اخبار خارجی

صرافی FTX با خرید پلتفرم بلاکفای با یک هشتم قیمت سال گذشته موافقت کرد

زک پرینس (Zac Prince) مدیر عامل شرکت بلاکفای (BlockFi)، گفت این شرکت طی مجموعه قراردادهایی با شعبه آمریکای صرافی FTX، با دریافت خط اعتبار ۴۰۰ میلیون دلاری، اختیار خرید بلاکفای را با پرداخت حداکثر ۲۴۰ میلیون دلار به FTX واگذار کرده است. به این ترتیب FTX با تامین حدود ۶۸۰ میلیون دلار، پلتفرم ورشکسته بلاکفای را که در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) حدود ۵ میلیارد دلار ارزش داست در اختیار می‌گیرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، صرافی FTX قراردادی با بلاکفای منعقد کرده است که به صرافی مشتقات کریپتو، اختیار خرید شرکت بلاک فای را می‌دهد.

زک پرینس، مدیر عامل بلاک فای روز جمعه در توییتر خود گفت شرکت وام‌دهنده کریپتو قراردادهایی با شعبه آمریکای صرافی FTX برای یک تسهیلات اعتباری چرخشی (Revolving Credit Facility) به ارزش ۴۰۰ میلیون و همچنین اختیار خرید بلاکفای با قیمت متغیر تا سقف ۲۴۰ میلیون دلار امضا کرده است و قیمت بر اساس عملکرد شرکت متغیر خواهد بود. به گفته پرینس، هدف بلاکفای از این معامله، تلاش برای تقویت نقدینگی و محافظت از سرمایه مشتریان است.

ناگفته نماند این قراردادها منوط به تایید سهامداران است. پرینس گفت نوسانات در بازار کریپتو و اتفاقات بازار به خصوص پلتفرم سلسیوس و بحران شرکت تری اروز کپیتال که تاثیر منفی بر BlockFi داشت، منجر به این تصمیم شد. پس از اینکه برداشت موجودی در پلتفرم سلسیوس غیرفعال شد، بلاک‌فای تقریبا ۸۰ میلیون دلار ضرر کرد و پس از بررسی «گزینه‌های مختلف نه چندان جذاب» برای بهبود شرایط، در نهایت پیشنهاد FTX برای شراکت را پذیرفت.

پرینس گفت:

همه محصولات و خدمات ما از جمله تامین مالی و برداشت، پلتفرم معاملاتی ما، کارت اعتباری و خدمات سازمانی جهانی به طور عادی به کار خود ادامه می‌دهند و قدرت سرمایه فزاینده‌ای پشت آن‌ها وجود دارد.

اطلاعیه بلاک فای در خصوص همکاری با FTX US‌
اطلاعیه بلاک فای در خصوص همکاری با FTX US‌؛ منبع: توییتر

بلاکفای روز جمعه در یک پست وبلاگی از گزارش‌های روز پنج‌شنبه مبنی بر اینکه FTX قصد دارد شرکت را به قیمت ۲۵ میلیون دلار خریداری کند، انتقاد کرد. به گفته مدیرعامل، تسهیلات اعتباری ۴۰۰ میلیون دلاری، قیمت خرید ۲۴۰ میلیون دلاری و سایر موارد مجموعا ۶۸۰ میلیون دلار بوده است. پرینس اشاره کرد صحبت از قرارداد ۲۵ میلیارد دلاری ناشی از گزارش‌های غلط بعضی افراد بوده است.

بلاک‌فای یکی از اولین شرکت‌هایی بود که برخی پوزیشن‌های معاملاتی شرکت تری اروز کپیتال را به علت ناتوانی در بازگرداندن پول وام‌دهندگان، منحل کرد.

در بحبوحه رکود بازار و نوسان شدید قیمت، بلاک‌فای اعلام کرد ۲۰٪ از ۸۵۰ کارمند خود را اخراج خواهد کرد و حدود ۶۰۰ نفر را حفظ می‌کند. مشخص نیست خرید FTX ایالات متحده این تصمیم را تغییر دهد یا خیر.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا