متوسط مقالات عمومی

یکی از توسعه دهندگان معتقد است که بیت کوین به اکانت نیاز دارد!

بیت کوین از اکانت های معمول استفاده نمی کند. در هر پرداخت بیت کوینی، وجوه به یک خروجی تراکنش منحصر به فرد فرستاده می شوند و در این خروجی این امکان وجود دارد که از آدرس بیت کوین دوباره استفاده شود. این کار برای حریم خصوصی وحشتناک است و به همین خاطر است که به کاربران بیت کوین توصیه می شود که همواره برای انجام تراکنش ها، آدرس های جدید ایجاد نمایند. بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال است و بسیار مورد توجه توسعه دهندگان می باشد.

یک توسعه گر اسپانیایی بنام خوزه فمنیاس کنولو (Jose Femenias Canuelo) بر این باور است که پرداختی های حال حاضر بیت کوین کاربر پسند نیستند و مانند این است که از اینترنت بدون نام دامنه ها استفاده کنید و تنها متکی بر آدرس های آی پی باشید.

این توسعه گر در طول سال گذشته برای حل این مشکل، نحوه ایجاد یک سیستم اکانت در بالای بیت کوین را ابداع کرده است. او ایده خود را در یک وایت پیپر (Whitepaper) مفصل شرح داده است و حالا این توسعه گر در حال پیشنهاد دادن پروتکل لایه ۲ خود با نام Easypaysy می باشد.

این توسعه گر معتقد است که پیشنهاد او به ویژگی ها و خصوصیات بیت کوین صدمه ای نمی زند و آن را بیشتر کاربر پسند می کند. بنا بر اظهارات او، این پیشنهاد منجر به پرداختی های مکرر و رد نشدنی می شود.

اکانت های Easypaysy بیت کوین

Easypaysy به هیچ منبع خارجی وابسته نیست و ایجاد اکانت و استفاده از آن تماما در داخل بلاک چین بیت کوین روی می دهد. در این حالت، اکانت با یک تراکنش خاص ایجاد می شود که این تراکنش دارای ورودی و خروجی می باشد. ورودی شامل یک آدرس چند امضایی می باشد و این یعنی که دو کلید عمومی افشا می شوند و تراکنش را تایید می کنند. خروجی در واقع هیچ وجهی دریافت نمی کند و تنها شامل تعدادی داده می باشد.

این دو کلید عمومی که در ورودی به کار رفته است، متعلق به صاحب اکانت هستند که تراکنش را ایجاد کرده است. کلید اول مربوط به هویت دیجیتال مالک اکانت است و برای برقراری ارتباط با مالک اکانت باید از این کلید استفاده شود. کلید دوم که کلید ارزش نام دارد برای دریافت پرداختی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کلید ارزش از کلید هویت با ارزش تر است زیرا برای انتقال وجه به کار می رود. کلید هویت باید همیشه آنلاین باشد تا مالک اکانت توان برقراری ارتباط داشته باشد و به همین دلیل احتمال آسیب پذیری آن بیشتر است. اما بهتر است که کلید ارزش را به صورت آفلاین ذخیره کرد تا از لحاظ امنیتی مشکلی پیش نیاید.

متن OP_RETURN در خروجی، یک عملکرد را ارائه می دهد. آن یک سند JSON کوچک است که توصیف کننده Rendezvous نام دارد. این سند حاوی اطلاعاتی درباره اکانت است و نشان می دهد که مالک اکانت مایل است چه نوع پرداختی را بپذیرد و چگونه آن را می پذیرد.

وقتی که این تراکنش خاص ایجاد اکانت طراحی شد، کارمزدی به آن اضافه می شود و به داخل شبکه بیت کوین انتشار داده می شود تا در یک بلاک جای داده شود.

آی دی های اکانت Easypaysy بیت کوین

حال لازم است که افراد بتوانند اکانت را پیدا کنند. در اینجاست که فمنیاس یکی از جالب ترین ترفند ها را به کار برده است. زمانی که تراکنش در بلاک جای گرفت، یک آی دی به طور خودکار برای اکانت تعیین می شود. این آی دی از بلاکی که تراکنش در آن داخل شده و محل تراکنش در آن بلاک تشکیل شده است. این با یک شناسه بلاک چینی و یک عدد کل ترکیب شده است.

اجازه دهید با یک مثال تصادفی نگاهی به این مراحل بیاندازیم. فرضا ما از بیت کوین استفاده می کنیم، پس شناسه بلاک چین btc می باشد. فرض می کنیم که این تراکنش در بلاک ۵۴۳۸۴۷ جای گرفته باشد. فرض می کنیم که این تراکنش، تراکنش ۶۳۶ در آن بلاک باشد. عدد کل در نهایت یک ترفند رمزنگاری برای امنیت بیشتر می باشد. در مثال ما، این عدد ۵۷۷ می باشد.

پس تراکنش ۶۳۶ در بلاک شماره ۵۴۳۸۴۷ منجر به ایجاد آی دی اکانت btc@543847.636/577 می شود. این یک آی دی استاندارد می باشد زیرا بلاک، تراکنش و عدد کل همگی به صورت عدد نشان داده شده اند. حتی می توان این آی دی را به صورتی درآورد که بهتر در حافظه باقی بماند.

پرداختی ها

حال ما دارای اکانت و آی دی اکانت هستیم. فرض کنید فردی می خواهد مقداری وجه برای ما ارسال کند. ما آی دی اکانت را به او می دهیم. این فرد به منظور انجام پرداخت، باید آی دی تغییر یافته برای حفظ کردن راحت را به همان فرم اولیه آن برگرداند. این کار با استفاده از فرمت BIP ۳۹ صورت می گیرد.

حال پرداخت کننده می داند که اکانت را در کجا پیدا کند. این تراکنش سپس شامل توصیف کننده Rendezvous می شود که این توصیف کننده نوع پرداختی را مشخص می کند. این می تواند شامل انواع پرداختی پشتیبانی شده توسط پروتکل یا انتخابی از آنها باشد. پرداخت شونده یکی از انواع پرداخت را می پذیرد و پرداخت انجام می گیرد.

انواع پرداخت

پروتکل فمنیاس شامل ۴ نوع پرداخت است. نوع اول Type ۰ نام دارد که ساده ترین نوع است اما از لحاظ حریم خصوصی بدترین می باشد. در این روش از آدرس متناظر دوباره استفاده می شود. دومین نوع پرداخت Type ۱ نام دارد. در این روش پرداخت کننده با پرداخت شونده به طریقی تماس برقرار می کند و از او درخواست یک آدرس جدید می کند. پرداخت شونده آدرس را با کلید شناسایی خود تایید می کند و آن را به طریقی مانند ارسال ایمیل برای پرداخت کننده ارسال می نماید.

روش سوم Type ۲ نام دارد و این روش احتیاجی به تعامل ندارد. در این روش، پرداخت کننده برای پرداخت شونده یک آدرس ایجاد می کند که این آدرس تنها می تواند مورد استفاده پرداخت شونده قرار گیرد. برای انجام این کار، پرداخت کننده لازم است که یک جفت کلید عمومی یکبار مصرف ایجاد کند. با استفاده از کلید خصوصی این جفت و کلید ارزش پرداخت شونده، پرداخت کننده یک کلید عمومی جدید و یک آدرس بیت کوین متناظر ایجاد می کند.

نوع چهارم Type ۳ نام دارد که شبیه نوع دوم می باشد. اما این بار خروجی های OP_RETURN باید با شناسه EP شروع شوند. این باعث می شود که شناسایی پرداخت شونده آسان تر انجام گیرد اما پرداخت کننده باید کمی کارمزد بیشتری بپردازد.

مزایای اکانت های بیت کوین 

بیت کوین

این سیستم اکانت نیازمند هیچ تغییری از جانب پروتکل بیت کوین نیست و نیاز به اجماع گسترده نیز ندارد. کیف پول ها می توانند از همین فردا استفاده از آن را شروع کنند. فمنیاس معتقد است که این سیستم به کاربرد بیشتر بیت کوین کمک می کند و یک پتانسیل کاملا جدید را برای پروتکل دربر دارد. فمنیاس می گوید که با استفاده از این روش، می توان به اثبات پرداختی های خود پرداخت.

در این سیستم و با استفاده از هر چهار نوع پرداخت می توان به اثبات پرداختی خود اقدام کرد و دیگر ریسکی در این زمینه موجود نخواهد بود. یکی دیگر از مزایای این سیستم پرداختی های مکرر می باشد که می توان نرم افزار کیف پول را طوری برنامه نویسی کرد که درخواست های پرداخت را از یک اکانت خاص بپذیرد.

با استفاده از این سیستم می توان وجوه را برگشت داد و این برای بازرگانان بسیار مفید است. فرض کنید بازرگان پولی را دریافت کرده و بعدا متوجه شده که جنسی که قرار بوده تحویل دهد، موجود نیست؛ در این حالت لازم نیست که بازرگان درخواست آدرس جدید برای برگشت وجه نماید و این وجه خودش می تواند به آسانی برگشت داده شود.

این سیستم به کاربران بیت کوین یک شناسه و هویت بلاک چینی می دهد و فرضا وقتی که این کاربران وارد وبسایتی می شوند، بجای رمز عبور از کلید خصوصی خود استفاده می کنند. این باعث امنیت بیشتر می شود و در صورت هک شدن آن سایت، آنها رمز عبور ندارند که به مخاطره بیافتد.

معایب این اکانت ها

این سیستم ارزشمند دارای معایبی نیز می باشد و بزرگترین عیب در این میان، متکی بودن کامل آن به بلاک چین بیت کوین می باشد که باید داده ها را در آن وارد کند. فضای بلاک محدود است و مقیاس پذیری در این میان یک چالش می باشد. فمنیاس پیشنهاد می دهد که برای حل این مشکل می توان اکانت ها را به صورت انبوه باز کرد که البته این روش به یک منبع خارجی مانند یک وبسایت نیاز خواهد داشت.

یک راه حل دیگر این است که از بلاک چین دیگری مانند بلاک چین لایت کوین (litecoin) استفاده شود که در این حالت می توان یک عدد شاخص را به اکانت اضافه کرد که به لایت کوین اشاره داشته باشد. این روش به اندازه کافی ایمن است؛ اما مشکل آن وابسته بودن کاربران بیت کوین به بلاک چین یک ارز دیجیتال دیگر می باشد.

شما این سیستم را چقدر می پسندید؟ آیا این سیستم کاربرد بیت کوین را بیشتر می کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا