اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۴ رمز ارز مهم دیگر؛ قیمت لونا به ۱۱۱ دلار رسید

در حالیکه لونا رمزارز بومی شبکه ترا به رکورد جدیدی دست یافته است اما قیمت بیت کوین و آلتکوین‌های بزرگ ممکن است وارد دوره کوتاه ثبات و عدم نوسان شده باشند و سپس با روند صعودی همراه شوند. در این مطلب تحلیل تکنیکال ۵ رمزارز بزرگ بیت کوین، اتریوم، کاردانو، سولانا و لونا را بررسی می‌کنیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، روند صعودی قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه نزدیک شده است. به دنبال این موضوع، می‌توان اصلاح جزیی یا عدم نوسان قیمت بیت کوین و آلتکوین‌ها را انتظار داشت.

در چند روز گذشته، ترافورم لبز (Terraform Labs) در حال خرید بیت کوین بوده است. آدرس کیف پولی که به نظر می‌رسد متعلق به ترا باشد، در تاریخ ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) ۱۳۹ میلیون دلار بیتکوین دریافت کرده و موجودی خود را تقریبا به ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین رسانده است.

به نظر می‌رسد مایکرواستراتژی با توجه به فعالیت و نزدیک شدن ترا، این چالش را جدی گرفته است. این شرکت یک وام ۲۰۵ میلیون دلاری از سیلورگیت (Silvergate) به منظور خرید بیت کوین، پرداخت هزینه‌های شرکت و پرداخت کارمزدهای ضروری و سود وام دریافت کرده است.

بازار روزانه قیمت رمزارز ها

علاقه به خرید بیت کوین فقط به این دو شرکت محدود نمی‌شود. اطلاعات کوین‌شیرز (CoinShares) نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران سازمانی هفته گذشته ۱۹۳ میلیون دلار بر روی محصولات رمزارز ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این مقدار سرمایه‌گذاری از اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۱ تاکنون بی‌سابقه بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، این مطلب را مطالعه کنید.

با توجه به خرید انبوه بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی، آیا بیت کوین و آلتکوین‌های بزرگ می‌توانند از سطوح مقاومتی پیش‌روی خود عبور کنند؟ در ادامه به بررسی نمودار رمزارز های برتر بازار می‌پردازیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۸ مارس (۸ فروردین) به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی قیمت ۴۸,۲۸۸ دلار افزایش یافت اما گاوها نتوانستند بیش از این، قیمت بیت کوین را افزایش دهند. خریداران مجددا در تاریخ ۲۹ مارس (۹ فروردین) تلاش کردند تا از سطح مقاومتی عبور کنند اما در این امر ناکام ماندند.

قیمت روزانه بیت کوین (BTC.USDT)
قیمت روزانه بیت کوین (BTC/USDT)

خرس‌ها اکنون در تلاش هستند تا قیمت را به سطح حمایتی اولیه بر روی قیمت ۴۵,۴۰۰ دلار کاهش دهند. اگر قیمت بیت کوین از این سطح حمایتی عبور کند، گاوها بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت این رمزارز را به بالاتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه برسانند. در این صورت، قیمت بیت کوین می‌تواند به سمت ۵۲,۰۰۰ دلار حرکت کند.

افزایش میانگین متحرک نمایی (EMA) ۲۰ روزه بر روی قیمت ۴۳,۵۳۱ دلار و افزایش شاخص قدرت نسبی (RSI) به نزدیک محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. 

در صورتی که قیمت بیت کوین کاهش یابد و به کمتر از EMA بیست روزه برسد، شرایط فوق محقق نخواهد شد. در این صورت، قیمت این رمزارز، چند روز دیگر در کانال صعودی باقی می‌ماند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتر در تاریخ ۲۹ مارس از سطح مقاومتی ۳۴۱۱ دلار عبور کرده است، اما گاوها نتوانستند از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی قیمت ۳۴۸۸ دلار بگذرند. این موضوع نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و در صدد توقف افزایش قیمت بر روی میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه هستند.

نمودار روزانه اتریوم (ETH.USDT)
نمودار روزانه اتریوم (ETH/USDT)

اگر قیمت اتر کمتر از ۳۴۱۱ دلار باقی بماند، خرس‌ها در صدد کاهش این رمزارز به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۳۰۴۲ دلار خواهند بود. افزایش شدید قیمت از این سطح می‌تواند گویای آن باشد که احساس بازار، مثبت شده است و معامله‌گران در حال خرید در کف قیمت هستند.

در این صورت، گاوها بار دیگر در صدد افزایش قیمت به بالاتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه خواهند بود. در صورت موفقیت گاوها، قیمت اتر می‌تواند روند صعودی خود به سمت ۴۰۰۰ دلار را ادامه دهد.

در مقابل، اگر قیمت اتر به کمتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد بیانگر آن است که معامله‌گران در صدد فروش سریع دارایی خود هستند. در این صورت، ممکن است قیمت اتر به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بر روی قیمت ۲۸۵۳ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

همانطور که در کندل استیک روزهای ۲۸ و ۲۹ مارس شاهد بودیم، قیمت رمزارز کاردانو با سطح مقاومتی ۱.۲۶ دلار مواجه است. یک نکته اندکی مثبت آن است که گاوها کنترل بازار را آنچنان از دست نداده‌اند.

نمودار روزانه ققیمت کاردانو (ADA.USDT)
نمودار روزانه ققیمت کاردانو (ADA/USDT)

روند صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بر روی قیمت ۱ دلار و قرارگیری RSI در محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد که مسیر عبور از سطح مقاومتی هموار است. اگر خریداران، قیمت کاردانو را به بالاتر از ۱.۲۶ دلار برسانند، احتمال افزایش قیمت به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی قیمت ۱.۵۱ دلار و سپس دستیابی به قیمت ۱.۶۰ دلار وجود دارد.

در مقابل، اگر قیمت کاردانو از سطح کنونی کاهش یابد و به کمتر از ۱.۱۵ دلار برسد، خرس‌ها در صدد کاهش قیمت به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برخواهند آمد. این سطح قیمت بسیار مهم است زیرا عبور از آن می‌تواند قیمت کاردانو را به ۰.۷۴ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت لونا

قیمت لونا (LUNA) در تاریخ ۲۸ مارس  از سطح مقاومتی ۹۶ دلار عبور کرده است. اگرچه سایه بلند در کندل استیک روزانه، فروش بر روی قیمت ۱۰۰ دلار را نشان می‌دهد، اما گاوها از کاهش قیمت به کمتر از ۹۶ دلار جلوگیری کرده‌اند. 

نمودار روزانه (LUNA.USDT)
نمودار روزانه (LUNA/USDT)

خرید لونا در تاریخ ۲۹ مارس ادامه یافت و گاوها توانستند قیمت این رمزارز را به بالاتر از رکورد ۱۰۵ دلار برسانند. اگر گاوها بتوانند قیمت لونا را بالاتر از ۱۰۵ دلار حفظ کنند، روند خرید شدت می‌گیرد و قیمت لونا به ۱۱۵ دلار و سپس به ۱۲۵ دلار می‌رسد. شایان ذکر است روز گذشته با انتشار خبر خرید مجدد بیت کوین توسط بنیاد لونا، قیمت LUNA تا ۱۱۱ دلار افزایش یافت و اکنون در محدوده ۱۰۷ دلاری معامله می‌شود.

نکته منفی این است که RSI، نشانه‌هایی از شکل‌گیری واگرایی منفی را نشان می‌دهد. اگر قیمت لونا به کمتر از ۱۰۵ دلار برسد و در این سطح باقی بماند، قیمت لونا ممکن است به ۹۶ دلار کاهش یابد. این سطح قیمت، یک سطح حمایتی مهمی برای گاوها محسوب می‌شود زیرا عبور از آن می‌تواند به افزایش فروش منجر شود. در این صورت، قیمت لونا ممکن است به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بر روی قیمت ۷۸ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

پس از آنکه قیمت سولانا در دو روز گذشته بالاتر از ۱۰۶ دلار باقی ماند، توانست از سطح مقاومتی ۱۲۲ دلار عبور کند. این شرایط گویای خرید زیاد توسط گاوها است.

نمودار روزانه (SOL.USDT)
نمودار روزانه (SOL.USDT)

اگر خریداران بتوانند قیمت سولانا را بالاتر از ۱۲۲ دلار حفظ کنند، ممکن است روند صعودی جدیدی آغاز شود که قیمت این رمزارز را به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بر روی قیمت ۱۵۰ دلار برساند. این سطح قیمت به عنوان سطح مقاومتی شدیدی عمل خواهد کرد، اما اگر گاوها بتوانند از آن عبور کنند، احتمال افزایش قیمت به ۱۸۰ دلار نیز وجود دارد.

در مقابل، اگر قیمت سولانا از سطح کنونی کاهش یابد و از ۱۰۶ دلار کمتر شود، می‌توان گفت که عبور از سطح قیمت ۱۲۲ دلار، یک تله گاوی بوده است. در این صورت، قیمت سولانا ممکن است کاهش یابد و چند روز دیگر در محدوده ۸۱ الی ۱۲۲ دلار باقی بماند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا