰,۰۰۰ دلار برساند. اخیرا همبستگی معکوس شاخص DXY با قیمت بیت کوین به سطوح بالای خود رسیده است.

حوالی ساعت ۱۸ به وقت تهران بازار سهام آمریکا شروع به کار کرد و شاخص بازارهای S&P500 و نزدک به ترتیب با ۰.۶٪ و ۰.۹٪ افت مواجه شدند. در سال ۲۰۲۲ قیمت بیت کوین همبستگی زیادی با این بازارها پیدا کرده بود اما این بار BTC بر خلاف این بازارها توانست خود را تا سطح ۲۰,۵۰۰ دلار نیز بالا بکشد. به نظر می‌رسد که در حال حاضر همبستگی معکوس قیمت بیت کوین با شاخص DXY قدرتمندتر از همبستگی مستقیم با بازار سهام آمریکا شده است.

سرمایه‌گذاران بیت کوین امیدوارند که DXY از همین نقطه ریزش پیدا کند تا زمینه برای رشد قیمت BTC فراهم شود.

در تایم فریم ۱ ساعته بیت کوین به سقف نوار بالایی اندیکاتور باندهای بولینگر رسیده است و شاخص RSI نیز در نزدیکی محدوده اشباع خرید به سر می‌برد که خبر از تضعیف روند صعودی در کوتاه مدت می‌دهد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته منبع: تریدینگ ویو

اما در تایم فریم روزانه اوضاع کاملا متفاوت است. شاخص RSI به تازگی از ناحیه اشباع فروش برگشت خورده است و قیمت در حال نزدیک شدن به خط میانی باندهای بولینگر (خط نارنجی) در محدوده ۲۲,۰۰۰ دلار است. این خط میانی همان میانگین متحرک ۲۰ روزه بیت کوین است. این موضوع نشان می‌دهد که در حال حاضر بیت کوین نیاز به چند ساعت زمان دارد تا در تایم فریم ۱ ساعته باندهای بولینگر کمی به طرف بالا پهن شوند تا در تایم فریم بزرگتر بتواند حرکت طبیعی خود را ادامه دهد.

در همین تایم فریم از دید تحلیل تکنیکال کلاسیک مهم‌ترین مقاومت پیش روی بیت کوین پس از مقاومت روانی ۲۵,۰۰۰ دلار، محدوده ۲۹,۱۰۰ دلار است که با خط قرمز در شکل زیر مشخص شده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا