متنوع سازی یکی از استراتژی های معتبر برای مدیریت ریسک!

متنوع سازی یک استراتژی برای مدیریت ریسک است. یک پورتفولیوی (portfolio) متنوع سازی شده دارای ترکیبی از دارایی های مختلف است و این امر برای محدود کردن ریسک یک دارایی خاص انجام می گیرد. منطق پشت این تکنیک این است که این دارایی های متنوع در دراز مدت سودآوری بهتری خواهند داشت و از ریسک هر کدام از این دارایی های منفرد کاسته خواهد شد. از این تکنیک می توان در حوزه ارز دیجیتال هم استفاده کرد.

اصول و اساس متنوع سازی

در متنوع سازی تلاش می شود که ریسک های غیر سیستماتیک در یک پورتفولیو محدود شود. در این روش، دارایی های خوب اثر دارایی هایی که به خوبی انتخاب نشده اند را کم می کنند. البته زمانی این متنوع سازی مفید است که دارایی های انتخاب شده کاملا به هم مرتبط نباشند و در یک جهت حرکت نکنند. مطالعات نشان داده اند که پورتفولیو های متنوع که دارای ترکیبی از ۲۵ تا ۳۰ سهم می باشند، ریسک را به مقدار قابل توجه ای کاهش می دهند.

متنوع سازی توسط طبقه دارایی

متنوع سازی

سرمایه گذاران و مدیران صندوق های سرمایه گذاری اقدام به متنوع سازی سرمایه گذاری های خود می کنند و برای این متنوع سازی از طبقه های مختلفی از دارایی ها استفاده می کنند. از جمله طبقه های مختلف دارایی ها می توان سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات، مواد معدنی، مواد کشاورزی، کالا ها، اوراق خزانه، بیت کوین و غیره را نام برد. سرمایه گذاران درصد خاصی از سرمایه خود را به هر یک از این دارایی ها اختصاص می دهند.

این سرمایه گذاران بعد از انتخاب طبقه سرمایه گذاری باز اقدام به متنوع سازی در داخل آن طبقه می کنند. مثلا بعد از انتخاب طبقه سهام، اقدام به سرمایه گذاری در سهام مختلفی می کنند که زیاد با هم مرتبط نباشند و مربوط به صنایع مختلفی باشند؛ یا اینکه سهامی را انتخاب می کنند که حجم بازار آنها متفاوت باشد.

متنوع سازی خارجی

سرمایه گذاران حتی می توانند از متنوع سازی استفاده بهتری کنند و اقدام به سرمایه گذاری در اوراق بهادار خارج هم کنند. فرض کنید یک سرمایه گذار آمریکایی برای تقلیل ریسک اقدام به سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ژاپن کند، در این حالت اگر مشکلی برای اقتصاد آمریکا پیش آید، ممکن است آن مشکل دامن اقتصاد ژاپن را نگیرد و در نتیجه این سرمایه گذار متضرر نشود.

متنوع سازی و سرمایه گذار خرد

زمان و بودجه دو مانعی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران خرد را از ایجاد تنوع در پورتفولیوی خود باز می دارند. به همین خاطر است که صندوق های سرمایه گذاری بسیار مورد علاقه سرمایه گذاران خرد می باشد و بسیاری از آنها، اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق ها می کنند.

در حالی که صندوق های سرمایه گذاری باعث ایجاد تنوع در سرمایه گذاری می شوند و سرمایه گذاری در طبقه های مختلفی از دارایی ها را فراهم می کنند، اما ای تی اف ها (ETFs) سرمایه گذاران را قادر می کنند که به بازار هایی مانند بازار کالا دسترسی داشته باشند که در حالت عادی، دسترسی به چنین بازار هایی دشوار می باشد.

معایب متنوع سازی

متنوع سازی طبیعتا مزایای زیادی دارد و ریسک را کاهش می دهد؛ اما این استراتژی دارای معایبی نیز می باشد. این روش بسیار وقت گیر می باشد و نیازمند زمان زیادی برای انتخاب دارایی های مختلف است. از طرف دیگر، این روش گران است و خرید و فروش مجموعه ای از دارایی ها باعث تقبل کردن کارمزد های زیادی می شود. در واقع، متنوع سازی مانند یک شمشیر دولبه است که می تواند به نفع سرمایه گذار باشد و یا گاهی به ضرر او تمام شود.

فرض کنید شما پولی را در شش سهم مختلف سرمایه گذاری کرده اید و بعد از مدتی یکی از این سهام دو برابر می شود. در این حالت شما سود کسب کرده اید اما اگر همه پول خود را در آن سهم سرمایه گذاری می کردید، سود بسیار بیشتری کسب می کردید. پس همان طور که متنوع سازی ریسک را تقلیل می دهد، امکان سودآوری را نیز حداقل در کوتاه مدت کمتر می کند.

متنوع سازی و اسمارت بتا (smart beta)

استراتژی های اسمارت بتا (استفاده از تعدادی از مزایای سرمایه گذاری منفعلانه و ترکیب آن با مزیت های سرمایه گذاری فعالانه) متنوع سازی را با پیگیری شاخص های زیربنایی فراهم می آورند و ضرورتا سهام را با توجه به حجم بازار آنها نمی سنجند. هدف اصلی در اینجا عملکرد بهتر خود شاخص می باشد. در این روش، با بررسی مسائل بنیادین دارایی ها و تجزیه و تحلیل عینی آنها به سازمان دهی مجدد پورتفولیو ها می پردازند.

مثالی در جهان واقع

فرض کنید یک سرمایه گذار جسور که سطح بالایی از ریسک را می پذیرد، اوراق بهادار ژاپن، اوراق قرضه استرالیا و بازار آتی پنبه را انتخاب می کند و آنها را در پورتفولیوی خود می گنجاند. به این ترتیب، با توجه به ویژگی های این دارایی های هدف گرفته شده و شفافیت موجود، سرمایه گذار می تواند از متنوع سازی واقعی در سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کند. البته این سرمایه گذار می تواند اقدامات دیگری نیز برای کاهش ریسک انجام دهد.

مطالعه و مشورت با کارشناسان مالی به شما کمک می کند که سرمایه گذاری بهتری داشته باشید و برای دوران پیری و بازنشستگی خود بیشتر پس انداز کنید. نظر شما چیست؟ متنوع سازی را تا چه اندازه قبول دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع investopedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر