تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، کسپا، سلستیا، IMX و STX؛ ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

دارایی‌های پرریسک در چند روز گذشته روند خوبی داشتند. شاخص S&P 500 به مدت پنج هفته متوالی صعودی بود و قیمت بیت کوین هم در یک هفته گذشته بیش از ۱۲٪ رشد کرد. قیمت بعضی از آلت کوین‌ها هم در این مدت افزایش یافته و تحلیل تکنیکال آن‌ها نشان می‌دهد که با افزایش تقاضای بازار ممکن است به رالی خود ادامه دهند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، داده‌های پلتفرم بیت‌مکس (BitMEX) نشان می‌دهد که در ۹ فوریه (۲۰ بهمن) ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه وارد صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین شده و جریان خروج سرمایه صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) به ۵۱.۸ میلیون دلار کاهش یافته است. ارزش کل دارایی‌های تحت مدیریت ETFهای اسپات بیت کوین هم از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرده است.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

افزایش شدید قیمت بیت کوین احساسات مثبت معامله‌گران را تقویت کرده اما کیث آلن (Keith Alan)، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم «Material Indicators»، هشدار داده است که مقاومت شدیدی بین قیمت فعلی بیت کوین و محدوده ۵۰٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

علاوه بر این بعضی از آلت کوین‌ها هم حرکت صعودی خوبی را شروع کرده‌اند. در ادامه نمودار بیت کوین و ۴ آلت کوین منتخب را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

رالی بیت کوین به مقاومت سربار ۴۸٬۹۷۰ دلار نزدیک شده و احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌های آن به وجود می‌آید.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۴٬۱۶۴ دلار) و موقعیت شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهد که مقاومت محکمی در مسیر BTC وجود ندارد. اگر گاوها قیمت بیت کوین را به بالای ۴۸٬۹۷۰ دلار برسانند، BTC ممکن است تا محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار افزایش یابد. اگر این مقاومت هم شکسته شود، رالی بیت کوین ممکن است تا ۶۰٬۰۰۰ دلار ادامه داشته باشد.

برعکس اگر قیمت بیت کوین به شدت کاهش یابد، در ادامه ممکن است به مدت چند روز در محدوده ۴۴٬۷۰۰ دلار تا ۴۸٬۹۷۰ دلار تثبیت شود. علاوه بر این اگر قیمت BTC به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، روند کوتاه‌مدت آن تضعیف می‌شود.

نمودار ۴ ساعته بیت کوین
نمودار ۴ ساعته بیت کوین – منبع: TradingView

رالی شدید بیت کوین، RSI نمودار ۴ ساعته آن را به ناحیه اشباع خرید سوق داده و نشان داده است که امکان اصلاح آن در کوتاه‌مدت وجود دارد. با این حال خرس‌ها باید قیمت بیت کوین را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۴۷٬۰۴۶ دلار) برسانند تا بتوانند در ادامه به سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۴۴٬۷۵۸ دلار) حرکت کنند.

برعکس اگر قیمت بیت کوین با قدرت به رالی خود ادامه دهد یا بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای افزایش یابد، ممکن است از مقاومت ۴۸٬۹۷۰ دلار عبور کرده و به سمت مقاومت بعدی خود در ۵۲٬۰۰۰ دلار حرکت کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ایمیوتبل (IMX)

قیمت ایمیوتبل در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) از مقاومت ۲.۶۰ دلار عبور کرد و رالی خود را از سر گرفت.

نمودار روزانه IMX
نمودار روزانه IMX – منبع: TradingView

IMX در این رالی از مقاومت مهم ۲.۸۵ دلار عبور کرد و بعد از رسیدن به ۳ دلار دوباره تا محدوده ۲.۹ دلار کاهش یافت. اگر قیمت ایمیوتبل دوباره کاهش یابد و به زیر ۲.۶۰ دلار برسد، نشان می‌دهد که حرکت صعودی آن ضعیف شده است. در این صورت قیمت IMX ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲.۳ دلار) کاهش یابد. به طور کلی خرس‌ها باید قیمت IMX را به زیر میانگین‌های متحرک آن برسانند تا سیگنال نزولی جدیدی را صادر کنند.

از طرف دیگر اگر گاوها کنترل بازار را حفظ کنند، نشان می‌دهند که IMX ممکن است دوباره از مقاومت ۳ دلار عبور کرده و خود را به ۳.۵ دلار برساند.

نمودار ۴ ساعته IMX
نمودار ۴ ساعته IMX – منبع: TradingView

به طور کلی، کاهش قیمت IMX نشان می‌دهد که معامله‌گران در حال برداشت سود خود هستند. اولین حمایت IMX هم در میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۲.۷ دلار) قرار دارد. اگر IMX بعد از رسیدن به این حمایت کاهش یابد، نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران آن همچنان صعودی است.

بسته شدن کندل نمودار ۴ ساعته IMX در بالای ۲.۸۵ دلار نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. علاوه بر این اگر قیمت IMX به زیر میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای سقوط کند، پیش‌بینی صعودی آن در کوتاه‌مدت باطل می‌شود و قیمت IMX ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۲.۴ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کسپا (KAS)

در روزهای گذشته، گاوها با موفقیت از محدوده ۰.۱۰ دلاری کسپا دفاع کردند و نشان دادند که فشار خرید این ارز دیجیتال در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.


نمودار روزانه KAS
نمودار روزانه KAS – منبع: TradingView

قیمت KAS بعد از عبور از میانگین‌ متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۱۱۰۳ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۱۱۵۳ دلار) رشد کرد و در مقاومت سربار ۰.۱۵ دلار با مقاومت خرس‌ها مواجه شد.

اولین حمایت KAS در ۰.۱۳ دلار قرار دارد. اگر این سطح حفظ شود، احتمال اینکه KAS بتواند از ۰.۱۵ دلار عبور کند؛ افزایش می‌یابد. احتمالا گاوها بعد از این اتفاق سعی می‌کنند روند صعودی KAS را از سر بگیرند. یک مقاومت کوچک هم در ۰.۱۶ دلار وجود دارد اما اگر KAS از این سطح عبور کند، در ادامه ممکن است به ۰.۲۰ دلار برسد.

از طرف دیگر، شکسته شدن و بسته شدن کندل روزانه KAS در پایین محدوده ۰.۱۳ دلار؛ باعث می‌شود این ارز دیجیتال برای مدت بیشتری بین ۰.۱۰ دلار و ۰.۱۵ دلار در نوسان باشد.

نمودار ۴ ساعته KAS
نمودار ۴ ساعته KAS – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته KAS نشان می‌دهد که این توکن در یک رالی صعودی قوی قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۰.۱۳ دلار) حمایت بسیار مهمی است. اگر قیمت KAS همچنان رشد کند یا بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای کاهش یابد، نشان می‌دهد که گاوها همچنان در حال خرید آن هستند. شکسته شدن و بسته شدن کندل KAS در بالای ۰.۱۵ دلار، مرحله بعدی رالی آن را آغاز می‌کند.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی رشد KAS را بگیرند، باید قیمت آن را به زیر حمایت ۰.۱۳ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، فشار فروش KAS افزایش می‌یابد و قیمت آن ابتدا به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۰.۱۱ دلار) و سپس به ۰.۱۰ دلار می‌رسد.

تحلیل تکنیکال قیمت سلستیا (TIA)

روند سلستیا در چند روز گذشته صعودی بود اما گاوها نتوانستند از مقاومت ۲۰.۴۰ دلار عبور کنند.

نمودار روزانه TIA
نمودار روزانه TIA – منبع: TradingView

میانگین‌های متحرک سلستیا صعودی هستند و RSI آن در منطقه مثبت قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند و اگر قدرت خود را حفظ کنند، می‌توانند TIA را به بالای ۲۰.۴۰ دلار برسانند. اگر این اتفاق بیفتد، TIA می‌تواند به سمت هدف بعدی خود در ۲۵ دلار حرکت کند.

برعکس اگر قیمت سلستیا کاهش بیاید و به زیر متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۸.۰۱ دلار) برسد، نشان می‌دهد که گاوها ضعیف شده‌اند. در این صورت روند کوتاه‌مدت TIA به نفع خرس‌ها می‌شود و قیمت آن ممکن است به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۶.۱۶ دلار) برسد.

نمودار ۴ ساعته سلستیا

نمودار ۴ ساعته سلستیا – منبع: TradingView

عدم عبور از مقاومت سر بار ۲۰.۴۰ دلار نشان می‌دهد که گاوها در حال برداشت سود خود هستند. به همین خاطر قیمت TIA به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۱۹.۶۵ دلار) رسیده و ممکن است به سمت خط روند صعودی موجود در نمودار ۴ ساعته خود حرکت کند.

اگر قیمت سلستیا بعد از برخورد به این خط روند صعودی اصلاح کند، گاوها دوباره سعی می‌کنند با مقاومت ۲۰.۴۰ دلار روبه‌رو شوند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت TIA ممکن است تا ۲۱.۱۴ دلار رشد کرده و رالی جدیدی را تا محدوده ۲۵ دلار آغاز کند.

با این حال اگر قیمت TIA به زیر خط روند صعودی آن برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در کوتاه‌مدت کنترل بازار را در دست گرفته‌اند. در این صورت قیمت سلستیا ممکن است تا ۱۵.۶۰ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت استکس (STX)

استکس بعد از یک اصلاح کوچک از مقاومت ۱.۷۸ دلار عبور کرد و نشان داد که تقاضای آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه STX – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه استکس (موج آبی رنگ، ۱.۶۲ دلار) صعودی شده و RSI آن در نزدیکی ناحیه اشباع خرید قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. استکس ممکن است خود را به ۲.۰۶ دلار برساند اما احتمالا در این ناحیه با مقاومت خرس‌ها روبه‌رو می‌شود. اگر گاوها بر این مقاومت غلبه کنند، STX ممکن است تا ۳ دلار افزایش یابد.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حمایت مهمی برای STX است و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند. گاوها احتمالا از این سطح دفاع خواهند کرد اما اگر خرس‌ها موفق شوند، قیمت استکس ممکن است تا ۱.۴۵ دلار سقوط کند.


نمودار ۴ ساعته STX
نمودار ۴ ساعته STX – منبع: TradingView

گاوها در حال خرید استکس در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۱.۷۸ دلار) هستند اما احتمالا با مقاومت شدید خرس‌ها در مقاومت ۲ دلار تا ۲.۰۶ دلار مواجه می‌شوند. اگر قیمت STX بعد از برخورد به مقاومت سربار کاهش یابد و در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای با حمایت خوبی مواجه شود، احتمالا می‌تواند از این مقاومت عبور کنند. در این صورت STX می‌تواند رالی خود را از سر بگیرد.

اگر قیمت STX به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، اولین سیگنال نزولی آن صادر می‌شود. این امر نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را از دست داده‌اند و قیمت استکس ممکن است در ادامه به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۱.۶۳ دلار) برسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا