اخبار خارجی

قیمت بیت کوین به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید،؛ آیا حرکت در رنج محدود ادامه دارد؟

بیت کوین اوایل روز دوشنبه برای مدت کوتاهی به کف ۵ هفته اخیر خود در حدود ۳۸٬۵۴۷ دلار رسید و پس از آن با جهشی به سمت بالا، روز معاملاتی را به پایان رساند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، علی‌رغم کاهش قیمت روز گذشته، در مجموع حرکت قیمت بیت کوین آرام به نظر می‌رسد و این رمزارز همچنان روز دیگری را در محدوده ۳۶٬۰۰۰ تا ۴۸٬۰۰۰ سپری کرده است. در زمان نگارش این خبر، قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۴۰٬۸۰۰ دلار است.

جف دورمن (Jeff Dorman)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در صندوق آرکا (Arca)، امروز در خبرنامه خود در رابطه با وضعیت اخیر بازار نوشت:

در سمت دارایی‌های دیجیتال، یک بازار خسته‌کننده اغلب بازاری ضعیف تلقی می‌شود، چراکه اگر قیمت افزایش نمی‌یابد، بایستی در حال کاهش باشد.

دورمن افزود:

معامله‌گران بی‌حوصله در این بازار به معامله‌گران بی‌صبر تبدیل می‌شوند که در نهایت، به فشار زیاد روی قیمت منجر خواهد شد.

همزمان با سقوط قیمت BTC، اتریوم نیز برای مدت کوتاهی به زیر ۳٬۰۰۰ دلار کاهش یافت و به کف ۲٬۸۸۰ دلاری رسید. با این حال، قیمت ETH دوباره رشد کرد و از ۳٬۰۰۰ دلار فراتر رفت.

خروج نهنگ‌های بزرگ و ورود سرمایه‌گذاران خرد

منتقدان بیت کوین اغلب این رمزارز را به بیش از حد متمرکز بودن متهم می‌کنند. آنها معتقدند بزرگترین ارز دیجیتال بازار، درست مشابه با سیستم مالی سنتی، توسط گروهی از سرمایه‌داران بزرگ یا نهنگ‌ها کنترل می‌شود.

با این حال، داده‌های گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد در طول سال ۲۰۲۲، نهنگ‌های میان‌رده (سرمایه‌گذارانی که ۱۰۰ تا ۱٬۰۰۰ واحد بیت کوین یا کمتر از ۴۰ میلیون دلار از این رمزارز را دارند) در حال فروش دارایی خود بوده‌اند و در مقابل، سرمایه‌گذاران خرد که به آنها «مینو (minnow)» هم گفته می‌شود، شروع به انباشت کرده‌اند.

میزان عرضه بیت کوین در اختیار نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران خرد
میزان عرضه بیت کوین در اختیار نهنگ‌های میان‌رده (آبی) و سرمایه‌گذاران خرد (سبز و ارغوانی).

ژانویه (دی) ماه سختی برای بازار رمزارزها بود. شرکت متا (فیسبوک سابق) در آن ماه جزییات درآمدهای خود را منتشر کرد و باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم شرکت برای فعالیت در حوزه متاورس را زیر سوال ببرند و بر آن فشار وارد کنند. همچنین نگرانی‌ها در آن زمان در رابطه با اولین جلسه فدرال رزرو در سال نوی میلادی باعث شد بازار سهام و بازار رمزارز با افت مواجه شود. همچنین در آن زمان تقاضای بسیار کمی در آسیا برای دارایی‌های دیجیتال وجود داشت.

غول بانکی مورگان استنلی (Morgan Stanley) در آن زمان در واکنش به وضعیت ناگوار بازار خاطرنشان کرد که افت‌های شدید چیز جدیدی برای بازار کریپتو به شمار نمی‌روند.

در همین زمان که رمزارزها عملکرد خوبی نداشتند، نهنگ‌ها دارایی خود را به فروش رساندند به طوری که عرضه بیت کوین در اختیار آدرس‌های حاوی ۱۰۰ تا ۱٬۰۰۰ واحد بیت کوین به شدت سقوط کرد و دارایی آدرس‌هایی با ۰.۱ تا ۱۰ واحد بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافت.

نمودار عرضه در اختیار هولدرهای کوتاه‌مدت
نمودار عرضه BTC در اختیار هولدرهای کوتاه‌مدت

همزمان، تعداد هولدرهای کوتاه‌مدت نیز افزایش یافت و نشان داد جریان پولی جدیدی در حال سرازیر شدن به سمت بیت کوین است.

اصلاح‌های قیمتی اخیر به سرمایه‌گذاران خرد فرصت خوبی داد تا به بازار وارد شوند و باعث شد توزیع بیت کوین در میان سرمایه‌گذاران خرد و کلان متوازن‌تر شود. همچنین این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خرد همچنان به BTC اعتماد دارند و از این فرصت برای افزایش میزان دارایی خود استفاده می‌کنند.

بازار سهام نیز همین اتفاق را تجربه کرد. در چند ماه نخست سال که همراه با تلاطم بود مشارکت سرمایه‌گذاران خرد افزایش یافت؛ به طوری که روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی اظهار داشت که سرمایه‌گذاران خرد، همچنان به خرید در کف ادامه می‌دهند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته

ظاهرا بیت کوین پس از ۱۵٪ افت قیمت در ۲ هفته اخیر در حال تثبیت است. در حال حاضر، مشابه با اوایل ماه مارس (اسفند) این رمزارز حمایت خود در بالاتر از ۳۷٬۰۰۰ دلار را حفظ کرده است.

شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار چهار ساعته، علی‌رغم روند نزولی اخیر قیمت، از محدوده فروش بیش از حد در حال افزایش است و این می‌تواند سیگنالی برای صعود به سمت مقاومت ۴۵٬۰۰۰ دلاری باشد.

با این حال، بیت کوین در چند ماه گذشته در سطوح محدودی حوالی ۴۰٬۰۰۰ دلار باقی مانده است و سیگنال مثبتی در نمودار روزانه به منظور بهبود وضعیت و خروج از این محدوده معاملاتی نیاز است.

در نمودار هفتگی، بیت کوین حمایت طولانی‌مدت خود در محدوده ۳۵٬۷۰۰ دلاری، بالاتر از میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای را نگه داشته است و علی‌رغم سیگنال‌های نزولی در نمودار ماهانه، مومنتوم مثبت طولانی‌مدت همچنان باقی مانده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا