مقالات عمومی

نقدینگی ارز دیجیتال کلید ورود بلاکچین به امور مالی!

نقدینگی باید به عنوان شاخص اصلی سلامت عمومی بازارها و صرافی ها و همچنین یک عامل مهم برای تجارت اقتصادی شناخته شود.

در صنعت ارز دیجیتال، نقدینگی پادشاه است اما نحوه سنجش و درک نقدینه شدن بسیار متفاوت است. در شرایط بی ثبات بازار، بسیاری از تریدرها در استراتژی‌های ترید خود تجدید نظر می‌کنند تا تمام جنبه های پورتفولیوی(portfolio) خود را در نظر بگیرند. این موضوع شامل نحوه ارزیابی نقدینه شدن یک دارایی یا صرافی باهم است. اگرچه واضح است که می توان حجم معاملات را به راحتی دستکاری کرد اما باید به دنبال راهی برای سنجش نقدینه شدن و سلامت بازارها و صرافی‌ها باشیم.

انواع نقدینگی

نقدینگی

نقدینگی موجود در بازار به سه دسته نقدینگی بازار، نقدینگی صرافی و نقدینگی دارایی تقسیم می‌شود.

۱. نقدینگی بازار

به طور سنتی نقدینگی بازار به عنوان یک تردستی در نظر گرفته می شود که در آن یک دارایی بدون تأثیر بر قیمت کلی دارایی خریداری یا فروخته می‌شود. اما در معاملات ارز دیجیتال، بسیار بیشتر از این است.

 فعالیت گسترده بازار بدان معنا نیست که تریدها به سرعت یا موثر انجام می‌شوند و یا حتی اصلا برای این موضوع انجام نمی‌شوند. همانطور که در سالهای اول ترید ارز دیجیتال دیدیم، می توان حجم معاملات را با تعدادی از بازیگران تولید کرد که لزوما بازتاب یک بازار سالم نیست. به خاطر داشته باشید که آنچه مهم است حجم زیاد معاملات نیست بلکه سیگنال یک بازار موثر و واقعی است که در آن یک ترید در اسرع وقت و با کمترین اصطکاک ممکن در برابر تقاضای طرف های اصلی انجام می‌شود. از همه مهمتر، یک بازار نقدینه که خریداران و فروشندگان زیادی دارد بازاری اقتصادی و کارآمد است که در آن هزینه های تراکنش‌ها کم و سود حداکثر باشد.

در مقابل، یک بازار بدون نقدینگی به طور معمول هزینه های بالای تراکنش، عدم خریداران علاقه مند و فاصله زیاد بین بالاترین قیمت خریداران و پایین ترین قیمت فروشندگان را دارد.

۲. نقدینگی صرافی

پس از آن نقدینگی صرافی برای خدمات تصدی و غیرتصدی را داریم. در هر دو مورد نقدینه شدن برای تریدرها مهم است زیرا بدون آن هزینه های بالایی را در زمان افت قیمت متحمل می‌شوند. آنها با گزینه های معاملاتی کمتر برای یک دارایی، در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند و مطمئنا دستکاری قیمت‌ها در بازارهای بدون نقدینگی نیز ساده‌تر است. این جدی‌ترین چالشی است که صرافی‌های غیرتصدی در مرحله فعلی توسعه خود، در مسیر پذیرش جریان اصلی با آن روبرو هستند.

صرافی‌های بدون نقدینگی، اعم از تصدی و غیرتصدی، به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا در دوره های فعالیت زیاد بازار، قادر به انجام سفارشات بزرگ نیستند، زیرا افراد سرمایه کافی برای جذب عمده فروشی ندارند.

صرافی‌های تصدی و غیر تصدی

در حال حاضر اکثر نقدینگی در صرافی‌های تصدی وجود دارد که به آنها CEX گفته می شود، در حالی که صرافی‌های غیر تصدی یا غیرمتمرکز که به آن DEX می گویند، از عدم نقدینگی شدید رنج می برند.

صرافی‌های متمرکز مانند بیتفینکس(Bitfinex)، کوین‌بیس(Coinbase) و بایننس(Binance) بسیار بیشتر از صرافی‌های غیرمتمرکز، نقدینگی دارند. تریدرهای حرفه‌ای از بیتفینکس استفاده می‌کنند زیرا استخر نقدینه شدن این صرافی در بازار ارزهای دیجیتال پیشرو است؛ علاقه‌مندان به کریپتو برای کشف دارایی های جدید و دستیابی به فرصت‌های ترید متنوع تر از بایننس استفاده می‌کنند؛ و تازه واردانی که به دنبال یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال هستند از کوین‌بیس استفاده می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز تنها بخشی از نقدینگی صرافی‌های تصدی را به دست آورده‌اند اما هدف اصلی آنها کار بر روی پر کردن شکاف نقدینه شدن، افزایش قابلیت استفاده، کاهش هزینه و کاهش افت قیمت بوده است.

به عنوان مثال شبکه کایبر یک صرافی درون زنجیره‌ای است که امکان ترید فوری و تبدیل ارزهای دیجیتال و توکن‌هایی با نقدینگی مناسب را فراهم می‌کند. این صرافی این کار را با جمع آوری نقدینگی از طیف گسترده ای از ذخایر انجام می دهد. شبکه کایبر از پروتکل نقدینه شدن درون زنجیره ای استفاده می کند که از رشد امور مالی غیرمتمرکز(DeFi) سود می برد.

اخیرا فناوری‌های غیرتصدی بکار رفته در صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی‌های غیرتصدی هیبریدی را ایجاد کرده اند. این خدمات با هدف ترکیب مزایای غیرمتمرکز سازی – به عنوان مثال از بین بردن مشارکت شخص ثالث و در نتیجه افزایش امنیت – با عملکرد و نقدینگی همتایان متمرکز خود انجام می شود. در حالی که در سالهای گذشته بسیاری از خدمات غیرتصدی کریپتو راه اندازی شده اند، تعداد معدودی از آنها نقدینگی قابل توجهی جمع کرده‌اند. با این حال Eosfinex، یک صرافی غیرتصدی هیبریدی که روی فناوری EOSIO ساخته شده، در صدد است تا مساله عدم نقدینگی صرافی‌های غیرتصدی را حل کند. سرویس بیتفینکس می تواند این کار را با یک معماری خلاقانه انجام می‌دهد که دسترسی غیرتصدی به نقدینگی بیتفینکس را فراهم می کند.

۳. نقدینگی دارایی

تا به امروز نقدترین دارایی، پول نقد به ویژه دلار ایالات متحده است و هر دارایی که به راحتی به پول نقد تبدیل شود نیز نقدینه در نظر گرفته می شود. در فضای کریپتو نقدترین دارایی تتر(USDT) است که تقریبا نیمی از کل فعالیت های تجارت ارز دیجیتال را در آغاز سال به خود اختصاص داده است. با این وجود، حجم معاملات، معیار قابل اعتمادی برای نقدینگی نیست. آنچه تتر را نقدینه می کند، ارزش بازار آن است و این واقعیت که ارزش آن با دلار آمریکا پشتیبانی می شود، در مدیریت نوسانات قیمت به سرمایه گذاران کمک کرده است.

به همین دلیل است که وقتی سعی می کنیم امکان نقدینه شدن یک دارایی را شناسایی کنیم، به انواع جفت‌های معاملاتی آن در صرافی‌ها، تعداد صرافی‌هایی که دارایی در آن ترید می‌شود، فعالیت قیمت آن و فعالیت تجاری آن در صرافی های مختلف نگاه می کنیم. اگر جفت های تجاری مناسبی برای دارایی وجود نداشته باشد، مراحل اضافی مانند رفتن از یک کوین به کوین دیگر یا ترید از یک صرافی به صرافی دیگر، شاید لازم باشد که به پوزیشن‌های یک دارایی وارد و از آن خارج شوید که این کار هزینه های اضافی را در پی دارد. همچنین در دوره های فروش عمده، نقدینگی و توانایی یک دارایی برای انتقال به دارایی های دیگر برای مدیریت ریسک در یک استراتژی ترید، بسیار مهم می شود.

برای دارایی‌های کریپتویی، لیست شدن در صرافی های رایج و ایجاد فرصت برای خرید مستقیم از مردم، مستقیما بر موفقیت پروژه های پشت دارایی تأثیر می گذارد. اگر یک دارایی در صرافی‌های کافی لیست نشده باشد به این معنی است که تعداد کمتری از مردم می توانند آن را بخرند، که این امر به توانایی مقیاس پذیری و متنوع سازی دارندگان توکن تاثیر می گذارد؛ این یک پوشش ریسک مهم در برابر طرح های پامپ و دامپ(pump and dump) است که برای یک پروژه رسوایی محسوب می‌شود. عدم نقدینگی دارایی به معنای آن است که مشتریان برای خرید توکن هزینه های شدیدی متحمل می شوند که این امر باعث می شود تا مشکلاتی برای پذیرش پروژه ایجاد شود.

حجم معاملات می تواند جعلی باشد اما نقدینگی نه

هنگامی که سرمایه گذاران دنبال پناهگاهی در بازارهای پرنوسان هستند، حجم معاملات می تواند شرکت کنندگان در بازار را با اعداد بزرگ گمراه کند و به طور کلی در مورد کیفیت صرافی، دارایی و یا بازار چیزهای زیادی به ما نمی گویند.

دارایی‌ها و صرافی‌های با نقدینگی بالا در صدر نوآوری های سال جاری قرار دارند و در هنگام آگاهی و پذیرش از مزیت بی تناسبی برخوردار هستند. این رهبران بازار درک کرده اند که نقدینه شدن، نقدینگی بیشتری به همراه دارد و به همان اندازه مهم است که نقدینه شدن با مقیاس پذیری همراه باشد. اگر فناوری‌های بلاکچین و ارز دیجیتال دری به آینده امور مالی باشند، نقدینگی کلید آن است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا