اخبار خارجی

کاهش قیمت بیت کوین پیش از نشست FOMC؛ پیش‌بینی تحلیل‌گران چیست؟

بازار رمز ارزها در شب گذشته دچار یک ریزش ناگهانی شد و قیمت بیت کوین تا ۴۵،۶۰۰ دلار کاهش یافت. این در حالی است که در همین هفته نشست کمیسیون بازار آزاد فدرال (FOMC) برگزار می‌شود و امکان دارد فدرال رزرو سیاست‌های مالی جدیدی را اعلام کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در شب گذشته به محدوده ۴۵،۶۰۰ دلار رسید. بسیاری از تحلیل‌گران علت این ریزش را به نشست این هفته کمیسیون بازار آزاد فدرال (FOMC) مرتبط می‌دانند که سبب نوساناتی در بازارهای سهام نیز شده است. برخی دیگر نیز پولبک به قیمت ۴۲,۰۰۰ دلار که در روز ۴ دسامبر (۱۳ آذر) اتفاق افتاد را محتمل می‌دانند. نشست FOMC در روزهای ۱۴ و ۱۵ دسامبر (۲۳ و ۲۴ آذر) برگزار می‌شود.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته

فشار برنامه خرید فدرال رزرو روی بازار

در گزارشی که اخیرا Delphi Digital منتشر کرده بود، یکی از موانع سر راه بیت کوین را مشکلات ناشی از تصمیمات نهادهای نظارتی در آمریکا خوانده بود که از نمونه‌های آن می‌توان به سیاست‌های سخت‌گیرانه اخیر نهادهای تصمیم‌گیر و همچنین تیپرینگ فدرال رزرو اشاره کرد. در گذشته نیز این موارد موجب نوسانات قیمتی بازارهای مالی شده بودند.

تیپرینگ به سیاست‌هایی اطلاق می شود که فعالیت‌های سنتی بانک مرکزی را تغییر می‌دهند. تلاش‌های تیپرینگ در درجه اول به منظور کنترل نرخ بهره و کنترل برداشت سرمایه‌گذاران از جهت آینده نرخ بهره است. تلاش‌های تیپرینگ ممکن است شامل تغییر نرخ تنزیل یا الزامات ذخیره باشد. به عبارت دیگر، تپیرینگ دقیقا معکوس تمام اقداماتی است که بانک‌های مرکزی در جهت سیاست انبساطی اعمال کرده‌اند.

در این گزارش آمده است:

BTC در مقایسه با دارایی‌های سنتی عملکرد بدی را در ماه نوامبر از خود به جا گذاشته است. نشست FOMC نزدیک به ۲۰٪ از ارزش بیت کوین را در ماه گذشته کاهش داده است.

نظر چند تحلیل‌گر مطرح

بسیاری از معامله‌گرانی که بیت کوین را هولد کرده‌اند، اعتقاد دارند که این ریزش یک شیک‌اوت (shakeout) قبل از زدن سقف‌های جدید برای بیت کوین است. تحلیلگری با نام مستعار CryptoCapo در صفحه توییتر خود به مقایسه ریزش کنونی بیت کوین با ریزش ماه سپتامبر پرداخت.

نمودار BTC تایم فریم ۴ ساعته
نمودار BTC تایم فریم ۴ ساعته

این ۲ اصلاح قیمتی بسیار به هم شبیه هستند. هر دو آن‌ها از الگوی حرکتی ۳ موج تشکیل شده‌اند و هر دو آن‌ها ۳ بار به کف قیمت برخورد کرده‌اند. همچنین هر دو آن‌ها فاندینگ ریت مشابه دارند و قبل از آخرین ریزش واگرایی مخفی نزولی از خود نشان داده‌اند.

همچنین تحلیل‌گر مطرح مایکل فن ده پپه (Michael Van De Poppe) در صفحه توییتر خود به شکست بیت کوین در مواجهه با سطح مقاومتی خود اشاره کرد. وی اذعان داشت:

به نظر من در زیر سطح ۴۶,۵۰۰ دلار می‌توانیم منتظر وقوع واگرایی صعودی و تغییر روند باشیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۳ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۳ ساعته

تحلیل‌گر مطرح دیگری به نام رکت کپیتال (Rekt Capital) در صفحه توییتر خود نوشت سایه پایین کندل نشان داده در شکل زیر نشان دهنده محدوده حمایتی است و در چرخه‌های گذشته بازار چندین بار تکرار شده است ( دایره‌های نارنجی).

نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی

این تحلیل‌گر اعتقاد دارد ریزش اخیر همانند دوره‌های نشان داده شده است و از دید بلند مدت جای نگرانی برای آن وجود ندارد.

هیچ چیز غیر عادی در مورد نوسانات نزولی در این سطوح وجود ندارد.

در حال حاضر ارزش کلی بازار رمز ارزها برابر ۲.۱۵۲ تریلیون دلار است و سلطه بیت کوین بر بازار نیز برابر ۴۱.۵٪ است.

احتمال کاهش بیشتر قیمت بیت کوین

برخی از تحلیل‌گران قدیمی‌تر بازار اعتقاد دارند که بیت کوین پس از ثبت رکورد قیمتی جدید، تمایل دارد تا یکی از الگوهای دو قله و یا سرو شانه را اجرا کند. اگر به نمودار روزانه قیمت بیت کوین توجه کنیم، می‌توان شکل‌گیری الگو سر و شانه را در آن مشاهده کرد. کف قیمتی کنونی و تثبیت‌های پس از آن می‌توانند شانه راست این الگو را با خط گردن ۴۱،۵۰۰ دلار تکمیل کنند که در این صورت هدف قیمتی به قدر قابل توجهی پایین‌تر خواهد بود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین، تشکیل الگو سر و شانه

همچنین تطابق ناحیه گردن در الگوی سر و شانه ذکر شده در تصویر بالا با اندیکاتور VPVR علاقه خرید در محدوده قیمت ۴۰،۰۰۰ دلار را نشان می‌دهد. با این حال فعلا برای تشخیص الگو سر و شانه زود است به خصوص که تحلیل رفتار قیمت تنها با یک شاخص میسر نیست اما توجه به آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وضعیت آلتکوین‌ها

در ریزش شب گذشته بازار ارزهای دیجیتال، آلتکوین‌ها نیز با سقوط شدیدتری نسبت به بیت کوین همراه بوده‌اند. در زمان نگارش این خبر اتریوم با ۴.۶۵٪ کاهش قیمت به ۳۷۸۹ دلار رسیده است و بایننس کوین به قیمت ۵۳۲ دلار خرید و فروش می‌شود. سولانا و کاردانو نیز به ترتیب به قیمت ۱۵۵ و ۱.۲۴ دلار معامله می‌شوند.

تحلیل شما از نمودار قیمت بیت کوین چیست؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا