کریپتو پدیا

ارتقای بیت کوین چطور روی بهبود حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری تاثیر می‌گذارد؟

اگر ارتقای حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بیت کوین که به Schnorr/Taproot مرسوم است انجام گیرد، راه برای ورود پروژه‌هایی پیشرفته و بی‌سابقه باز خواهد شد. این ارتقا برای بیت کوین بسیار موثر خواهد بود. این ارتقا که ایده‌ای در زمینه حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری است، کم‌کم در حال عملی شدن است. این ارتقا برای علاقه‌مندان به ارز‌های دیجیتال بسیار هیجان‌برانگیز است زیرا چندین فناوری جالب و پیشرفته را با هم ترکیب می‌کند.

اولین فناوری در اینجا MASTs است که یک فناوری قرارداد هوشمند است و از ۲۰۱۳ مورد بحث قرار گرفته است. فناوری دیگر امضا‌های Schnorr است که یک تغییر در مقیاس‌پذیری است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد شده است. Taproot نیز یک فناوری حریم خصوصی است که در بالای دو فناوری قبل ساخته شده است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شده است.

حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری دو چیزی هستند که بیت کوین را رنج می‌دهند و این تغییرات بسیار مورد نیاز است. اما از طرفی به روز رسانی‌های بزرگ نیز برای بیت کوین سخت است و به ندرت چنین چیز‌هایی در فضای این ارز دیجیتال روی می‌دهد. تصمیم در مورد اینکه چه نما‌ها و ویژگی‌هایی را در این ارتقا وارد کرد، کاری بسیار دشوار است.

این ارتقای بیت کوین چقدر بزرگ است؟

بیت کوین

این ارتقای پیش رو بسیار مهم است و برای بیت کوین نیز مفید است اما یک‌شبه این ارز دیجیتال را تغییر نمی‌دهد و آن را تبدیلی به ارزی بسیار مقیاس‌پذیر و با حریم خصوصی بی‌نظیر نمی‌کند. این ارتقا به انجام آسان‌تر تراکنش‌ها و مخصوصا تراکنش‌های پیچیده و چند امضایی کمک شایان توجه‌ای خواهد کرد. احتمال دارد که پس از این ارتق،ا کیف پول‌های بیشتری از تراکنش‌های چند امضایی پشتیبانی کنند.

فرایند چند امضایی کاربرد‌های مهم زیادی دارد و به افزایش سرعت شبکه لایتنینگ کمک می‌کند و این یعنی حل بسیاری از مشکلاتی که این ارز دیجیتال با آنها روبرو است. تراکنش‌های چند امضایی با استفاده از این فناوری جدید مانند تراکنش‌های عادی به نظر خواهند رسید. بنابراین اگرچه بلاک چین بیت کوین عمومی است و همه می‌توانند تراکنش‌ها را رصد کنند، اما با این فناوری جدید، افراد نمی‌توانند تشخیص دهند که این تراکنش‌ها در واقع ارائه‌دهنده کانال‌های لایتنینگ هستند.

با استفاده از این فناوری، باز کردن کانال لایتنینگ غیر قابل تشخیص از تراکنش‌های عادی خواهد بود و این یعنی اینکه باز کردن این کانال‌ها هزینه‌ای به اندازه پرداختی‌های عادی خواهد داشت. این تغییرات راه را برای بهبود بیشتر بیت کوین باز خواهد کرد و می‌توان مقیاس‌پذیری این ارز دیجیتال بزرگ را افزایش داد.

Schnorr و امضا‌هایی با کارایی بیشتر

برای درک این ارتقا‌ها باید مقداری با نحوه کار بیت کوین آشنایی داشت. تنها با دانستن کلید خصوصی است که می‌توان تراکنش‌ها را تایید کرد و کوین‌ها را انتقال داد. زیبایی این قضیه در اینجاست که هر فردی می‌تواند تایید کند که تراکنش مورد نظر با کلید مناسب و درست خود امضا و تایید شده است.

نوع پیچیده‌تری از تراکنش‌ها، تراکنش‌های چند امضایی هستند که برای انجام تراکنش چندین نفر لازم است و هر کدام از این افراد دارای امضای مخصوص خود هستند. اما با استفاده از امضا‌های Schnorr این کار بسیار آسان خواهد شد و همه این داده‌ها به صورت یک امضای واحد فشرده خواهند شد.

این تغییرات باعث می‌شوند که اندازه نوع خاصی از تراکنش‌های بیت کوین کوچکتر شود. این نوع فناوری‌های مقیاس‌پذیری بسیار حائز اهمیت هستند زیرا دانلود کل بلاک چین بیت کوین بسیار مشکل است و نیازمند فضای ذخیره‌سازی زیادی است. امضا‌های Schnorr همچنین اجازه اعتبارسنجی دسته‌ای را نیز می‌دهند و تایید اعتبار امضا‌ها را در زمان کمتر ممکن می‌سازند.

توسعه‌دهندگان مدت‌هاست که تجمیع امضای ورودی متقابل را برای ورود امضا‌های Schnorr به تراکنش‌های بیت کوین پیشنهاد داده‌اند. معمولا هر تراکنش نیازمند بیش از چند امضا است و برای هر ورودی امضایی جداگانه نیاز است. اما چه می‌شود اگر ما بتوانیم همه امضا‌های مورد نیاز یک تراکنش را تجمیع کنیم؟

امضا‌های Schnorr از لحاظ تئوری چنین کاری را ممکن می‌سازد اما این کار برای مراحل بعدی انجام خواهد شد و فعلا تنها این امضا‌ها به بیت کوین اضافه خواهند شد. انجام این کار فعلا مشکلاتی امنیتی را برای بیت کوین مطرح می‌کند و به همین دلیل باید تمهیدات لازم برای آن اندیشیده شود.

MASTs و قرارداد‌های هوشمند بهتر

MASTs فناوری جالبی است که توسعه‌دهنده‌ها مدت زیادی است که در مورد آن صحبت می‌کنند. این فناوری باعث بهبود قرارداد‌های هوشمند در بیت کوین می‌شود و افراد می‌توانند شرایط پیچیده‌تری را برای یک تراکنش تنظیم کنند. حالتی را در نظر بگیرید که یک بیت کوین را تا تاریخ خاصی نمی‌توان بازیابی کرد، در اینجاست که می‌توان MASTs را وارد کرد و بازیابی زودتر از موعد را امکان‌پذیر کرد.

MASTs شرایط را به شیوه جدیدی تنظیم می‌کند که مانند یک درخت به نظر می‌رسد. هر شاخه از درخت دربردارنده شرط متفاوتی برای خرج کردن بیت کوین از سوی کاربر است. بنابراین دیگر نیاز به همه شرایط اسکریپت (script) در بلاک چین بیت کوین نیست. این بسیار خصوصی‌تر است زیرا تنها اسکریپت استفاده شده وارد بلاک چین می‌شود. در کل، با استفاده از این مجموعه قوانین پیچیده‌تر، نگهداری بیت کوین آسان‌تر و ارزان‌تر خواهد شد.

Taproot و تقویت حریم خصوصی

Taproot بر بالای MASTs و Schnorr ساخته می‌شود تا قرارداد‌های هوشمندی با حریم خصوصی بهتر ایجاد کند. در حال حاضر، تشخیص تراکنش‌هایی که از MAST استفاده کرده‌اند آسان است. اما با استفاده از فرآیند ترکیب امضای سحرآمیزی که توسط Schnorr فراهم می‌شود، Taproot می‌تواند این تراکنش‌ها را طوری تغییر دهد که مانند تراکنش‌های عادی به نظر برسند.

اما این برای همه قرارداد‌های MAST کار نمی‌کند و تنها برای خرج کردن‌های گروهی جواب می‌دهد که یک شاخه از درخت مرکل (Merkle tree) یک تراکنش چند امضایی است. اگر هر یک از شاخه‌های دیگر که چند امضایی نیست، مورد استفاده قرار گیرد، این مزیت حریم خصوصی ناپدید خواهد شد. به همین خاطر است که توسعه‌دهندگان انتظار دارند که خرج کردن گروهی در آینده بسیار رایج شود.

اعمال Tapscript بهبود‌های آینده را به نسبت اسکریپت‌ها آسان‌تر خواهد کرد و این تغییرات در نهایت به نفع کاربران عادی بیت کوین تمام خواهد شد.

در حال حاضر، توسعه‌دهندگان مشغول آزمایش این مجموعه فناوری جدید هستند و تا به حال مشکلی جدی در این میان مشاهده نشده است. توسعه‌دهندگان تمام سعی خود را می‌کنند که این فناوری‌های جدید را به بهترین شکل از طریق سافت فورک (soft fork) به بیت کوین وارد کنند.

همچنان که توسعه‌دهندگان افزایش می‌یابند و فناوری بیت کوین را توسعه می‌دهند، چنین تغییراتی پلتفرم را برای توسعه‌دهنده‌ها و افراد حرفه‌ای در حیطه امور مالی به اندازه هم قابل استفاده خواهد کرد. نظر شما چیست؟ با توجه به ادغام این فناوری‌های جالب در ساختار بزرگترین ارز دیجیتال جهان، آینده سلطان ارز‌های دیجیتال را چگونه می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا