اخبار خارجی

تحلیل قیمت بیت کوین؛ احتمال افزایش قیمت تا ۹۰۰۰ دلار قبل از ریزش آن

طی چند هفته اخیر قیمت بیت کوین بدون تغییر بوده است، به طوری که بعضی از خرس ها به دنبال دستیابی به کف قیمت ۳۰۰۰ دلار هستند، درحالی که گاوها درصدد رسیدن به رکورد نجومی می‌باشند. نکته مشخص این است که باید هر هفته منتظر یکی از این شرایط باشید.

با وجود اینکه در حال حاضر قیمت بیت کوین در مسیر رسیدن به اواسط کانال ۷۰۰۰ دلار است، آیا وقت صعودی شدن شرایط فرارسیده است؟ یا این شرایط صرفا یک پامپ یا نقدینگی کم دیگری برای ایجاد فرصت های جبران گپ CME است؟

گپ CME

فرقی ندارد که از معاملات لوریج استفاده می‌کنید یا در شرایط کف قیمت صرفا بیت کوین خود را به استیبل کوین تبدیل می‌کنید، در هر صورت اگر در گپ هفتگی CME دارایی خود را نقد نکنید یک فرصت را از دست داده اید. هرچه این معاملات جبران گپ مشخص تر می‌شود، احتمال اینکه به فراموشی سپرده شوند بیشتر خواهد شد.

هفته کریسمس هفته ای است که معاملات را کنار می‌گذاریم. دلیل این کار آن است که CME در تاریخ ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ دسامبر بسته بود و تلاش برای انجام معاملات جبران گپ نیز دشوارتر شده بود. این گپ ایجاد شده در تاریخ ۲۰ دسامبر، باید در تاریخ ۲۳ دسامبر بسته میشد و سپس در تاریخ ۲۳ دسامبر نیز گپ دیگری ایجاد شد که باید در تاریخ ۲۷ دسامبر بسته میشد.

هفته آینده نیز به همین شکل خواهد بود، به طوری که تقویم تعطیلات CME اذعان می‌کند که معاملات در تاریخ ۳۱ دسامبر الی ۲ ژانویه ۲۰۲۰ تعطیل خواهد بود.

به نظر می‌رسد که معامله کنندگانی که بیشتر با بیت کوین سروکار دارند، طی تعطیلات که حجم معاملات کمتر است قیمت بیت کوین را در دست دارند و صبر می‌کنند تا هفته بعد معامله کنندگان سازمانی این گپ را پر کنند.

هرچند سرمایه سازمانی در این تعطیلات بیش از ۶ روز در بازار وجود ندارد، اما این موضوع به معنای حجم معاملات کمتر و در اختیار قرار گرفتن قیمت در دستان نهنگ ها در این بازار شبانه روزی است.

بنابراین در حالی که بانکدارها در استراحت به سر می‌برند، بیت کوین در واقع استراحت نمی‌کند و این موضوع می‌تواند فرصتی برای روند صعودی کوتاه مدت قبل از ادامه روند نزولی ایجاد کند.

متمایل شدن اندیکاتور MACD هفتگی به سمت روند صعودی

اندیکاتور MACD نشانه های اولیه روند صعودی را نشان می‌دهد. هرچند انتظار نمی‌رود که این مورد ادامه یابد. همانطور که در تصویر فوق می‌توان مشاهده کرد، خط MACD مسیر نزولی خود را در تاریخ ۱۶ دسامبر تغییر داده است، اما چرا؟

ما معتقدیم که به دلیل عدم علاقه سازمانی در تعطیلات کریسمس، بازار به آسانی به سمت روند صعودی حرکت کرده است و همراه با این تغییر مسیر، کندل های صورتی کم رنگ ادامه یافته اند که این کندل ها در این هفته کوتاه تر و معمولا وارد محدوده سبز رنگ شده اند. این موضوع مقداری امیدواری برای روند صعودی قبل از شروع دردسرهای جدی بیت کوین ارائه داده است.

اما چه هنگامی می‌توانیم حرکت و نوسان این ارز دیجیتال را مشاهده کنیم؟

اندیکاتور باندهای بولینگر هفتگی کف قیمت موقت را نشان می‌دهد

اندیکاتور باندهای بولینگر (که تلفظ اصلی آنها بالینجر بوده اما در فارسی به بولینگر معروف است) نقاط اساسی بر اساس قیمت را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد بیت کوین وارد فاز صعودی کوتاه مدتی شده است که احتمالا حوالی میانگین متحرک ۹۰۰۰ دلار متوقف خواهد شد.

معتقدیم که نکته مهم این است، زیرا همانطور که در اواخر ماه اکتبر نیز مشاهده کرده ایم، پامپ های کوتاه مدت با نقدینگی کم حوالی میانگین متحرک متوقف می‌شوند. این نقطه همان جایی است که قیمت بیت کوین پامپ غیرطبیعی را تجربه کرده است و طی ۴۸ ساعت قیمت آن تقریبا ۲۵۰۰ دلار افزایش یافت و علیرغم آنکه اندکی بالاتر از میانگین متحرک قرار گرفت اما نتوانست این نقطه را حفظ کند و روند نزولی خود را ادامه داد.

بدین ترتیب، با وجود اینکه سرمایه های سازمانی در تعطیلات حضور ندارند، این فرصت بسیار عالی برای افزایش قیمت بیت کوین به سطح گفته شده است.

در این مرحله، شاید بپرسید چرا شاهد روند صعودی کوتاه مدت خواهیم بود و نه روند بازگشتی کامل. دلیل این امر در اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) نهفته است.

اندیکاتور RSI هیچ سیگنال خرید مشخصی نشان نمی‌دهد

در حال حاضر اندیکاتور RSI در حد وسط قرار دارد و مقدار هفتگی آن ۴۲.۲۰ است. این مقدار هیچ سیگنالی به هیچکس نشان نمی‌دهد و بدین ترتیب هیچ سرمایه چشمگیری به بازار جذب نخواهد شد. هنگامی که اندیکاتور RSI بین ۳۰ و ۷۰ قرار داشته باشد در محدوده ای قرار داریم که دلال ها سود و هودل کنندگان ضرر می‌کنند.

هم اینک هر کسی که سرمایه نقدی زیادی داشته باشد در خصوص سرمایه گذاری کل سرمایه خود بر روی یک دارایی تامل خواهد کرد. بدین ترتیب، این موضوع به ما می‌گوید قبل از آنکه بیت کوین به یک فرصت های سرمایه گذاری جذاب تبدیل شود، باید روندهای نزولی بیشتری را پشت سر بگذاریم.

فقط کافی است تا به اواخر سال ۲۰۱۸ و شروع سال ۲۰۱۹ دقت کنید که بیت کوین قیمت ۴۰۰۰ دلاری داشت تا متوجه شوید چرا RSI یک اندیکاتور معتبر برای خرید بیت کوین است. زیرا خرید در محدوده فروش بیش از حد در سال ۲۰۱۸ می‌توانست سود ۳۰۰ درصدی برای شما به همراه داشته باشد.

خنثی بودن اندیکاتور RSI روزانه

اندیکاتور RSI روزانه نیز به طور شگفت انگیزی خنثی تر از RSI هفتگی است. مقدار RSI روزانه در حال حاضر بر روی ۵۲.۱۶ قرار دارد که باز هم هیچ سیگنال خرید یا فروشی برای سرمایه گذاران به همراه ندارد.

یک پامپ به قیمت ۹۰۰۰ دلار، RSI روزانه را قطعا در محدوده فروش بیش از حد قرار خواهد داد که می‌تواند آغازگر فروش عمده باشد، به طوری که افرادی که به لطف موج اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی در صدد متوقف کردن ضرر پس از فوموی ۱۰,۰۰۰ دلاری بودند بیان می‌کنند که بیت کوین در روند صعودی قرار دارد.

مقدار اندیکاتور RSI ماهانه نیز برابر با RSI روزانه است بنابراین نیازی به بررسی آن نیست. هرچند به بررسی باندهای بولینگر ماهانه خواهیم پرداخت.

بیت کوین درصدد حفظ موقعیت بالاتر از میانگین متحرک است

با ادامه روند بدون تغییر بیت کوین، احتمال وقوع رویداد سطح انقراض بیشتر می‌شود که طی آن، حتی متعصب ترین ماکسیمالیست های بیت کوین نیز از خود می‌پرسند چرا هودل می‌کنند.

با گذشتن از میانیگن متحرک در دو ماه پیاپی و با وجود بلندتر شدن کندل های قرمز در هر ماه، به نظر می‌رسد قبل از سقوط قیمت بیت کوین به کف قیمت، سطوح حمایتی بیت کوین تا ۴۰۰ دلار دیگر ادامه می‌یابند.

سطح حمایتی در باندهای بولینگر در حال حاضر بر روی ۲۵۵۰ دلار است و درحالی که بیت کوین هرگز به سطح حمایتی باندهای بولینگر ماهانه نرسیده است، اما نمی‌توان گفت که به سمت این سطح در حرکت نیست.

شرایط صعودی

با وجود اینکه CME در هفته آینده فقط دو روز باز است، باید منتظر شرایط غیرمنتظره باشیم. این شرایط ممکن است به هر دو سمت پیش برود. اما از لحاظ صعودی، به نظر می‌رسد که می‌توان منتظر رسیدن میانگین متحرک هفتگی به ۹۰۰۰ دلار و سپس متوقف شدن آن بود. اگر از این قیمت عبور کنیم، سطح مقاومتی بعدی ۱۱۳۰۰ دلار خواهد بود، هرچند بعید است.

شرایط نزولی

اما از آنجایی که هنوز فصل تعطیلات است، پیش بینی می‌کنیم که روند نزولی تا هفته آینده متوقف شود. اگر قیمت کاهش یابد، ۶۸۰۰ دلار سطح حمایتی در باندهای بولینگر روزانه بیت کوین می‌باشد که سطح مهمی است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا