اخبار بیت کوین

پیش‌بینی آرتور هیز از اصلاح عمیق قیمت بیت کوین در ماه مارس (اسفند)

آرتور هیز (Arthur Hayes)، بنیان‌گذار صرافی «BitMEX»، در روز گذشته به سه عامل اقتصاد کلان اشاره کرده است که می‌توانند منجر به اصلاح ۳۰ تا ۴۰٪ قیمت بیت کوین (BTC) شوند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک، آرتور هیز در جدیدترین پست وبلاگی خود سه عامل کلیدی اقتصادی را بررسی کرده که به نظر او باعث خواهد شد اکثر معامله‌گران متضرر شوند. وی در این باره گفته است:

این ۳ متغیرِ هم‌زمان، برنامه بازخرید معکوس (Reverse Repo Program یا RRP)، برنامه تامین مالی مدت‌دار بانکی (Bank Term Funding Program یا BTFP) و تصمیم فدرال رزرو در مورد سرنوشت نرخ بهره در ماه مارس (اسفند) هستند.

RRP یکی از ابزارهای فدرال رزرو برای مدیریت نقدینگی کوتا‌ه‌مدت آمریکا است. در این روش فدرال رزرو از اوراق بهادار مثل اوراق قرضه دولتی به‌عنوان وثیقه استفاده می‌کند و به موسسات مالی اجازه می‌دهد تا از ذخایر نقدی خود سود کسب کنند. BTFP به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های با‌کیفیت به‌عنوان وثیقه استفاده کرده و با ارائه وام‌های بلندمدت به بانک‌های تجاری به ثبات بخش بانکی کمک کند.

استدلال هیز این است که نقدینگی آمریکا از طریق کاهش تراز RRP به بازارهای مالی پمپاژ شده و با توجه به روند نزولی که در سال ۲۰۲۳ داشته است، به نظر او تا اوایل ماه مارس (اسفند) به پایان می‌رسد. با این حال، او خاطرنشان کرده است که آمریکا بعد از این اتفاق به منبع نقدینگی جدیدی برای دلار نیاز دارد. تراز RRP به سرعت در حال کاهش است و از بالاترین رکورد ۲.۵ تریلیون دلاری در پایان سال ۲۰۲۲، به ۷۰۰ میلیارد دلار کاهش می‌یابد و هیز پیش‌بینی می‌کند که تا حدود ماه مارس به میانگین تاریخی ۲۰۰ میلیارد دلاری خود برسد. این تحلیلگر ادامه داده است:

وقتی این عدد به صفر نزدیک شود، بازار به این فکر می‌افتد که بعد از آن چه خواهد شد. اگر منبع نقدینگی جدیدی وجود نداشته باشد، اوراق قرضه، بازار سهام و به نظر من بازار کریپتو با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. من در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ رمزارزهای مورد نظرم را خریدم و معتقدم که به خاطر ریسک‌های موجود تا آوریل (فروردین) نباید معامله جدیدی انجام دهم.


طبق گفته‌های هیز، یکی از ریسک‌های موجود BTFP است که قرار است در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) منقضی شود. BTFP یکی از تسهیلات حیاتی فدرال رزرو است که به جلوگیری از بحران بانکی سال گذشته کمک کرد و انقضای آن در ۱۲ مارس پتانسیل ایجاد تلاطم در سیستم بانکی را دارد. BTFP به بانک‌ها کمک مالی می‌کرد تا از طریق وام دادن پول به ارزش واقعی اوراق قرضه دولتی ایالات متحده، در شرایطی بسیار بهتر از فروش اوراق قرضه در بازار آزاد، بانک‌ها بتوانند با زیان ناشی از افزایش نرخ‌های تهاجمی فدرال رزرو مبارزه کنند. هیز انتظار دارد که این تسهیلات در طول سال انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده تمدید نشود که این امر می‌تواند باعث ورشکستگی برخی از بانک‌هایی شود که در دارایی‌های اوراق قرضه خود زیان‌های غیرقابل تحقق زیادی دارند.

وی معتقد است جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در ابتدا ممکن است در برابر تمدید این برنامه مقاومت کند و بی‌ثباتی مالی ناشی از کاهش بیشتر نقدینگی را افزایش دهد. این تصمیم در نهایت بر بخش بانکداری و بازارهای مالی از جمله بازار کریپتو تاثیر می‌گذارد.

با این حال، اگر این اتفاق مثل مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) باعث ورشکستگی چند بانک بزرگ شود، یلن مجبور خواهد شد این برنامه را تمدید کند. هیز خاطر نشان کرد:

ترکیبی از کمبود نقدینگی ناشی از RRP و فقدان پول چاپ‌شده برای پوشش زیان اوراق قرضه در ترازنامه بانک‌ها، بازارهای مالی را در سطح جهانی تخریب خواهد کرد. در این صورت همبستگی همه دارایی‌ها از جمله رمزارزها افزایش می‌یابد و همه آن‌ها سقوط می‌کنند. علاوه بر این، بدبینی فعالان بازارها مبنی بر شروع مجدد عملکرد بازار آزاد و حذف موسسات بانکی ورشکسته دوباره تکرار خواهد شد.

به نظر هیز، در نشست فدرال رزرو در ۲۰ مارس (۱ فروردین ۱۴۰۲) نرخ بهره آمریکا حداقل ۰.۲۵٪ کاهش می‌یابد و سیاست افزایش نرخ بهره آن از مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) تمام می‌شود. او تاکید کرده است:

اگر پیش‌بینی من درست باشد، بازار چند بانک را در آن بازه زمانی ورشکست می‌کند و فدرال رزرو مجبور می‌شود به کاهش نرخ بهره و شروع دوباره BTFP روی بیاورد.

علاوه بر این هیز خاطرنشان کرد که در آینده این توالی رویدادها برای تعیین در دسترس بودن نقدینگی دلار از سوی فدرال رزرو و خزانه‌داری آمریکا بسیار مهم است.

تاثیر متغیرهای اقتصادی آمریکا بر بازار کریپتو

طبق پیش‌بینی‌های هیز، بیت کوین در حدود ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) همراه با بقیه بازارهای مالی اصلاح قیمت را تجربه می‌کند؛ اما به امید تزریق نقدینگی بیشتر و قبل از جلسه فدرال رزرو مجددا رشد خواهد کرد. وی در ادامه گفت:

به نظر من بیت کوین تا اوایل ماه مارس (اسفند) در هر سطحی که باشد، با اصلاح ۲۰ تا ۳۰٪ مواجه می‌شود. اگر معامله ETFهای اسپات آمریکا قبل از این اتفاق شروع شده باشد، این اصلاح می‌تواند شدیدتر باشد. مثلا اگر به امید ورود صدها میلیارد دلار به این ETFها، قیمت بیت‌ کوین به بالای ۶۰٬۰۰۰ دلار یا به سقف تاریخی خود در سال ۲۰۲۱ یعنی نزدیکی‌های ۷۰٬۰۰۰ دلار رسیده باشد؛ اصلاح آن به خاطر کاهش نقدینگی دلار ۳۰ تا ۴۰٪ خواهد بود. به همین خاطر تا زمانی که این تاریخ سپری نشده است، بیت کوین نمی‌خرم.

با این حال، هیز معتقد است بازار کریپتو تا پایان ماه مارس (اسفند) به خاطر اخبار مربوط به هاوینگ بیت کوین روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت. گفتنی است هاوینگ بیت کوین احتمالا در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) انجام و پاداش بلاک نصف خواهد شد.

سناریوهای جایگزین

آرتور هیز اذعان داشت که اگر پیش‌بینی او اشتباه باشد، نتایج جایگزین چنین خواهند بود که کاهش RRP به‌تدریج انجام می‌شود، نقدینگی آمریکا در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ تقویت می‌شود، BTFP قبل از ضرب‌الاجل ماه مارس (اسفند) تمدید می‌شود و به دلیل محرک‌های کلی بازار، اهمیت تصمیم فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره بحران کمتری ایجاد می‌کند.

به گفته هیز یک سری رویداد بین‌المللی هم ممکن است جلوی اجرای پیش‌بینی او را بگیرند. وی برای مثال به این موضوع اشاره کرد که چین ممکن است مقادیر قابل‌توجهی اعتبار را در قالب یوان به بازارهای جهانی تزریق کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران ژاپنی ممکن است تصمیم بگیرند اوراق خزانه آمریکا را به نفع اوراق قرضه ژاپنیِ با بازده بیشتر به فروش برسانند و به این ترتیب، پیش‌بینی او را نقض کنند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا