اخبار بیت کوین

انتقاد تند بانک مرکزی اروپا: تایید ETF اسپات بیت کوین مثل لباس جدید برای امپراطور برهنه است

علیرغم خوش‌بینی کلی سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال در هفته‌های گذشته، بانک مرکزی اروپا بار دیگر مواضع ضد کریپتو خود را تکرار کرده است. بر اساس یادداشتی از دو مقام این بانک، بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و تایید صندوق‌های ETF اسپات، هیچ چیزی را در مورد این ارز دیجیتال عوض نمی‌کند.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس یادداشتی که توسط اولریش بیندسیل (Ulrich Bindseil)، مدیر کل بخش زیرساخت‌های بازار و پرداخت‌های بانک مرکزی اروپا و یورگن شاف (Jürgen Schaaf)، مشاور همان بخش در بلاگ رسمی این بانک منتشر شده است، تایید ETFهای اسپات بیت کوین مثل «لباس جدید امپراطور برهنه» می‌مانند.

نویسندگان این گزارش مدعی هستند تایید ETF بیت کوین در آمریکا و ورود چندین میلیارد دلار سرمایه به این صندوق‌ها، به هیچ عنوان امن بودن سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال را نشان نمی‌دهد. این افراد همچنین معتقدند ارزش منصفانه بیت کوین مثل گذشته، همچنان صفر است. در این یادداشت آمده است:

چرخه جدیدی از رشد سریع بیت کوین و سقوط ناگهانی قیمت آن به ضرر جامعه خواهد بود و خسارات زیادی را به بار خواهد آورد. این اتفاق به محیط زیست آسیب می‌زند و به توزیع مجدد ثروت منجر می‌شود.

بینسیل و شاف در این یادداشت به پست سال ۲۰۲۲ خود در مورد بیت کوین اشاره می‌کنند و می‌گویند این ارز دیجیتال هنوز نتوانسته به وعده اصلی خود برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهانی عمل کند. آنها همچنین معتقدند بیت کوین برای سرمایه‌گذاری نیز نامناسب است چراکه هیچ جریان نقدی یا سود سهامی ایجاد نمی‌کند و نمی‌توان از آن به شکل مولد استفاده کرد و هیچ منفعتی برای جامعه ارائه نمی‌کند.

مدیران بانک مرکزی اروپا با این واقعیت که تایید ETFهای بیت کوین به افزایش قیمت این ارز دیجیتال دامن زده موافق هستند، با این حال، معتقدند این روند صعودی دوام نخواهد داشت:

افزایش قیمت بیت کوین ارزش واقعی آن را نشان نمی‌دهد. در عوض، حباب سوداگرانه بیت کوین تاثیر لابی‌های این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

نویسندگان در این یادداشت در کنار اشاره به انتقادات همیشگی از بیت کوین از جمله نوسانات شدید، کارمزد بالا، مصرف انرژی زیاد برای استخراج، معتقدند سه عامل به رشد فعلی قیمت بیت کوین دامن زده‌اند:

دستکاری مداوم قیمت در یک بازار بی‌قانون و بدون نظارت که هیچ ارزش منصفانه‌ای ندارد، افزایش تقاضا برای «ارز مخصوص به مجرمان» و کم کاری مقامات و قانون‌گذاران باعث رشد قیمت در کوتاه‌مدت شده‌اند.

با توجه به این یادداشت، کار بانک مرکزی اروپا برای کنترل بیت کوین هنوز ناتمام مانده است. نویسندگان این متن می‌گویند مقامات بانک مرکزی باید بسیار هوشیار باشند تا جامعه را در برابر پولشویی، جرایم سایبری، خسارات مالی افراد با درک اقتصادی پایین و آسیب‌های زیست محیطی گسترده محافظت کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا