تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین قبل و بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

با نزدیک شدن به ماه آوریل (فروردین) و هاوینگ بیت کوین، حالا همه نگاه‌ها به نوسانات قیمت این ارز دیجیتال جلب شده است. در حالی که هاوینگ از لحاظ تاریخی همواره با افزایش قیمت بیت کوین همراه شده، برخی معتقدند ممکن است در سال جاری این اتفاق تاثیر کمتری روی قیمت بگذارد. از طرف دیگر، اگر باز هم بیت کوین بخواهد پس از هاوینگ افزایش یابد، باید در ماه‌های آتی شاهد اصلاح و ریزش بیشتر قیمت باشیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها در ویدیویی که دو روز پیش در کانال یوتیوب خود منتشر کرده سعی کرده است با استفاده از شاخص پای سایکل تاپ (Pi Cycle Top) وضعیت بازار در روزهای منتهی به هاوینگ را پیش‌بینی کند که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم. در انتها با بررسی نظرات سایر تحلیلگران به تحلیل تکنیکال بیت کوین در کوتاه مدت خواهیم پرداخت.

میانگین متحرک ۱۱۱ روزه محدوده خوبی برای خرید است

شاخص پای سایکل تاپ یکی از متریک‌های مهم بازار است که در چرخه‌های قبلی به خوبی اوج قیمت را حدس زده است. این شاخص ترکیبی از میانگین متحرک ۱۱۱ روزه و ۲ برابر میانگین متحرک ۳۵۰ روزه است و توسط فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیانگذار پلتفرم لوک اینتو بیت کوین (LookIntoBitcoin) خلق شده است.

اگر نگاهی به نمودار شاخص پای سایکل تاپ بیندازیم، می‌بینیم این نمودار از دو منحنی زرد و سبز رنگ تشکیل شده که به ترتیب میانگین متحرک ۱۱۱ روزه و ۲ برابر میانگین متحرک ۳۵۰ روزه هستند و قیمت بیت کوین اغلب بین این دو منحنی در حال نوسان است.

نمودار شاخص پای سایکل تاپ - منبع: Look Into Bitcoin
نمودار شاخص پای سایکل تاپ – منبع: LookIntoBitcoin

در شرایط عادی، معمولا منحنی سبز رنگ (۲ برابر میانگین متحرک ۳۵۰ روزه) بسیار بالاتر از میانگین متحرک ۱۱۱ روزه است. با این حال، زمانی که این دو میانگین متحرک با هم تقاطع داشته باشند و منحنی سبز رنگ به زیر منحنی زرد رنگ سقوط کند، شاخص پای سایکل تاپ سیگنال رسیدن به اوج قیمت بازار را صادر می‌کند و می‌توان از آن استفاده کرد.

به گفته رکت کپیتال، در طول تاریخ بیت کوین، میانگین متحرک ۱۱۱ روزه (منحنی زرد رنگ) بارها در سال هاوینگ از جمله ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ آزمایش شده است و در مواقع نادری شاهد ریزش قیمت بیت کوین به زیر آن بوده‌ایم. وی در این رابطه می‌گوید:

میانگین متحرک ۱۱۱ روزه معمولا در سال منتهی به هاوینگ به عنوان یک سطح حمایتی حفظ شده و اگر به سال ۲۰۲۰ نیز نگاه کنیم می‌بینیم به جز سقوط ناشی از شیوع کرونا، این حمایت تا ثبت اوج جدید قیمت حفظ شده است.

اما اگر دقیق‌تر به این شاخص نگاه کنیم می‌بینیم در سال ۲۰۲۴ نیز با اصلاح ۲۰٪ اخیر قیمت به محدوده ۳۸٬۵۰۰ دلار، این این میانگین متحرک (خط زرد) بار دیگر آزمایش شده و به عنوان یک سطح حمایتی حفظ شده است. رکت کپیتال معتقد است با توجه به تغییرات قیمت بیت کوین در سال هاوینگ و تجربه سال‌های گذشته، ممکن است در ادامه دوباره شاهد آزمایش این سطح حمایتی (۳۹٬۵۳۸ دلار در زمان نگارش این مطلب) باشیم.

همانطور که در چارت بالا مشخخص است، میانگین متحرک ۱۱۱ روزه بارها در سال ۲۰۱۶ آزمایش شده اما تعداد دفعات آزمایش آن در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. در سال ۲۰۲۴ نیز تاکنون قیمت یک بار به این سطح رسیده است. به گفته رکت کپیتال، در صورت آزمایش دوباره این سطح می‌توان از فرصت پیش آمده برای خرید بیت کوین استفاده کرد:

هر زمانی که ما به این میانگین متحرک برسیم یا حتی قیمت به زیر آن سقوط کند، آخرین فرصت‌ها برای خرید بیت کوین پیش از هاوینگ در ماه آوریل ۲۰۲۴ را شاهد خواهیم بود.

به عقیده رکت کپیتال، احتمال اینکه دوباره قیمت به زیر میانگین متحرک ۱۱۱ روزه سقوط کند بسیار پایین است و این اتفاق بیشتر در سال قبل از هاوینگ، مشابه با سال ۲۰۱۵ رخ می‌دهد. با این حال، این احتمال وجود دارد در هفته‌های آتی بار دیگر این سطح به عنوان یک سطح حمایتی آزمایش شود.

اما وظیفه اصلی شاخص پای سایکل تاپ مشخص کردن اوج چرخه است. با توجه به نمودار زیر و در شرایط فعلی، تلاقی دو منحنی سبز و زردرنگ در حوالی ماه اکتبر ۲۰۲۴ رخ می‌دهد؛ این یعنی اگر قیمت تغییر قابل توجهی نکند و وضعیت ثابت بماند، اوج چرخه در حوالی ماه اکتبر (مهر ماه) رخ خواهد داد.

نمودار شاخص پای سایکل تاپ - منبع: Rekt Capital/Youtube
نمودار شاخص پای سایکل تاپ – منبع: Rekt Capital/Youtube

اما رکت کپیتال پیش‌بینی می‌کند در هفته‌های آتی قیمت بیت کوین اصلاح شود. در چنین شرایطی، میانگین متحرک ۱۱۱ روزه کاهش می‌یابد و محل تلاقی آن با ۲ برابر میانگین متحرک ۳۵۰ روزه به سمت راست نمودار منتقل می‌شود یا به عبارت دیگر، اوج چرخه دیرتر از ماه اکتبر رخ خواهد داد.

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، رکت کپیتال در توییتی قبلا روند بازار حوالی رویداد هاوینگ را به ۵ فاز مختلف تقسیم کرده بود. در حال حاضر طبق گفته این تحلیلگر، در مرحله ورود به فاز رالی پیش از هاوینگ قرار داریم اما در حوالی هاوینگ احتمالا قیمت با ورود به فاز «اصلاح قیمت پیش از هاوینگ» به طور قابل توجهی اصلاح خواهد شد.

وی معتقد است قیمت بیت کوین می‌تواند در فاز سوم یا اصلاح قیمت پیش از هاوینگ، تا اواخر یا اواسط بازه ۳۰٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰ دلار اصلاح شود (اتفاقی که میانگین متحرک ۱۱۱ روزه را به سمت پایین سوق خواهد داد و محل تلاقی شاخص پای سایکل تاپ را جابه‌جا خواهد کرد.) اما پس از طی شدن فاز انباشت و رنج زدن قیمت، احتمالا شاهد اوج‌گیری این ارز دیجیتال خواهیم بود.

نظر سایر تحلیلگران در مورد قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ و پس از آن

همان طور که تاکنون بسیار شنیده‌ایم، نظر اکثر تحلیلگران این است که بیت کوین در سال ۲۰۲۴ سقف تاریخی خود را می‌شکند اما این اتفاق چه زمانی رخ می‌دهد؟ برخی تحلیل‌های جدید می‌گویند هاوینگ در ابتدا با سقوط قیمت همراه خواهد بود.

برای مثال، می‌توانیم به تحلیل دیسنتریدر (DecenTrader) اشاره کنیم که در پلتفرم خود در ۲ فوریه (۱۳ بهمن) رفتار کلاسیک قیمت بیت کوین را در سال هاوینگ پیش‌بینی کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۳ روزه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۳ روزه – منبع: DecenTrader

این تحلیلگر معتقد است بیت کوین حدود یک ماه قبل از اینکه بازارها نسبت به هاوینگ واکنش نشان دهند، به صورت سایدوی نوسان خواهد کرد. نقشه راه کلی که به طور خلاصه تا آوریل برای بیت کوین پیش‌بینی شده در حدود ۳۷٬۰۰۰ دلار تا ۴۹٬۰۰۰ است که با این مراحل همراه خواهد بود:

  • تثبیت قیمت تا اوایل مارس
  • پنجره فومو در ماه مارس
  • اصلاح قیمت در آوریل
  • دوره طولانی تثبیت قیمت (حرکت ساید وی) اما نامنجسم و پر پیچ و خم با احتمال آزمایش ۳۰٬۰۰۰ دلار
  • ثبت یک رکود جدید در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴.

مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران فیلب فیلب (Filbfilb) نیز حدود دو ماه قبل از تاریخ هاوینگ که در حال حاضر برای ۱۸ آوریل (۳۰ فرودین) تخمین زده شده، انتظار افزایش خرید را دارد. تخمین او حداکثر ۶ هفته قبل از هاوینگ وحدود هفته دوم ماه مارس (اسفند) است. وی معتقد است پس از آن یکی دیگر از «رویدادهای فروش با خبر» را شاهد خواهیم بود؛ مشابه رویدادهای مربوط به راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین در ماه گذشته.

وی معتقد است پس از هاوینگ، معمولا ۲۲۰ تا ۲۴۰ روز طول می‌کشد تا بیت کوین به بالاترین حد خود برسد. در این صورت، بیت کوین در اواسط تا اواخر سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ به بالاترین حد خود خواهد رسید که در این میان اصلاحاتی خواهد داشت که فرصت ورود خواهد بود.

به دلیل نوسانات قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده، سه ماهه اول امسال برای معامله‌گران دشوار خواهد بود؛ چرا که گذشته از عواملی که مختص بازار بیت کوین هستند، موانع کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی نیز وجود دارند باعث ایجاد نوسانات گسترده در بازار دارایی‌های پرریسک خواهند شد. از جمله می‌توان به ضعف سیستم بانکی ایالات متحده اشاره کرد که آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیر عامل سابق صرافی ارز دیجیتال BitMEX، آن را در ماه مارس پیش‌بینی کرده است.

به عقیده فیلب فیلب، بسیاری ازافراد معتقدند بیت‌کوین پیش ازهاوینگ به بالاترین حد خود خواهد رسید، زیرا این بار متفاوت است. اما این تحلیلگر هیچ تفاوتی با هاوینگ‌های قبلی مشاهده نکرده است.

تحلیل تکنیکال بیت کوین در کوتاه مدت

بیت کوین در حال حاضر در تایم فریم ۴ ساعته یک الگوی سروشانه معکوس را تشکیل داده است. اگر بیت کوین بتواند خط گردن این الگو را بشکند می‌توان انتظار صعود قیمت را داشت که باید بالای منطقه ۴۴٬۰۰۰ دلار تثبیت شود اما به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقی رخ دهد. تا زمانی که این خط گردن شکسته نشود نمی‌توان انتظار صعود داشت.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته – منبع: تریدینگ ویو

بنابراین، با شرایط فعلی و با توجه به اینکه در آستانه بسته شدن کندل هفتگی نیز هستیم، در ساعات باقی مانده بهتر است کمی صبر پیشه کرده و منتظر بمانیم تا روند بازار مشخص شود. هر چند که همچنان احتمال ریزش تا محدوده زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

از طرفی، دامیننس تتر نیز هنوز گارد صعودی دارد. زمانی که در تایم بالا (روزانه) کلوز کندلی و تثبیت قیمت پایین‌تر از محدوده ۵.۹۵٪ مشاهده کنیم می‌توان به صعود قیمت‌ها امیدوار بود.

نمودار دامیننس تتر در تایم فریم روزانه
نمودار دامیننس تتر در تایم فریم روزانه – منبع: تریدینگ ویو

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا