متوسط مقالات

آیا فناوری بلاک چین می‌تواند صنعت قاره آفریقا را متحول کند؟

نوآوری‌های فنی در قاره آفریقا سریعا در حال گسترش هستند و بلاک چین نیز در این راستا می‌تواند کاربرد‌های زیادی داشته باشد. آفریقایی‌ها در زمینه‌های زیادی به استفاده مبتکرانه از فناوری پرداخته‌اند که به عنوان مثال می‌توان به پرداختی‌های موبایلی اشاره کرد. فناوری می‌تواند به بهبود زندگی افراد عادی در این قاره بسیار کمک کند؛ بنابراین بلاک چین در آفریقا چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد و این فناوری می‌تواند بسیار در این قاره تاثیر‌گذار باشد.

در حالی که کشور‌های آفریقایی هنوز به عنوان کشور‌های در حال توسعه در نظر گرفته می‌شوند، اما مناطقی از این قاره وجود دارد که در خط مقدم نوآوری‌های فنی هستند. فناوری زیربنای بیت کوین، اتریوم و دیگر ارز‌های دیجیتال می‌تواند به صنایع و موسسات مختلف این قاره نفوذ کند.

امروزه بلاک چین در آفریقا کاربرد‌های زیادی دارد و کشور‌هایی مانند غنا از این فناوری برای ثبت زمین استفاده می‌کنند. فناوری بلاک چین کاربرد‌های دیگری نیز در آفریقا دارد و در صنایعی مانند مراقبت‌های بهداشتی، مدیریت زنجیره تامین و غیره وارد شده است. ویکتور ماپونگا (Victor Mapunga) که یک کارآفرین زیمباوه‌ای در زمینه بلاک چین است، در این زمینه ابراز داشته که، زیرساختی که نیروی محرکه‌ی استفاده و ترید ارز‌های دیجیتال است، نقش برجسته‌ای در گسترش بلاک چین در آفریقا داشته است و هنوز پتانسیل این فناوری برای بسیاری از کاربرد‌های دیگر در این قاره در حال بررسی است. او در ادامه اظهار می‌دارد که هنوز باید کار زیادی انجام داد و استفاده از این فناوری در قاره آفریقا هنوز در ابتدای راه است.

استفان یانگ (Stephen Young) که یک توسعه‌دهنده قرارداد‌های هوشمند ساکن آفریقاست، در گفتگو با وبسایت Cointelegraph ابراز داشته که ارز دیجیتال زیرساختی را برای کشور‌‌های آفریقایی به ارمغان اورده است که منجر به ایجاد صرافی‌های همتا به همتا و متمرکز زیادی در این قاره شده است و اینک این کاربرد بلاک چین در صدر کاربرد‌های دیگر این فناوری در آفریقا است. او در ادامه اظهار می‌دارد که پتانسیل پلتفرم‌های دیفای در یک سال آینده می‌تواند در آفریقا خود را نشان دهد. دیفای نیز یکی دیگر از کاربرد‌های بلاک چین در آفریقا است که می‌تواند زندگی افراد بسیاری را متحول کند.

پتانسیل بلاک چین در آفریقا

بلاک چین در آفریقا

پیتر مونینگس (Peter Munnings) که یکی از بنیان‌گذاران سازمان Adhara در سال ۲۰۱۸ است، معتقد است که پرداختی‌های بین مرزی در آفریقا بسیار پیچیده و کند است و عمدتا با کمک دلار آمریکا انجام می‌گیرد. او که تجربه کار در بخش بانکداری آفریقای جنوبی را نیز دارد بر این باور است که راه‌حل‌های بلاک چینی در این زمینه می‌توانند بسیار کمک کنند و پرداختی‌های بین مرزی را در قاره سیاه متحول کنند.

مونینگس تاکید می‌کند که پروژه‌های زیادی مانند پروژه Fnality در این فضا مشغول به کار هستند که فعالانه با هیات‌های مدیریتی محلی همکاری دارند. او اظهار می‌دارد که جی پی مورگان (JP Morgan) نیز در این فضا فعالانه فعالیت دارد و در حال وارد کردن دلار به همه تراکنش‌ها است که این هم ریسک‌های خود را دارد و حداقل، مبادله بین ارز‌های آفریقایی را محدود می‌سازد.

یانگ به پتانسیل بلاک چین در آفریقا برای بهبود تراکنش‌های بین کشور‌ها اشاره می‌کند و همچنین بر این باور است که افراد در این قاره می‌توانند از تعدادی از پلتفرم‌های بازی، کسب درآمد کنند. او از چنین روش‌هایی به عنوان گزینه‌ای برای خروج از فساد و سیاست‌های پولی وحشتناک آفریقا سخن می‌گوید.


بیشتر بخوانبد : کوچ مدیر عامل توییتر به آفریقا برای راه اندازی بازار بیت کوین در این قاره !


میشل چیوانگا (Michelle Chivunga) مدیر عامل و بنیان‌گذار گروه Global Policy House، بر این باور است که بلاک چین در آفریقا می‌تواند محرکی برای تغییر و تحول در بسیاری از صنایع برجسته باشد. او معتقد است که بلاک چین می‌تواند راه‌حل چالش‌هایی مانند ثبت زمین، هویت، مراقبت‌های سلامتی، کالا‌های جعلی و غیره باشد.

چیوانگا تاکید می‌کند که اعمال توافق‌نامه African Continental Free Trade Area موقعیتی برای تسریع نقش برجسته بلاک چین در حمایت از شفافیت و تعامل در میان زنجیره‌های تامین خواهد بود. او همچنین ابراز امیدواری می‌کند که بلاک چین در آفریقا بتواند گامی موثر جهت توزیع عادلانه ثروت بردارد و نوعی امور مالی شفاف و قابل اعتماد را در دسترس همگان قرار دهد.

پتانسیل بالای بلاک چین برای ایجاد تغییر

بلاک چین وایجاد تغییر

راه‌حل‌های بلاک چینی به تدریج در حال توسعه و بررسی برای مقابله با چالش‌های منحصر به فرد آفریقا هستند. با این وجود، پتانسیل تاثیر‌گذاری بلاک چین در آفریقا بسیار زیاد و تقریبا نامحدود است. این قاره در حال پذیرش ارز‌های دیجیتال است و نقطه مثبتی که در مورد این قاره وجود دارد این است که سیستم‌های سنتی پرداخت مانند کارت اعتباری و غیره در آنجا موجود نیستند و این باعث پذیرش هر چه بیشتر و سریعتر راه‌حل‌های بلاک چینی خواهد شد.

اینک دانشگاه‌های آفریقایی مایل به استفاده از گواهی‌نامه‌های دیجیتال هستند و آموزش براستی نقشی کلیدی در پیشبرد بلاک چین در آفریقا دارد و می‌تواند کاربرد‌های این فناوری را در این قاره بسیار بیشتر کند. اگرچه بلاک چین راه‌حل تمامی مشکلات این قاره نیست، اما درک قابلیت‌های آن می‌تواند رمز پذیرش این فناوری در قاره سیاه باشد.

چالش‌هایی در مقابل نوآوری‌های فنی در آفریقا وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به اتصال دیجیتال، مشکلات زیرساخت، آموزش و غیره اشاره کرد. آفریقا نه تنها جایگاهی برای رشد و پیشرفت بلاک چین است، بلکه ترکیبی از فناوری‌های مختلف می‌تواند در این قاره تاثیرگذار باشد. راه‌حل‌های خانگی و داخلی در این قاره که فاقد سیستم‌های سنتی اروپا و آمریکا است، می‌توانند به خوبی جواب دهند و راه را برای پذیرش بیشتر بلاک چین و کریپتو باز کنند.

نتیجه‌گیری

فناوری بلاک چین را می‌توان یکی از پرکاربردترین فناوری‌های قرن ۲۱ دانست. از زمان به وجود آمدن آن تا به امروز استفاده‌های زیادی از این فناوری شده است. البته درست است که شناخت و گسترش آن بوسیله ارزهای دیجیتال بوده است اما نباید از کاربردهای دیگر این فناوری نیز چشم‌پوشی کرد.

قاره آفریقا در بحث‌های مالی و اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و ورود فناوری بلاک چین می‌تواند نویدبخش روزهای بهتری برای آنها باشد. اینکه بلاک چین در آفریقا چه میزان می‌تواند موفق باشد را در آینده نزدیک خواهیم دید و متوجه خواهیم شد که آیا بلاک چین می‌تواند سبب بهبود وضع زندگی مردم این قسمت از جهان شود یا خیر. شما نیز نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا