متوسط تحلیل تکنیکال

آیا روانشناسی ترید بیت کوین واقعا لازم است؟ آیا احساسات، دشمن تریدر است؟

هر زمانی که یک ترید (Trade) جدید بیت کوین انجام می‌دهید، انگیزه شما توسط سیستم‌های قدرتمند اعتقادی درونی تامین می‌شود. وقتی که بر روی دکمه خرید یا فروش کلیک می‌کنید، این امر گویای امیال شما و برآورد ذاتی ارزشی است که برای خود قائل هستید. وقتی که اخبار صعودی و یا نزولی را می‌شنوید، شرایط عزت نفس و مالی درونی شما حتی می‌تواند بیش از حد واکنش نشان دهد و باعث شود که خیلی جسورانه یا خیلی با احتیاط ترید کنید.

درک پایه روانشناسی ترید بیت کوین می‌تواند به سیستم ترید و سرمایه گذاری شما کمک کند تا بعد از یک موقعیت دشوار، به شیوه‌ای عادی به معاملات خود ادامه دهید.

روانشناسی ترید چیست؟

روانشناسی ترید حالت درونی خود آگاهی، انضباط نفس، خود محترم شماری، منطق و مسئولیتی است که همه امور سرمایه گذاری و ترید و همچنین تصمیم گیری‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از جمله این مواردی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، می‌توان تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، اندازه پوزیشن و ریسک اکانت، کنترل ضرر، سودآوری و ارزیابی نتایج ترید را نام برد.

مسائل روانشناسی عمیق سبب هرج و مرج می‌شود

ترید تحلیل تکنیکال روانشناسی تحلیل فاندامنتال تریدر معامله موفقیت بیت کوین ارز دیجیتال

اگر مسائل روانشناسی حل نشده داشته باشید، هر یک از عناصر سیستم ترید ذکر شده در بالا، به شیوه‌ای تحت تاثیر منفی قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال ممکن است تحلیل نمودار خود را از معبر خود محترم شماری ضعیف عبور دهید. این باعث یک سلسله ترید بد پشت سر هم می‌شود و بنابراین تصویر درونی شما از بی ارزشی را تایید می‌کند.

نیاز به حمایت از خانواده‌تان ممکن است باعث شود که معاملاتی را انجام دهید که سه برابر بزرگ‌تر از آنچه باشد که احتیاط و کنترل ریسک دیکته می‌کند. شاید شما با مسائل روانشناسی حل نشده و جدی دست و پنجه نرم می‌کنید که می‌تواند به برنامه ترید بیت کوین شما در بلندمدت ضربه وارد کند و باعث تصمیم گیری‌های نامناسبی شود که شما را دچار ضرر کند.

به عنوان مثال، شاید شما پیوسته در به دست آوردن سودهای بزرگ و بادآورده با شکست مواجه شوید. به جای گرفتن یک سود ۱۰، ۲۰ و یا حتی ۵۰ درصدی از بیت کوین، ممکن است با امید بستن به بالا رفتن بیشتر قیمت سودهای کسب شده را از دست دهید. ممکن است از یک حالت سود خوب به شکست کامل برسید و یک ضرر ناخوشایند و غیرضروری را متحمل شوید.

کمک وجود دارد

معاملات بیت کوین شما از چنین اقدامات خود خرابکارانه‌ای رنج می‌برد؛ در این مواقع لازم است که ترید را متوقف کنید و به سراغ ریشه مشکل بروید.

موفقیت شما به عنوان تریدر بیت کوین، بستگی به کنترل کردن احساسات ترس و طمع شما دارد. هر موضوع روانشناسی دیگری که شما را از سیستم معامله متفکرانه و مناسب خودتان دور کند، باید در اینجا مورد خطاب قرار گیرد.

روانشناسان تریدر واقعی وجود دارند که می‌توانند از طریق گستره‌ای از کتاب‌ها، منابع آنلاین و مشاوره فردی به شما کمک کنند.

بعضی از تریدرها در واقع قمارباز هستند، اما نمی‌توانند آن را به خودشان بقبولانند. حتی وقتی که همسر آنها یا دوستانشان به آنها می‌گویند که مشکلی جدی دارند، واقعیت آن را انکار می‌کنند؛ به آنها نمودار تریدی را که توسط خودشان صورت گرفته نشان دهید (معمولا یک شیب با زاویه ۴۵ درجه و منفی و حتی بدتر)، اما آنها در جواب با هزار دلیل می‌خواهند ثابت کنند که اوضاع چندان بد نیست. آنها بر این باورند که به زودی به موفقیتی عظیم دست خواهند یافت.

وقت خود را تلف نکنید و با یک قمار باز در مورد روانشناسی ترید بیت کوین بحث نکنید. آنها به شما گوش نخواهند کرد. قمار بازان در بیت کوین و در هر بازار دیگری معمولا قبل از اقرار به نیاز داشتن کمک، همه چیز را از دست می‌دهند.

انضباط نفس و موفقیت در ترید بیت کوین

بازار بیت کوین شدیدا پرنوسان است. نوسان بازار در ذات خود موج عظیمی از ترس و طمع را در میان تریدرها ایجاد می‌کند. اگر کنترل کمی بر روی احساسات خود دارید، احتمال دارد که تصمیمات غیر معقول در ترید بگیرید. و احتمال می‌رود که تریدهای خود را در نامناسب‌ترین وقت‌ها انجام دهید.

به عنوان مثال از ۱۴ نوامبر تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸، قیمت بیت کوین ۵۰ درصد افت کرد. سرتیترهای اخبار مالی به تقویت این درد که حاصل بازار خرسی شدید بیت کوین بود، کمک کردند.

اگر شما در پانزدهم ماه پول نقد داشته‌اید و خرید و فروشی انجام ندادید، اکثر اوقات انضباط نفس لازم برای عمل بر طبق سیگنال‌های ترید خود و طرح ترید ماهرانه را داشته‌اید. انتخاب منطقی در واقع این بوده که صبورانه منتظر یک سیگنال ترید جدید و معتبر باشید.

ترس از دست دادن موقعیت و نیاز به جبران ضررها

ترید تحلیل تکنیکال روانشناسی تحلیل فاندامنتال تریدر معامله موفقیت بیت کوین ارز دیجیتال

ممکن است در چند ترید اخیر بیت کوین خود متحمل ضرر شده باشید. شما نمی‌خواستید که موقعیت توسط روند نزولی کوین مورد نظر از دست برود. اما در کل از آنجا که اخبار بسیار بد و نزولی بود، آیا فروش کار عاقلانه ای بود؟

ممکن است بیت کوین پایین رفتن خود را متوقف می کرد و همه ضرر های اخیر یا حداقل مقداری از آن جبران می شد. ترس از دست دادن موقعیت در یک نزول ۱۰ تا ۲۰ درصدی، یک ترس کاملا منطقی برای ضرر زیاد در یک رالی فروش احتمالی را در شما ایجاد می‌کند.

اگر آن سناریوی فرضی، سیستم باور درونی شما را توصیف کند (ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری یا فومو (FOMO)، نیاز به جبران ضرر ها)، شانس شما برای ترید بیت کوین و موفقیت در سرمایه گذاری بسیار کم می‌شود.

با اجازه دادن به تاخت و تاز احساسات و نیازهای روانشناسی در تحلیل بازار منطقی شما، در واقع به خراب کردن طرح ترید خود می‌پردازید. شما ممکن است بهترین سیستم ترید ناخودآگاه را در جهان داشته باشید، اما اگر نفس خود را کنترل نکنید و معاملات را به دور از موانع روانی انجام ندهید، احتمالا این سیستم کار نخواهد کرد.

با داشتن انضباط می‌توانید از ضررهای زیادی جلوگیری کنید، شما ممکن است حتی با این کار بتوانید ازدواج، امور مالی خانواده و سلامت خود را نیز نجات دهید.

منطق و خیال پردازی

 در اینجا مثال دیگری از مداخله امیال و باورهای درونی در یک نگرش مناسب ترید بیان می‌شود؛ فرض کنید وضعیت مالی خانوادگی شما نامطلوب است و دو سال قبل شما از کار خود اخراج شده‌اید و تنها یک سوم درآمد لازم برای اداره خانواده خود را در ماه کسب می‌کنید؛ شما در اکانت کریپتوی خود ۲۵۰۰۰ دلار وجه وارد کرده‌اید (اکثرا پس انداز شما بوده است) و مقدار امید مفرطی به توانایی خود برای به جیب زدن ۱۰۰ درصد سود در هر سال دارید.

ممکن است بپرسید که اشکال این قضیه چیست؟

خوب باید گفت که برای مبتدیان چندین سال طول می‌کشد تا تبدیل به یک تریدر دائما سودآور بیت کوین شوند. شما احتمالا چند سال اول پول از دست می‌دهید و بعد از آن اوضاع شما بهبود پیدا می‌کند.

حتی بعضی از تریدرهای حرفه‌ای اقرار می‌کنند که چندین اکانت ترید را قبل از رسیدن به سودآوری پایدار نابود کرده‌اند. بعضی از صندوق‌های سرمایه گذاری معروف (بعضی از آنها به ترید Crypto می‌پردازند)، تنها سود سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد را از خود به نمایش می‌گذارند.

نگرش همه یا هیچ

ترید تحلیل تکنیکال روانشناسی تحلیل فاندامنتال تریدر معامله موفقیت بیت کوین ارز دیجیتال

با این وجود، هنوز هم می‌خواهید ۱۰۰ درصد سود کنید؟ در این حالت باید ریسک ورشکست شدن و از دست رفتن پس انداز خود را نیز تقبل کنید.

ترید حتی با یک سیستم عالی و کنترل ریسک که به شما در کسب سود کمک کند، باز به اندازه کافی پراسترس است؛ اما گذاشتن بار مسئولیت ۱۰۰ درصد سود در سال بر دوش خودتان، نه تنها عاقلانه نیست، بلکه از لحاظ روانشناختی نیز خطرناک است و احتمالا ضررهای فاجعه باری را برای شما به همراه خواهد داشت.

آرام باشید!

اساسا باید امید داشت؛ اما وقتی امید تبدیل به خیال پردازی می‌شود، باید مداخله کرد و به چنین تریدری کمک کرد. درمانگر خود را عاقلانه انتخاب کنید، اما اشتباه والدین Rodney Dangerfield را تکرار نکنید:

وقتی کوچک بودم، والدینم من را پیش یک روانشناس کودک فرستادند. من چهار سال پیش او رفتم و این کودک بیچاره اصلا نتوانست کمکی به من بکند.

پرورش یک روانشناسی سالم برای ترید بیت کوین

 • زمانی که مشغول ترید هستید تنها از اخبار اساسی بازارهای مالی و رسانه‌های اجتماعی مطلع شوید.
 • با یک سیستم مکانیکی اثبات شده ترید کنید و از توصیه‌ها و عقاید هیجانی به دور باشید.
 • ریسک اکانت خود را برای هر ترید با سخت‌گیری کنترل کنید. نهایتا آن را در ۱ یا ۲ درصد نگه دارید.
 • در یک بازار، یک سیستم و فقط یک چارچوب زمانی ترید کنید تا به نتایج ثابت برسید.
 • انتظارات واقعی برای فعالیت‌های ترید بیت کوین خود داشته باشید.
 • در مواقع بحران کسب و کار و مشکلات خانوادگی و شخصی ترید نکنید.
 • یک مربی خوب برای روانشناسی ترید پیدا کنید و کتاب‌ها و ویدیوهای پیشنهادی او را مطالعه کنید.
 • در جستجوی کمک یا مداخله حرفه‌ای در مورد موضوعات و مصائب روانشناسی حل نشده باشید.
 • زیاد ورزش کنید و از خوردن فست فود اجتناب کنید. تنباکو و سیگار را اگر ممکن است حذف کنید.
 • اگر به الکل و مواد مخدر وابسته هستید، همین حالا ترید را متوقف کرده و کمک دریافت کنید.
 • دارای یک زندگی رضایت بخش سوای ترید باشید. مقداری فاصله روانشناسی ایمن را برای خود حفظ کنید.
 • موفقیت و یا شکست خود در ترید را با ارزش خود به عنوان یک انسان مساوی نگیرید.

روانشناسی ترید حوزه ای پیچیده و بسیار ظریف است؛ اما این امر نباید شما را از بررسی منابع رایگان زیادی که در این رابطه در اینترنت است، بترساند.

تنها چند تغییر کوچک در سیستم باور درونی شما، کل چیزی است که برای ارتقای عملکرد ترید بیت کوین شما ممکن است لازم داشته باشید.

منبع
coincentralwikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا