مقالات

مشکلات و محدودیت های بلاک چین شامل چه مواردی می‌شوند؟

در هر انقلاب فناوری، موارد نامناسبی نیز وجود دارد. بعضی از افراد حاضر در صنعت بلاک چین خاطر نشان کرده اند که در خصوص بلاک چین بیش از حد اغراق شده است، در حالی که در واقعیت این فناوری محدودیت‌هایی نیز دارد و برای بسیاری از تعاملات دیجیتالی نامناسب می‌باشد.

اما پس از تحقیق و توسعه، موفقیت و شکست و آزمون و خطاهای بسیار زیاد، مشکلات و محدودیت های کنونی بلاک چین را دریافته ایم.

پیچیدگی

فناوری بلاک چین شامل واژگان کاملا جدیدی است.

بلاک چین باعث شده است که رمزنگاری بسیار رایج تر شود اما این صنعت بسیار تخصصی از کلمات تخصصی اشباع شده است. خوشبختانه اقدامات زیادی برای ارائه واژه نامه ها و فهرست هایی وجود دارد که آموختن آنها آسان و فراگیر می‌باشد.

حجم شبکه

بلاک چین ها همانند تمام سیستم های توزیع شده چندان در مقابل عوامل مخرب مقاوم نیستند. در نتیجه به حملات پاسخ می‌دهند و به تدریج رشد می‌کنند.

هرچند این امر به شبکه بزرگی از کاربران نیاز دارد. اگر یک بلاک چین، شبکه مستحکمی با گریدهای توزیع شده از نودها نباشد، بهره کامل بردن از قابلیت های آن دشوار می‌شود.

بحث و تبادل نظرهایی در خصوص این موضوع وجود دارد که آیا این مورد برای پروژه های بلاک چین دارای مجوز یک نقطه ضعف به حساب می‌آید یا خیر.

کارمزد تراکنش ها، سرعت شبکه

پس از آنکه بیان شد بیت کوین برای چند سال اول فعالیت خود تقریبا رایگان است، اما در حال حاضر شاهد این هستیم که بیت کوین دارای کارمزد تراکنش قابل توجهی است.

تا اواخر سال ۲۰۱۶، بیت کوین فقط می‌تواند تا ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش کند و کارمزد هر تراکنش حدود ۰.۲ دلار است و قابلیت ذخیره سازی تنها ۸۰ بایت اطلاعات را دارد.

هم چنین استفاده از بلاک چین بیت کوین، جنبه های جرایم سیاسی نیز دارد. این جرایم نه برای تراکنش ها، بلکه برای ذخیره سازی اطلاعات است. این مورد، مسأله ای است که به تدریج در حال حساس شدن است و بازخوردهای خوبی در خصوص آن وجود ندارد زیرا ماینرها را مجبور به پردازش و ثبت مجدد اطلاعات می‌کند.

خطای انسانی

اگر از بلاک چین به عنوان دیتابیس استفاده شود، اطلاعاتی که وارد این دیتابیس می‌شود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. اطلاعات ذخیره شده بر روی بلاک چین به خودی خود قابل اعتماد نیستند، بنابراین باید از ابتدا به طور دقیق ثبت شوند.

عبارت ورودی بدردنخور، خروجی بدردنخور (اصطلاحی است به این معنی که اگر به برنامه اطلاعات ورودی بیهوده داده شود، نتایج بیهوده ای به عنوان خروجی تولید خواهد شد) در سیستم ثبت بلاک چین همانند دیتابیس متمرکز صدق می‌کند.

نقاط ضعف امنیتی اجتناب ناپذیر

یک نقطه ضعف امنیتی مهم در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد: اگر بیش از نیمی از رایانه های فعال که به شبکه سرویس ارائه می‌دهند و به آنها نود گفته می‌شود دروغ بگویند، آن دروغ به واقعیت تبدیل می‌شود. به این موضوع، حمله ۵۱ درصدی می‌گویند و توسط ساتوشی ناکاموتو هنگام عرضه بیت کوین به آن توجه ویژه ای شده است.

به این دلیل، استخرهای ماینینگ بیت کوین توسط جامعه به دقت نظارت می‌شوند تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که هیچکس به چنین نفوذی در شبکه دست نیابد.

سیاست

از آنجایی که پروتکل های بلاک چین، مدل های نظارتی دیجیتالی شده را امکان پذیر می‌سازد و به دلیل آنکه ماینرها نوع دیگری از مدل نظارت تشویقی را شکل می‌دهند، مخالفت های عمومی بسیار زیادی بین بخش های مختلف جامعه کریپتو وجود دارد.

این اختلاف ها ویژگی قابل توجه صنعت بلاک چین است و اکثرا پیرامون فورک زدن از بلاک‌چین بیان می‌شوند. فورک زدن به فرآیندی گفته می‌شود که شامل به روزرسانی پروتکل بلاک چین است، در صورتی که اکثریت کاربران بلاک‌چین با آن موافق باشند.

این بحث ها می‌تواند بسیار فنی باشد و گاهی اوقات اوج بگیرد، اما برای کسانی که به ترکیب دموکراسی، اجماع و فرصت های جدید نظارتی علاقه مند هستند، درهای جدیدی را به روی اطلاعات می‌گشاید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا