ترید و تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم و بیت کوین ؛ آیا شاهد ریزش بازار خواهیم بود؟

قیمت بیت کوین مدت‌هاست که در کانال ۱۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شود. رمز ارز اتریوم نیز شرایط مشابهی داشته و مدتها‌ست که در کانال ۳۰۰ دلار نوسان می‌کند. برخی، از ریزش قیمت‌ها و ورود به زمستان سرد بازار ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند و برخی دیگر از قرارگیری بازار در حالت تراکم و جمع شدن فشار عرضه توسط خریداران نهادی و نهنگ‌های بازار صحبت کرده و منتظر آغاز موج بعدی صعود در بازار ارزهای رمزنگاری شده هستند. در این مقاله به بررسی نظرات تحلیلگران و همچنین تحلیل تکنیکال این دو رمز ارز بازار پرداخته‌ایم. همچنین به اتفاقات فاندامنتال بازار اشاره‌ای خواهیم داشت.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و اتریوم

قیمت اتریوم و بیت کوین

ابتدا نگاهی به نمودار قیمت اولین رمز ارز بازار، BTC ، می‌اندازیم. نمودار بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی پیوت بسیار مهمی را شکسته (مستطیل قرمز) است. همانطور که در تصویر مشخص است، محدوده ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۵۰۰ دلار پیوت مهمی برای بیت کوین است که پیش از این  سه بار نقش مقاومتی داشته و در آخرین بار، بیت کوین موفق به شکست آن شده و تا محدوده ۱۲,۰۰۰ دلار نیز رشد داشته است. ریزش قیمت از محدوده ۱۲,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار برای قیمت بیت کوین را می‌توان پولبک به پیوت شکسته شده در نظر گرفت. در حال حاضر بیت کوین تقریبا برای یک ماه درگیر حمایت مهم خود است. سناریوی صعودی برای بیت کوین می‌تواند اینگونه تحلیل شود که بیت کوین به پیوت ۱۰,۰۰۰ دلار پولبک زده و خود را برای آغاز یک روند صعودی قدرتمند با هدف اولیه ۱۲,۰۰۰ دلار آماده می‌کند.

سناریوی نزولی برای قیمت بیت کوین را می‌توان اینگونه تحلیل کرد: اگر بیت کوین نتواند در بالای محدوده مستطیل مشخص شده در نمودار باقی بماند، به معنی شکست جعلی پیوت یا فیک‌بریک‌اوت بوده و شاهد ریزش بیشتر قیمت بیت کوین و ورود آن به کانال ۹,۰۰۰ دلار خواهیم بود. در ادامه به تحلیل نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه می‌پردازیم.

قیمت اتریوم و بیت کوین

در نمودار روزانه بیت کوین شاهد شکل‌گیری الگوی نموداری مثلث متقارن هستیم. این الگو در تحلیل بسیاری از تحلیلگران از جمله تحلیل کوین‌تلگراف استفاده شده است. براساس احتمالات، شکست این الگو به سمت بالا و پایین، احتمالی برابر دارد. در صورتی که این الگو به سمت پایین شکسته شود( خط روند مشکی پایین شکسته شود) شاهد ریزش قیمت بیت کوین و ورود آن به کانال ۹,۰۰۰ دلار خواهیم بود. برعکس در صورتی که قیمت بیت کوین بتواند این الگو را به سمت بالا بشکند، شاهد رشد قیمت و تقویت سناریوی آغاز روند صعودی بیت کوین خواهد شد. شاخص RSI بیت کوین در تایم روزانه بر روی عدد ۴۵ قرار گرفته است. به دلیل آنکه بیت کوین در حرکت قبلی خود، سقف جدیدی پایین‌تر از سقف قبلی خود و کف جدیدی بالاتری از کف قبلی خود ایجاد کرده است، پیش‌بینی روند آینده را کاملا دشوار کرده و الگوی مثلث متقارن نیز به طور کلاسیک، بدون تصمیم بودن بازار را نشان می‌دهد. تا زمانی که الگوی مثلث متقارن شکسته نشود، این بی تصمیمی ادامه خواهد داشت.

تحلیل قیمت اتریوم

اتریوم سال ۲۰۲۰ را می‌توان رهبر بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. به دلیل رونق حوزه دیفای و قرار داشتن اکثریت قریب به اتفاق پروژه‌های دیفای در این شبکه ، تراکم شبکه اتریوم و به دنبال آن تعداد تراکنش‌ها و کارمزد آن افزایش یافته است. این موارد تاثیر زیادی بر قیمت اتریوم داشته است. قفل شدن میلیون‌ها رمز ارز اتر در پروژه‌های دیفای نتیجه‌ای جز کاهش عرضه نداشته و این نکته اثر مثبتی بر قیمت اتریوم داشته است. برای تحلیل قیمت اتریوم ابتدا به نمودار آن در تایم‌فریم هفتگی نگاهی می‌اندازیم.

قیمت اتریوم و بیت کوین

همانطور که در نمودار بالا مشخص شده، در نمودار قیمت اتریوم در تایم هفتگی شاهد شکل‌گیری الگوی کلاسیک کف دوقلو هستیم. خط گردن این الگو در محدوده ۳۵۰ دلار قرار دارد. اتریوم با شکست این الگو تا نزدیک ۵۰۰ دلار رشد داشته و هم‌اکنون به این مقاومت، پولبک زده است. دقیقا مشابه آنچه برای محدوده ۱۰,۵۰۰ بیت کوین گفتیم، برای محدوده ۳۵۰ دلار اتریوم نیز صادق است. ۳۵۰ دلار پیوت بسیار مهمی برای قیمت اتریوم بوده که تقریبا دو ماه پیش موفق به شکست آن شده است (محدوده ۳۵۰ دلار در نمودار). در حال حاضر اتریوم مجددا به این مقاومت شکسته شده بازگشته است و باید دید آیا قدرت خریدار باعث رشد مجدد آن خواهد شد یا نه. همچنین در این نمودار شاهد شکل‌گیری خط روند صعودی هستیم. این روند صعودی از کف ۸۰ دلاری اتریوم آغاز شده  و برخورد دوم قیمت اتریوم با این خط روند در محدوده ۲۲۵ دلار اتفاق افتاده است. هم اکنون و در محدوده ۳۰۰ تا ۳۲۰ دلار حمایت این خط روند قرار دارد که در دو برخورد آخر شاهد شکل‌گیری کندل‌های با سایه پایینی بلند هستیم. این کندل‌ها تنها یک چیز را نشان می‌دهد: قدرت خریدار در محدوده ۳۰۰ دلار برای اتریوم بسیار بالاست. همانطور که قدرت خریدران در محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار برای بیت کوین بسیار بالاست. پس تا زمانی که قیمت اتریوم خط روند صعودی خود را حفظ کند و در بالای آن نوسان کند، مشکلی برای روند صعودی اتریوم وجود نخواهد داشت. اما اگر بخواهیم یک سناریوی نزولی برای قیمت اتریوم ترسیم کنیم، احتمالا با شکست این خط روند که همزمان با شکست پیوت مهم ۳۵۰ دلار است، این سناریوی نزولی آغاز خواهد شد. به شکست این دو پیوت، Fail شدن الگوی کف دوقلو را نیز اضافه کنید. همه این موارد به معنی ریزش شدید در قیمت اتریوم است. البته این یک سناریوی احتمالی بر اساس تحلیل تکنیکال است.

اخبار فاندامنتال اتریوم و بیت کوین

تا اینجا بررسی قیمت اتریوم و بیت کوین معطوف به نمودار قیمتی و تحلیل تکنیکال آنها بود. اما در هفته‌های گذشته اخبار فاندامنتال مهمی برای این دو ارز دیجیتال و همچنین بازار ارزهای رمزنگاری شده رخ داده که در ادامه به بیان آنها و بررسی تاثیر آنها بر قیمت می‌پردازیم.

بیت کوین

رفتار بیت کوین همواره با رفتار بازار سهام امریکا و طلا مقایسه می‌شود. گاهی بیت کوین با طلا همبستگی دارد و گاهی دنباله‌رو بازار سهام و شاخص‌های بازار سهام است. بررسی قیمت طلا نشان می‌دهد که شاهد رشد قیمت طلا در میان‌مدت هستیم.

قیمت اتریوم و بیت کوین

رشد قیمت طلا خبر مثبتی برای بیت کوین است. از طرفی دیگر بیت کوین دنباله‌رو بازار سهام است. برای مثال در هفته گذشته و پس از اعلام خبر ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا، شاهد ریزش در بازار سهام و شاخص S&P500 بودیم. بیت کوین نیز به ریزش بازار سهام واکنش نشان داد که شاهد ریزش قیمت بیت کوین تا محدوده ۱۰,۳۰۰ دلار بودیم. به نظر می‌رسد نمایندگان حزب دموکرات در مجلس امریکا به دنبال تصویب طرح کمک مالی به بازار به دلیل رکود ناشی از ویروس کرونا هستند. از طرفی به دلیل ابتلای ترامپ به کرونا و نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در امریکا، احتمالا با این طرح موافقت شود. موافقت با این طرح به معنی رونق در بازار سهام و رشد بازار سهام است. رشد بازار سهام نیز می‌تواند باعث رشد قیمت بیت کوین و به دنبال آن اتریوم باشد. این اخبار را با وضعیت تکنیکال بیت کوین که در بالا به آن اشاره شد، تطبیق دهید. این محدوده قیمتی، محدوده بسیار مهمی برای بیت کوین و اتریوم و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال است.اخباری همچون هک صرافی کوکوین و مسائل حقوقی که مدیرعامل صرافی Bitmex درگیر آن شده، تاثیر منفی بر بازار گذاشته اما اثر آن قابل توجه نبوده است.

اتریوم

روز گذشته داده‌های درون شبکه اتریوم نشان می‌داد که ماینرهای شبکه اتریوم ۸ برابر ماینرهای شبکه بیت کوین از محل دریافت کارمزد تراکنش‌ها درآمد کسب کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که همچنان شبکه اتریوم مورد توجه حوزه دیفای بوده و تراکم بالای این شبکه کاملا مشهود است. دارایی دیجیتال ذخیره شده در حوزه دیفای به نزدیکی ۱۱ میلیارد دلار رسیده که نزدیک به ۹ میلیون رمز ارز اتر در آن ذخیره شده است. این موارد اخبار بسیار خوبی برای شبکه اتریوم است که می‌تواند اثر مثبتی بر قیمت داشته باشد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا