اخبار خارجی

نرخ بهره آمریکا ۰.۷۵ درصد افزایش یافت؛ رشد قیمت بیت کوین تا ۲۲,۶۰۰ دلار

اعلام افزایش نرخ تورم توسط فدرال رزرو بار دیگر بر بازارهای جهانی تاثیرگذار بوده است. قیمت بیت کوین نیز پس از افزایش نرخ بهره دچار تحولاتی شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، نوسان قیمت بیت کوین بار دیگر پس از نشست کمیسیون بازار آزاد فدرال (FOMC) شدت گرفت. به دنبال اعلام افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، قیمت‌ بیت کوین نیز واکنش نشان داد و ۳.۵٪ افزایش یافت.

قیمت بیت کوین که در اوایل روز جاری ۲۱,۶۸۸ دلار بود، بلافاصله پس از اعلام افزایش نرخ بهره افزایش یافت و در حال حاضر قیمت BTC در محدوده ۲۲,۶۰۰ دلار معامله می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین. منبع: TradingView

بار اول نیست که چنین نوسان قیمتی را از جانب بیت کوین شاهد هستیم. قیمت بیت کوین پس از نشست‌های قبلی FOMC در سال جاری دستخوش نوسان شده است. در مواقع مذکور، نوسان قیمت بیت کوین کوتاه‌مدت بوده است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که افزایش نرخ بهره بر بازار بورس و کریپتو تاثیرگذار بوده است.

بیت کوین در طول سال و به ویژه در واکنش به سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، ارتباط نزدیکی با بازار بورس داشته است، هرچند این ارتباط در ماه‌های اخیر اندکی کاهش یافته است. در این بین، شاخص S&P 500 نیز ۱.۲٪ افزایش یافته، در حالی که رشد شاخص نزدک ۱۰۰ معادل با ۲.۵٪ بوده است.

پس از آنکه بانک مرکزی کانادا در اوایل ماه جاری، افزایش نرخ بهره یک درصدی را اعلام کرد، بخش قابل توجهی از بازار نگران افزایش مشابه از جانب فدرال رزرو بودند. هرچند، همانطور که انتظار می‌رفت، جروم پاول رییس فدرال رزرو در نشست مطبوعاتی FOMC، افزایش نرخ بهره را ۰.۷۵٪ اعلام کرد.

تلاش فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره به منظور کاهش تورم زیادی بوده است که در طی سال جاری شاهد آن بوده‌ایم. شاخص CPI در ماه ژوئن معادل با ۹.۱٪ بوده است که بالاترین سطح این شاخص طی ۴۰ سال اخیر و بالاتر از پیش‌بینی ۲ درصدی فدرال رزرو محسوب می‌شود.

هرچند، نگرانی‌هایی نیز مبنی بر این موضوع وجود دارد که تلاش‌های فدرال رزرو در این زمینه، اقتصاد آمریکا را وارد رکود کند. چندین شرکت بزرگ مرتبط با رمزارز در ماه ژوئن، تعدیل نیروهای بسیار زیادی را اعلام کرده‌ و دلیل آن را فشارهای ناشی از اقتصاد کلان عنوان کرده‌اند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا