مقالات عمومی

همه شرکت ها تا سال 2027 از بلاک چین استفاده خواهند کرد!

تقریبا یک دهه قبل ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین به آرامی سازمان های مبتنی بر اعتماد مانند بانک ها را دگرگون کرد، این کار بوسیله یک مقاله تحقیقی هشت صفحه ای انجام شد که در آن به توصیف این پرداخته شده بود که چگونه پول می تواند غیر متمرکز باشد (از طریق بیت کوین و بلاک چین). در آن زمان بسیاری از مردم پتانسیلی را که آن هشت صفحه در دل خود داشت، درک نکردند.

در اینجا در مورد غیر متمرکز کردن پول صحبت نمی شود بلکه در مورد خود غیر متمرکز سازی صحبت می شود. در آن هشت صفحه، ناکاموتو تنها به توضیح این مطلب نپرداخت که چگونه دوباره بر پول خود کنترل داشته باشیم بلکه او روش جدیدی را برای غریبه ها ارائه داد که به طور ایمن بتوانند با همدیگر همکاری داشته باشند.

شما ممکن است به افرادی برخورد کرده باشید که پتانسیل بلاک چین ها را نادیده می گیرند و به شما می گویند که به خاطر تبلیغات اغراق آمیز در بلاک چین سرمایه گذاری نکنید. اما توصیه من این است که زیاد به آنها توجه نکنید. کسب و کار هایی که خودشان را با جهان غیر متمرکز آینده وفق ندهند، به زودی تبدیل به کسب و کار های گذشته خواهند شد.

در این مقاله به توضیح پنج روش مختلف می پردازیم که بلاک چین را در کمتر از ده سال متناسب با هر شرکتی می کند. پس اجازه دهید از مبانی کار شروع کنیم و در ابتدا بدانیم که دقیقا بلاک چین چیست؟

به زبان ساده، بلاک چین یک پایگاه داده است. آن یک پایگاه داده همیشه در حال رشد است که متشکل از انواع مختلفی داده می باشد و ویژگی های کاملا برجسته ای دارد:

۱- زمانی که داده ها در پایگاه داده ذخیره شدند، هرگز نمی توانند تغییر یابند و یا حذف شوند. هر ثبت و ضبطی بر روی بلاک چین برای همیشه جاودان می ماند.

۲- هیچ فرد یا سازمان خاصی این پایگاه داده را حفظ نمی کند بلکه در عوض این کار توسط هزاران فرد انجام می گیرد و هر فرد خودش یک کپی از پایگاه داده را دارد.

برای درک اینکه چگونه چندین نفر قادر به نگهداری کپی های داده هایشان در هماهنگی با افراد دیگر هستند، این را تصور کنید:

ده نفر در یک شبکه وجود دارند. هر کدام نشسته و یک پوشه خالی و یک صفحه خالی را در مقابل خود دارد. هر وقت فردی چیز مهمی در شبکه انجام دهد مثلا پول انتقال دهد، این کار مهم به همه اعضای شبکه اعلام می شود.

هر فردی از هر اعلامیه در صفحه خود یادداشت برداری می کند تا زمانی که صفحه هایشان پر شود. وقتی که صفحه ها پر شدند، هر کس باید محتوای صفحه ها را با حل کردن یک مساله ریاضیاتی حل کند. حل این مساله تایید می کند که صفحه هر فرد محتویات مشابهی دارد و همچنین تضمین می کند که این محتویات هرگز تغییر پیدا نمی کنند. اولین نفری که مساله ریاضی مربوط به صفحه خودش را حل کند، مقداری ارز دیجیتال به عنوان پاداش دریافت می کند. زمانی که صفحه تایید شد، به پوشه افزوده می شود. سپس یک صفحه تازه بیرون آورده می شود و این فرآیند برای همیشه ادامه پیدا می کند.

به مرور زمان این صفحه ها (بلاک ها) که محتوی سوابق مهمی هستند (تراکنش ها) به پوشه (زنجیره) افزوده می شوند و بنابراین پایگاه داده (بلاک چین) شکل می گیرد. برای جزئیات بیشتر می توانید به مطالب مرتبط در وبسایت میهن بلاک چین مراجعه کنید.

فناوری بلاک چین به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود می تواند در صنایع مختلف از بانکداری گرفته تا حسابداری و صنعت سرگرمی مورد استفاده قرار بگیرد. در زیر به بررسی پنج شیوه می پردازیم که بلاک چین بر شرکت ها تاثیر می گذارد.

۱- قرارداد ها

بلاک چین

Glenn Danzig می گوید که:

تا قرارداد امضا نشده است، هیچ چیز واقعی نیست.

شما کسب و کاری را که چیزی انجام نمی دهد چه می نامید؟ بلاک چین تاثیر عمیقی بر شیوه تعامل سازمان ها با یکدیگر خواهد گذاشت. انجام کسب و کار به معنی انجام معامله با طرفین دیگر است تا چیزی که به تنهایی امکان پذیر نیست، تسهیل شود. در چنین چیدمانی، دو سازمان لازم است مطمئن شوند که می توانند به همدیگر اعتماد کنند.

در سال ۲۰۱۷، این اعتماد توسط یک مجموعه صفحه یا به عبارت دیگر توسط یک قرارداد فراهم شد و این قرارداد همه شرایط و ضوابط تعامل را لیست می کرد. وقتی طرفی به تعهدات ذکر شده در قرارداد پایبند نمی ماند، قانون می تواند پا در میانی کند اما این فرآیند نیازمند زمان و هزینه است. پس در بسیاری از موارد، به دادگاه رفتن به خاطر نقض قرارداد ارزش دردسرش را ندارد.

با استفاده از فناوری بلاک چین، بسیاری از این قرارداد ها را می توان به قرارداد هوشمند تبدیل کرد. بر خلاف قرارداد های عادی، قرارداد های هوشمند متشکل از کد نرم افزار هستند و توسط شبکه بلاک چین اجرا می شوند. زیبایی این قرارداد های هوشمند این است که بعد از اینکه توزیع شدند دیگر قابل تغییر نیستند و این باعث می شود که هیچ طرفی در قرارداد نتواند از مسئولیت های خود شانه خالی کند.

قرارداد های هوشمند به صورت کد و بر روی بلاک چین نوشته شده اند و این قرارداد ها زمانی که راه اندازی شدند کاملا غیر قابل تغییر می باشند. تصور کنید که شما در یک گروه موسیقی هستید و می خواهید موسیقی خود را به فردی بفروشید، این یعنی شما مجبور به انتقال یک فایل صوتی هستید. چگونه می توانید مطمئن شوید که خریدار بعد از دریافت به شما پول خواهد داد؟ همزمان خریدار هم ممکن است مشکوک باشد و فکر کند که اگر پرداختی را در ابتدا انجام دهد، شما فایل صوتی را نخواهید فرستاد. یک قرارداد هوشمند این مساله را تضمین می کند که زمانی که خریدار پول را انتقال داد، فایل صوتی فورا به خریدار ارسال شود. زمانی که این قراردا منتشر شد، کسی نمی تواند از اجرای آن جلوگیری کند. بنابراین هر دو طرف می توانند به این کد اعتماد کنند.

۲- پرداختی ها

Steven Wright می گوید:

اگر فکر می کنید کسی به شما اهمیت نمی دهد، چند تا از پرداختی ها را انجام ندهید.

اگر کسب و کار شما نیازمند پرداخت تراکنش هایی بین کشور هاست، بلاک چین در این زمینه نیز می تواند مفید باشد. یکی از بزرگترین تعهدات بلاک چین این است که روزی جایگزین پول شود. البته این تغییر بنیادین است و سال ها زمان نیاز دارد. اما در حال حاضر برای انتقال پول در سراسر جهان می توانیم از بلاک چین استفاده کنیم و این کار به جای اینکه ظرف چند روز انجام بگیرد به کمک بلاک چین ظرف چند دقیقه انجام می گیرد.

یکی از مزایای پول غیر متمرکز این است که پرداختی ها می توانند مستقیما بین همتا ها انتقال یابند و نیاز به هیچ واسطه ای مانند بانک ها نخواهد بود که سرعت فرآیند را کاهش دهند. با توجه به این، تصفیه حساب‌های بین مرزی، بدون شک حوزه دیگری از کسب و کار ها می باشد که بلاک چین را خواهند پذیرفت.

۳- استخدام

بلاک چین

Gray Scott می گوید:

ما تبدیل به محافظان ربات خواهیم شد. این نسل بعدی کار خواهد بود.

کارشناسان پیش بینی می کنند که ربات ها روزی کار های ما را تصاحب خواهند کرد. اما تا آن روز، مدیر عامل ها در گوشه و کنار جهان هنوز به افرادی نیاز دارند که شرکت های آنها را اداره کنند. اما بر خلاف ربات ها، افراد دارای مارک تجاری و یا نشان اعتبار نیستند. به همین خاطر است که پیدا کردن افراد مناسب برای یک شرکت وظیفه ای دلهره آور است.

اما چه می شود اگر چنین اطلاعاتی در مورد استخدامی های جدید احتمالی به طور عمومی در دسترس باشد؟ همچنان که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت، بلاک چین ها می توانند راه را برای بررسی مرجع سریعتر، ارزان تر و بدون نیاز به اعتماد باز کنند. هر فرد می تواند یک رشته بازخورد داشته باشد که در دوره شغلیش توسط کارمندان گذشته انباشته شده است. این کارفرمایان جدید را قادر می کند که سریعا این رشته بازخورد ها را بررسی کرده و تصمیم بگیرند که آیا این شخص گزینه مناسبی برای این شغل است یا نه.

این موضوع کار را برای کارفرمایان بسیار راحت می کند اما چه اتفاقی می افتد اگر این رشته بازخورد ها شامل اطلاعات غلط باشد؟ فرض کنید رئیس قبلی شما یک فرد وحشتناک و تنفر انگیز بوده است، آیا شما دیگر برای همیشه در معرض بازخورد منفی خواهید بود؟

برای اطمینان از اینکه چنین چیزی اتفاق نمی افتد، سیستم ارجاع باید یک مسیر دو طرفه باشد. به این شیوه کارمندان نیز می توانند به رتبه بندی کارفرما های خود بپردازند و یا حتی به همکاران خود نیز رتبه بدهند. در این سیستم، کارفرمایی با اعتبار بد نظرش از یک کارفرمای قابل اعتماد، اعتبار کمتری خواهد داشت.

۴- ذخیره ابری

Judy Garland می گوید:

پشت هر ابری، ابر دیگری است.

اگر شما در حال اداره کردن یک کسب و کار هستید، باید شانس داشته باشید که داده های شرکت شما در فضای ابری (Cloud) ذخیره شود. بر طبق یک گزارش اخیر از فراهم آورنده سرویس های کلود یعنی BCSG، تعداد فزاینده ای از شرکت های کوچک و بزرگ در حال روی آوردن به محاسبات ابری هستند. در حال حاضر ۶۴ درصد از مالکان کسب و کار های کوچک به طور متوسط سه راه حل کلود آماده دارند که انتظار می رود این مقدار تا سه سال آینده به ۷۲ درصد افزایش پیدا می کند.

بلاک چین ها نقش عظیمی در غیر متمرکز سازی ذخایر ابری ایفا می کنند زیرا به غریبه ها اجازه می دهند که با همدیگر همکاری داشته باشند. به جای ذخیره فایل ها بر روی یک سرور متمرکز خاص، کاربر قادر خواهد بود که فایل هایش را بر روی هزاران وسیله در سراسر جهان ذخیره نماید.

آنها به این شیوه کار می کنند که هر فایلی که کاربر آپلود می کند به چندین قطعه خیلی کوچک تقسیم می شود و هر یک از این قطعه ها بر روی چندین وسیله در شبکه ذخیره می شوند. اینکه کدام قطعه خاص بر روی کدام وسیله خاص ذخیره خواهد شد، بر روی بلاک چین ثبت می شود. اگر کاربر به بازیابی آن فایل نیاز داشته باشد، سیستم بر اساس این اطلاعات فایل را برای کاربر سر هم می کند و آن را فراهم می کند.

داده های شما در یک ذخیره غیر متمرکز حتی ایمن تر از ذخیره ابری هم خواهند بود. در حالی که ذخیره ابری متمرکز، از فایل شما چندین پشتیبان می گیرد، ذخیره غیر متمرکز داده های شما را بر روی تعداد وسیله‌های بیشتری نگه می دارد که در نتیجه قابلیت اعتماد افزایش پیدا می کند.

همچنین در سیستم های متمرکز، قدرت سیستم بستگی به این دارد که سرور های یک شرکت چقدر ایمن هستند. با استفاده از شبکه های غیر متمرکز، تنها یک وسیله محتوی فایل کامل نیست و در عمل برای هکر ها غیر ممکن می شود که به داده ها دسترسی پیدا کنند.

۵- سلسله مراتب کمتر، مدیریت بهتر

بلاک چین

شرکت ها در محیطی شکوفا می شوند که قدرت در دستان تعداد معدودی نباشد، با این وجود ساختار سازمان ها اغلب به این شیوه است.

این ساختار های قدرت حال حاضر، نتیجه ناکارآمدی ها در هماهنگی گروه های وسیع هستند. بلاک چین خودش یک فناوری جدید نیست بلکه تنها ترکیب فناوری هایی است که ما برای چندین دهه داشته ایم. این فناوری ها شبکه های همتا به همتا و رمزنگاری می باشند. به همین ترتیب، راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین ها، از چندین بخش متحرک ساخته شده‌اند که به زیبایی با یکدیگر کار می کنند.

استفاده از ترکیبی از قرارداد های هوشمند بر روی بلاک چین باعث می شود که جوامع بتوانند نوعی مدیریت بدون سلسله مراتب داشته باشند. احتمال دارد که دیوان سالاری و کاغذ بازی در کسب و کار شما به زودی به نزدیک صفر برسد و همه تصمیمات اساسی که سازمان را در کل تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است از طریق یک فرآیند رای گیری شفاف انجام گیرد که بر روی بلاک چین اجرا خواهد شد.

هر پیشنهادی به صورت یک قرارداد هوشمند تسلیم می شود که هر کس در مورد آن می تواند رای بدهد. اگر آستانه ای که در قوانین شرکت تعریف شده است برآورد شود، پیشنهاد تصویب می شود و اقدامات بعدی صورت می پذیرد.

بلاک چین در شرف وقوع

موارد ذکر شده در این مقاله تعداد محدودی از حوزه هایی هستند که به زودی و پیش از انتظار ممکن است بلاک چین ها را بپذیرند اما باید گفت که حوزه های موجود برای پذیرش بلاک چین بی شمار هستند. چندین مدل ذهنی وجود دارد که شما می توانید برای تصور بلاک چین ها مورد استفاده قرار دهید. وقتی که صحبت از شناسایی پتانسیل بلاک چین در کسب و کار ها می شود، من دوست دارم از بلاک چین به عنوان روشی برای وادار کردن غریبه ها به کار با هم تعبیر کنم. در مورد همکارهای شما، شرکای شما، زنجیره تامین و یا هر چیز دیگری که باشد، بلاک چین ها به زودی به سازمان های شما با شیوه های گوناگون نفوذ خواهند کرد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا