متوسط مقالات

تاریخچه ای مختصر از ارز بیت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین SV!

با بازگشت بیت مین (Bitmain) به مرکز توجه و حضور مداوم کریگ رایت (Craig Wright) در صحنه های قانونی، رقابت های قدیمی ارز بیت کوین (bitcoin) بار دیگر تشدید شده است و دامن بیت کوین و برادران آن یعنی بیت کوین کش (bitcoin cash) و بیت کوین اس وی (bitcoin SV) را گرفته است.

برای افراد جدید در فضای ارزهای دیجیتال، درک اختلاف نظرهای شدید بین این جبهه ها ممکن است دشوار باشد. دلیل این همه زخم زبان و دشمنی بین این جامعه ها چیست؟

ریشه این اختلافات به وایت پیپر (whitepaper) اصلی بیت کوین برمی گردد که توسط ساتوشی ناکاموتوی اسرار آمیز نوشته شده است.

ساتوشی رویای ایجاد نوعی پول نقد الکترونیک همتا به همتا را در سر می پروراند که غیر متمرکز باشد و تراکنش ها در آن نیاز به اعتماد نداشته باشند. این پول از تباهی و فساد شایع در آن زمان (فروپاشی اقتصادی ۲۰۰۸) جلوگیری می کرد. از آن زمان به بعد بود که سیاست های تزریق پول در سراسر جهان ظاهر شدند و این سیاست ها به عنوان منابع احتمالی تورم شایع در جهان شناخته شده اند. در تمامی این سیاست ها بر چاپ پول بیشتر تاکید می شود.

این قضیه اساس این تنازع می باشد. نسخه اولیه ارز بیت کوین به عنوان راه حلی برای مشکلات فساد، تمرکز و دستکاری تلقی می شد و بسیاری بیت کوین را راه حل این مشکلات می دانستند.

بیت کوین همیشه بیت کوین است 

ارز بیت کوین

در سال ۲۰۱۷ و با افزایش محبوبیت ارز بیت کوین، مشکلاتی ظاهر شد که قبلا زیاد به آنها توجه نشده بود. مشکل مقیاس پذیری و کارمزد بالای تراکنش ها بر خلاف روح بیت کوین و اهداف آن بود. در این حال عده ای سعی کردند که توجه ها را منحرف کرده و ارز بیت کوین را به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش معرفی کنند.

دیگر خرید های کوچکی مانند یک فنجان قهوه ۲ دلاری با بیت کوین غیر عملی بود زیرا کارمزد تراکنش از خود هزینه قهوه بالاتر بود و زمان زیادی طول می کشید تا تراکنش تایید شود. سکه های سبکتری مانند لایت کوین (lightcoin) می توانستند برای انجام این گونه تراکنش ها به کار روند و ارزان تر و کارآمد تر عمل کنند. بسیاری از این ایده ناخشنود بودند و آن را تجاوز از نسخه اولیه بیت کوین می دانستند که از ویژگی های اساسی آن ارزانی و قابلیت حمل آسان بود.

توسعه دهندگان برای حل این مشکل راه حل هایی را پیشنهاد دادند. یکی از این راه حل ها افزایش اندازه هر بلاک بود. مزیت این راه حل این بود که تراکنش ها در زنجیره باقی می ماندند و به مکانیسم دیگری تخلیه نمی شدند که نیازمند درجاتی از اعتماد باشد. طرفداران این نظریه بر این باور بودند که این عنصر کلیدی در نسخه اولیه طراحی ساتوشی است.

بعضی با این نظریه بزرگتر کردن اندازه بلاک ها به مخالفت برخاستند و دلیل آنها نگرانی از ایجاد تمرکز بیشتر بود. در این حالت نیاز به افزایش حافظه برای نگهداری کل بلاک چین (Blockchain) بود و بنابراین راه اندازی نود ها (nodes) برای عده معدودی امکان پذیر می بود. مبارزه با تمرکز هم یکی از مقاصد اولیه طرح ساتوشی بود.

یکی از راه حل های دیگر سگویت (SegWit) نام داشت که تقاضای موجود بر روی زنجیره بیت کوین را با جدا کردن امضا های تراکنش کاهش می داد. این راه حل قابلیت های تراکنش های بیت کوینی را از منظر سرعت و راندمان بسیار بالا می برد. البته سگویت وقتی تاثیر گذار است که توسط همگان پذیرفته شود. سگویت راه حل های لایه دوم و قرارداد های هوشمند مربوط به شبکه بیت کوین را امکان پذیر تر می کرد.

در اینجا بود که اوضاع کمی ریسک آلود شد زیرا سگویت از طریق UASF با موفقیت پیاده سازی شد و یک بلاک چین پشتیبان از طریق هارد فورک (hard fork) جدا شد. حال این پشتیبان جدا شده، بلاک چین بیت کوین کش می باشد. این طرح احتمالی تبدیل به یک تصمیم جنجالی شد و تعجب بسیاری را در جامعه بیت کوین برانگیخت. این طرح فرصتی را برای مخالفان فراهم آورد تا از همه آپگریدهای آینده شانه خالی کنند.

بعد از افزایش اندازه بلاک هم مانع دیگری پدیدار گشت و دو جامعه در برابر هم ایجاد شدند. تعدادی از افزایش اندازه بلاک حمایت می کردند و تعدادی نیز آرزو داشتند که به سگویت و آپگرید های خارج از زنجیره پایبند می ماندند. طرفداران راه حل بزرگتر کردن اندازه بلاک با اتکا بر راه حل های لایه دوم مخالف بودند و شبکه های خارج از زنجیره به نظر آنها دور از پروتکل اولیه ارز بیت کوین بود. به این صورت، مباحثات و مخالفت های زیادی صورت گرفت.

سپس دو کوین جدید ایجاد شدند

بنابراین فورک عظیم بیت کوین اتفاق افتاد. درست است که فورک بیت کوین قبلا اتفاق افتاده بود اما این یکی از لحاظ تقسیم جامعه بسیار بزرگتر بود و هیچ یک از فورک های قبلی با این همه جنجال روبرو نبودند.

حال دو بلاک چین بیت کوین موجود بودند و اختلافات زیادی بر سر این موجود بود که کدام یک از آنها نسخه راستین ساتوشی است، بیت کوین یا بیت کوین کور.

از طرف دیگر، طرفداران بلاک چینی که سگویت را فعال کرده بود به بیت کوین کش طعنه می زدند و آن را Bcash می نامیدند تا نشان دهند که این کوین از نامگذاری اولیه و مقاصد اصلی بیت کوین دور می باشد. تا امروز هم این خصومت ادامه داشته و در توییت ها و اظهارات تحقیر آمیز طرفین دیده می شود.

مشخص نبود که کدام نسخه از بیت کوین با نام بیت کوین در صرافی ها باقی خواهد ماند. سرانجام بلاک چینی که سگویت را فعال کرده بود، موفق شد و بیت کوین کش تیکر BCH را دریافت کرد. همه کیف پول های بیت کوین، بیت کوین کش فورک شده را به نسبت یک به یک دریافت کردند.

این آشفتگی هنوز هم در جریان است

بسیاری از افراد سرشناس جامعه بیت کوین در جبهه مخالف و موافق بزرگ کردن اندازه بلاک بودند و این سیل عظیمی از جدایی را ایجاد کرد. راجر ور (Roger Ver) که از طرفداران برجسته بیت کوین کش و مالک وبسایت bitcoin.com بود، این وبسایت را به وبسایت بیت کوین کش تبدیل کرد و این در حالی بود که Bitcoin.org نیز متمرکز بر بیت کوین باقی ماند.

سال گذشته نیز اوضاع آشفته تر شد و در اثر فورک بیت کوین کش، دو بلاک چین دیگر ایجاد شد. یکی از این زنجیره ها با نام بیت کوین کش باقی ماند و دیگری بیت کوین اس وی نام گرفت. اعضای جامعه بیت کوین اس وی از راه حل بیت کوین کش زیاد راضی نبودند و ادعا دارند که با این فورک، بیت کوین را بیشتر به نسخه اولیه خود نزدیک خواهند کرد. آنها ظرفیت عظیم تری را برای مدیریت بلاک های بزرگ ایجاد می کنند و هدف آنها حفظ یک شبکه کاملا واقع بر روی زنجیره با بازده بالا می باشد. بعد از منازعات بسیار، بیت کوین اس وی نتوانست محبوبیت و پذیرش بیت کوین کش را در میان تریدر ها و کاربران پیدا کند.

در این مدت که از فورک ارز بیت کوین گذشته است، بیت کوین محبوبیت بسیار بیشتری از بیت کوین کش یافته است و از دلایل این امر می توان به قدرت هش بالاتر و همچنین امنیت بیشتر اشاره کرد. تعداد آدرس های فعال دوج کوین (Dogecoin) که در اثر یک جوک ایجاد شد از بیت کوین کش در حال حاضر بیشتر می باشد.

معایب امنیتی

در حالی که بیت کوین کش از منظر کارمزد تراکنش ارزان تر است اما در غلبه بر شبکه گران تر بیت کوین موفق نشده است. نتیجه این امر، امنیت کمتر برای بیت کوین کش است. به عنوان مثال، هزینه حمله ۵۱ درصد برای بیت کوین بسیار بیشتر از بیت کوین کش است. بیت کوین اس وی حتی از بیت کوین کش هم آسیب پذیر تر است. بنابراین مشکل خرج کردن دوباره برای ارز بیت کوین بسیار کمتر از بیت کوین کش و بیت کوین اس وی می باشد زیرا در بیت کوین تایید های بیشتری برای تراکنش ها موجود است.

به مرور و با ورود موسسات به این فضا، ارز بیت کوین تسلط خود را اعمال خواهد کرد. مقدار بسیار کمتر تراکنش ها در بیت کوین کش، مسئله افزایش اندازه بلاک را کاملا بی ارتباط کرده است و این قیمت پایین تر به معنی فقدان امنیت شبکه می باشد. با توجه به ضعف رقبا، به نظر می رسد که ارز بیت کوین مقدر شده که باقی بماند.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا