اخبار خارجی

روز سبز بیت کوین و آلت کوین‌ها؛ آیا روند صعودی فرا رسیده است؟

قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰٪ افزایش یافته است، در حالی که در این بین رشد آلت کوین‌ها بسیار چشمگیر بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، بیت کوین و سایر رمزارزها روز جمعه با روند صعودی مواجه بودند و کاهش قیمت چند روز اخیر را جبران کردند. اگرچه قیمت بیت کوین با ۱۰٪ افزایش به ۴۱,۷۰۰ دلار رسید، اما آلتکوین‌ها عملکرد بهتری داشتند،‌ به طوری که اتر طی ۲۴ ساعت گذشته به قیمت ۳۰۰۰ دلار رسید.

توکن نیر که رمزارز بومی پروتکل نیر محسوب می‌شود در این بازه زمانی تا ۱۷٪ رشد داشته است. همچنین پولکادات و آوالانچ نیز با رشد تقریبی ۱۴٪ مواجه شدند. افزایش قیمت آلتکوین‌ها نسبت به بیت کوین می‌تواند گویای آن باشد که علاقه به خطرپذیری بیشتری در میان سرمایه‌گذاران کریپتو وجود دارد.

الکس کوتسیکویچ (Alex Kuptsikevich) تحلیلگر FxPro در این خصوص گفته است:

از اواخر سال گذشته تاکنون، حتی شرایط آرام بیت کوین نیز برای آلتکوین‌ها کافی بود تا به روند روبه‌رشد خود ادامه دهند و عملکرد بهتری نسبت به رمزارز اول بازار داشته باشند.

اندیکاتورهای تکنیکال به این نکته اشاره می‌کنند که اگر خریداران بتوانند سطح حمایتی بالاتر از ۳۷,۰۰۰ دلار را در آخر هفته حفظ کنند، افزایش قیمت بیشتری برای بیت کوین را شاهد خواهیم بود. به علاوه، افزایش قیمت به بالاتر از ۴۰,۰۰۰ دلار می‌تواند نشانه‌ای از آغاز فاز بازیابی قیمت باشد.

طی چند هفته گذشته، اندیکاتورهای مختلف نظیر شاخص ترس و طمع، شاخص قدرت نسبی (RSI) و بالاترین سطح نسبت قراردادهای پوت (Put) به قراردادهای کال (Call) در بازار آپشن‌ها در ۶ ماه گذشته، روند نزولی شدیدی را در بازار کریپتو نشان می‌داد. بعضی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند همانند شرایطی که پس از کاهش قیمت ماه جولای ۲۰۲۰ به ۲۸,۰۰۰ دلار رخ داد، خریداران کریپتو بار دیگر به بازار برگردند. 

افزایش لیکوییدشدن فروش‌های استقراضی

روند صعودی روز جمعه باعث شد بسیاری از وضعیت‌های معاملاتی فروشندگان، لیکویید شود.

لیکویید شدن هنگامی رخ می‌دهد که صرافی، وضعیت معاملاتی دارای لوریج معامله‌گران را می‌بندد. لیکویید شدن به عنوان یک مکانیزم امنیتی و به دلیل از دست دادن بخشی یا کل مارجین اولیه معامله‌گران محسوب می‌شود. این شرایط عمدتا در معاملات قراردادهای آتی رخ می‌دهد.

طی ۲۴ ساعت گذشته، معامله‌گران اتر که به افزایش قیمت اتر واکنش نشان داده بودند، بیشتر از معامله‌گران بیت کوین از وضعیت‌های معاملاتی فروش استقراضی خارج شده‌اند. اگرچه نمودار زیر، شورت اسکویز (Short Squeeze) شدید را نشان نمی‌دهد، اما کاهش تدریجی و مستمر لیکوییدشدن خریدهای استقراضی از سقوط بازار در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) تاکنون می‌تواند بدان معنا باشد که فشار فروش در حال از بین رفتن است.

فاندسترت (Fundstrat) روز جمعه عنوان کرد بخش عمده‌ای از نوسان قیمت به دلیل مجموع ۱۶۰ میلیون لیکویید شدن فروش استقراضی بیت کوین و اتر طی ۲۴ ساعت گذشته بوده است. این موضوع بدان معنا است که لیکوییدشدن زیاد وضعیت‌های معاملاتی دلیل افزایش ناگهانی قیمت در بازار اسپات رمزارز است.

مجموع لیکویید شده وضعیت‌های معاملاتی
مجموع لیکوییدشدن وضعیت‌های معاملاتی

در حال حاضر، معامله‌گران به دقت سطوح مقاومتی بیت کوین و اتر را مدنظر قرار داده‌اند. افزایش مستمر حجم معاملات در آخر هفته می‌تواند به خرید بیشتر از جانب معامله‌گران منجر شود.

کوتسیکویچ در این خصوص گفت:

سطح مقاومتی مهم برای اتر، قیمت ۳۰۰۰ دلار خواهد بود. عبور از این سطح می‌تواند خریداران را ترغیب به خرید این رمزارز کند و ایده فرا رسیدن زمستان کریپتو را از بین ببرد.

در خصوص بیت کوین و قیمت آن نیز بعضی از تحلیلگران در حال بررسی نسبت MVRV (نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی رمزارز) هستند. این معیار در محدوده «ارزش عادلانه» قرار دارد.

دلفی دیجیتال (Delphi Digital) در این خصوص نوشته است:

در حال حاضر نسبت MVRV تقریبا بر روی ۱.۵ قرار دارد که احتمال کاهش آن وجود دارد. پایین‌ترین سطح این نسبت که که بین ۰.۷۵ الی ۱ بوده است به عنوان نقطه ورود بلندمدت در نظر گرفته می‌شود. هرچند، نسبت MVRV به همان سطحی کاهش یافته است که در تابستان سال گذشته و قبل از شروع روند صعودی بیت کوین و دستیابی به رکورد قیمت، شاهد آن بودیم.

در عین حال، MVRV نیز همانند بسیاری از اندیکاتورها، یک سیگنال دقیق خرید و فروش نیست. بعضی از تحلیلگران ترجیح می‌دهند تا شاهد افزایش نسبت MVRV باشند تا بازیابی قیمت را عنوان کنند.

نسبت MVRV - قیمت بیت کوین
نسبت MVRV

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا