اخبار آلتکوینتحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلتکوین برتر هفته؛ ۱ خرداد ۱۴۰۲

در حالی که تحلیلگران نسبت به روند بلندمدت بازار دیدگاه صعودی دارند، چشم‌انداز کوتاه‌مدت قیمت‌ بیت کوین نامشخص است و این موضوع از دامنه نوسان پایین قیمت در چند روز گذشته پیداست. در همین حال، تحلیلگران انتظار دارند که بیت کوین در هفته‌های آینده یک حرکت تعیین‌کننده را (به سمت بالا یا پایین) آغاز کند.

حال سوال اینجاست که اگر این حرکت تعیین‌کننده به سمت بالا باشد، کدام آلت کوین‌ها ممکن است از این روند پیروی کنند؟ کوین تلگراف نمودار بیت کوین و ۴ ارز دیجیتال دیگر شامل ریپل، لایت کوین، RNDR و CFX را بررسی کرده است که قیمت‌ آن‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت تحت این سناریو افزایش پیدا کند.

واریز و برداشت بدون محدودیت در صرافی اتراکس
با ثبت نام در اتراکس 50 هزار شیبا و 500 هزار بیت تورنت هدیه بگیرید!
هدیه بگیر!

معامله‌گران بی‌تجربه معمولاً در انتهای فاز صعودی بازار وارد می‌شوند؛ زیرا می‌ترسند که فرصت کسب سود را از دست بدهند. با این حال، سرمایه‌گذاران سازمانی معمولا منتظر می‌مانند تا بازار فروکش کند و سپس وارد می‌شوند. نمونه آن را می‌توان در بازار نزولی بیت کوین در سال ۲۰۲۲ مشاهده کرد که به هیاهوی سال ۲۰۲۱ پایان داد.

فرد پای (Fred Pye)، مدیرعامل شرکت «۳iQ»، اولین صادرکننده صندوق بیت کوین در کانادا، در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف گفت از آنجایی که «فومو در بیت کوین از بین رفته است و در سایر حوزه‌ها مانند هوش مصنوعی ظاهر شده است»، سرمایه‌گذاران نهادی و شرکت‌های مدیریت سرمایه آن را به‌عنوان یک گزینه جدی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اند.

با این حال ذکر این نکته لازم است که این تحلیل، صرفا ترجمه‌ای از خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید و فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها نیست. گفتنیست این ۴ آلتکوین در هفته گذشته افزایش قیمت بیشتری نسبت به سایر رمزارزها داشته‌اند و با کاهش امروز بیت کوین نیز دچار نوسان قیمت شده‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)

بیت کوین در نزدیکی خط حمایت الگوی مثلث متقارن خود در حال نوسان است، اما گاوها (خریداران) نتوانسته‌اند قیمت آن را به بالای سطح مذکور برسانند. این نشان می‌دهد که خرس‌ها (فروشندگان) در حال اعمال فشار در سطوح بالاتر هستند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین. منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه یا EMA۲۰ (در ۲۷٬۴۸۱ دلار) و نوسان اندیکاتور RSI زیر عدد ۴۲ نشان می‌دهد که خرس‌ها شرایط بهتری دارند.

اگر فروشندگان قیمت بیت کوین را به زیر سطح حمایت ۲۶٬۳۶۱ دلار برسانند، ممکن است شاهد سقوط قیمت آن تا ناحیه حمایتی بین ۲۵٬۸۰۰ و ۲۵٬۲۵۰ دلار باشیم. به نظر می‌رسد که خریداران با تمام توان از این ناحیه دفاع می‌کنند؛ زیرا در صورت شکسته شدن آن، بیت کوین ممکن است تا سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

برعکس، اگر گاوها قیمت بیت کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بفرستند، فشار خرید آن احتمالاً افزایش پیدا خواهد کرد و قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند به سمت مقاومت مثلث خود صعود کند. اگر بازار از این مانع عبور کند، بیت کوین می‌تواند حرکت صعودی خود تا محدوده ۳۲،۴۰۰ دلار را آغاز کند.

نمودار چهار ساعته بیت کوین
نمودار چهارساعته بیت کوین. منبع: TradingView

بیت کوین در نمودار چهار ساعته خود (تصویر بالا) یک الگوی مثلث متقارن را تشکیل داده که بیانگر عدم قطعیت در بین خریداران و فروشندگان است. علاوه بر این، مسطح شدن میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضا است.

اگر قیمت بیت کوین به زیر مثلث سقوط کند، روند کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال نزولی خواهد شد و قیمت آن ممکن است تا محدوده ۲۵,۸۰۰ دلار سقوط کند. ضمن اینکه تارگت الگوی مثلث ۲۴,۷۷۳ دلار است.

اما اگر قیمت بیت کوین به بالای مثلث برسد، سناریوی نزولی منتفی خواهد شد. در ادامه نیز بیت کوین می‌تواند تا ۲۸,۴۰۰ دلار و پس از آن تا تارگت الگو یعنی ۲۹,۱۶۵ دلار صعود کند.

بیشتر بخوانید: هشدار تحلیل‌گران: امکان اصلاح عمیق‌تر قیمت بیت کوین وجود دارد + تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل (XRP)

قیمت ریپل (XRP) در حال تلاش برای احیا است. خریداران از ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) قیمت آن را بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۰.۴۵ دلار) نگه داشته‌اند، اما نتوانسته‌اند بر مانع میانگین متحرک ساده ۵۰روزه یا SMA۲۰ (در محدوده ۰.۴۷ دلار) غلبه کنند.

نمودار روزانه ریپل (XRP)
نمودار روزانه ریپل. منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه ریپل شروع به افزایش کرده و RSI آن درست بالاتر از محور میانی خود قرار دارد که نشان می‌دهد خریداران یک برتری جزئی دارند. این امر احتمال صعود قیمت به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰روزه را افزایش می‌دهد. ریپل می‌تواند یک رالی صعودی را تا ۰.۵۴ دلار و در مرحله بعد تا ۰.۵۸ دلار آغاز کند؛ ناحیه‌ای که به احتمال زیاد با فشار فروش شدید همراه خواهد شد.

اولین سطح حمایت ریپل در صورت نزول قیمت میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه است. فروشندگان باید قیمت را به زیر این سطح برسانند تا قدرت را در دست بگیرند. در ادامه نیز قیمت آن ممکن است تا ۰.۴۳ دلار و سپس تا حمایت حیاتی ۰.۴۰ دلار کاهش یابد.

نمودار چهارساعته XRP. منبع: TradingView

نمودار چهارساعته ریپل نشان می‌دهد که روند بهبود قیمت آن بعد از برخورد به خط روند نزولی آبی‌رنگ معکوس شده است. این نشان می‌دهد که خرس‌ها با قدرت از خط روند نزولی مذکور دفاع می‌کنند. فروشندگان سعی می‌کنند قیمت را زیر ۲۰-EMA حفظ کنند و آن را تا ۵۰-SMA پایین بیاورند.

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد و به بالای خط روند نزولی صعود کند، ریپل می‌تواند شاهد یک حرکت صعودی کوتاه‌مدت باشد. یک مقاومت جزئی در ۰.۴۸ دلار وجود دارد؛ اما احتمال عبور از آن وجود دارد. ریپل در این سناریو ممکن است تا سطح ۰.۵۴ دلار نیز افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت لایت کوین (LTC)

قیمت لایت کوین (LTC) در چند روز گذشته در محدوده باریک بین SMA ۵۰ روزه (۸۹ دلار) و مقاومت ۹۶ دلار در نوسان بوده که این بیانگر بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان است.

نمودار روزانه لایت کوین
نمودار روزانه لایت کوین. منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۸۸ دلار) افزایش یافته و RSI در محدوده مثبت خود قرار دارد که نشان می‌دهد خریداران برتری دارند. ضمناً، این امر احتمال صعود قیمت لایت کوین به بالای مقاومت ۹۶ دلار را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد، لایت کوین می‌تواند تا ۱۰۶ دلار افزایش یابد؛ سطحی که ممکن است دوباره با فشار فروش قوی خرس‌ها همراه شود.

با این حال اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک مذکور سقوط کند، سناریوی صعودی حداقل در کوتاه‌مدت اعتبار خود را از دست خواهد داد. چنین حرکتی نشان می‌دهد که لایت کوین ممکن است برای مدتی درگیر دامنه بین ۷۹ تا ۹۶ دلار باشد.

نمودار چهار ساعته لایت کوین.
نمودار چهار ساعته لایت کوین. منبع: TradingView

نمودار چهار ساعته لایت کوین نشان می‌دهد که خریداران در حال تلاش برای دفاع از ۲۰-EMA هستند. این نشان‌دهنده تغییر رویکرد بازار از «فروش در سقف» به «خرید در کف» است. ضمن اینکه اگر قیمت از سطح فعلی جهش کند، گاوها دوباره تلاش خواهند کرد تا مانع ۹۶ دلار را پشت سر بگذارند.

با این حال، خرس‌ها به این راحتی تسلیم نمی‌شوند. آن‌ها در تلاش‌اند تا قیمت را به زیر ۲۰-EMA بکشانند. اگر آن‌ها در انجام این کار موفق شوند، لایت کوین ممکن است تا ۵۰-SMA سقوط کند. ضمن اینکه از دست رفتن این سطح حمایتی می‌تواند راه را برای سقوط قیمت به ۸۶ دلار و سپس ۸۲ دلار باز کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال و آنچین لایت کوین؛ قیمت LTC زیر ارزش منصفانه آن قرار دارد

تحلیل تکنیکال قیمت رندر (RNDR)

قیمت RNDR در یک روند صعودی به سر می‌برد. خریداران در ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) قیمت را از مقاومت ۲.۶۰ دلار عبور دادند، اما سایه بلند کندل روزانه نشان می‌دهد که فشار فروش در قیمت‌های بالاتر شدید است.

نمودار روزانه RNDR
نمودار روزانه RNDR. منبع: TradingView

شیب افزایشی میانگین‌های متحرک و قرارگیری RSI درست زیر ناحیه اشباع فروش، نشان می‌دهد که خریداران بازار را تحت کنترل دارند. خریداران احتمالا باری دیگر برای سوق دادن قیمت به بالای مرز روانی ۳ دلار تلاش خواهند کرد. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، قیمت RNDR ممکن است تا ۳.۳۵ دلار افزایش یابد.

اولین حمایتی که در سمت پایین باید زیر نظر داشته باشیم، میانگین متحرک نمایی ۲۰روزه (۲.۱۰ دلار) است. اگر این سطح از دست برود، ثابت می‌شود که شکست مقاومت ۲.۶۰ دلار چیزی جز یک تله گاوی نبوده است. در ادامه نیز قیمت ممکن است تا SMA ۵۰ روزه (۱.۸۷ دلار) سقوط کند.

مودار چهار ساعته RNDR
نمودار چهار ساعته RNDR. منبع: Tradingview

گاوها برای حفظ قیمت بالای مقاومت ۲.۶۰ دلار تقلا می‌کنند و این به احتمال تله گاوی اشاره دارد. فروشندگان سعی خواهند کرد با پایین آوردن قیمت به زیر حمایت ۲۰-EMA، موضع خود را تقویت کنند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، باید انتظار افت قیمت RNDR تا ۵۰-SMA را داشته باشیم.

با این حال، شیب صعودی میانگین‌های متحرک و نوسان اندیکاتور RSI در منطقه اشباع خرید نشان می‌دهد که خریداران احتمالا در سطوح پایین‌تر از قیمت حمایت خواهند کرد. اگر خریداران قیمت را به بالای ۲.۶۰ دلار برسانند و نگه دارند، RNDR ممکن است تا سطح ۳ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کانفلاکس (CFX)

قیمت کانفلاکس (CFX) در داخل یک کانال نزولی در حال حرکت است. گاوها در ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) جلوی شکسته شدن کف کانال را گرفتند که این نشان‌دهنده تقاضای قوی در سطوح پایین‌تر است.

نمودار روزانه CFXUSDT
نمودار روزانه CFXUSDT. منبع: Tradingview

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۲۹ دلار) مسطح شده و RSI نزدیک به محور میانی خود قرار دارد که نشان می‌دهد فشار فروش کاهش یافته است.

خریداران در ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) سعی کردند از مانع SMA ۵۰ روزه (۰.۳۲ دلار) عبور کنند، با این حال خرس‌ها موضع خود را حفظ کردند. با این حال، یک نکته مثبت جزئی این است که بازار اجازه نداده قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردد.

گاوها احتمالا یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای SMA ۵۰ روزه برسانند که اگر در انجام آن موفق شوند، ارز دیجیتال CFX ممکن است تا خط روند نزولی خود صعود کند؛ خط روندی که به احتمال زیاد دوباره به‌عنوان یک مقاومت سقف و سخت عمل می‌کند.

نمودار چهار ساعته CFX
نمودار چهار ساعته CFX. منبع: TradingView

نمودار چهار ساعته CFX نشان می‌دهد که قیمت آن در حال اصلاح از ۰.۲۲ دلار به ۰.۳۳ دلار است. خریداران در تلاش‌اند تا از سطح فیبوناچی اصلاحی ۳۸.۲ درصدی (۰.۲۹ دلار) دفاع کنند که این یک نکته مثبت است.

اگر قیمت بالای خط مقاومت مذکور حفظ شود، نشان می‌دهد که خریداران مجدداً کنترل بازار را به دست گرفته‌اند. آنگاه قیمت ممکن است ابتدا تا ۰.۳۳ دلار و سپس به ۰.۳۷ دلار افزایش یابد. از طرف دیگر، شکسته شدن حمایت ۰.۲۹ دلار می‌تواند آغازگر یک اصلاح عمیق‌تر به سمت ۰.۲۸ دلار و ۰.۲۷ باشد.

به نظر شما در صورت رشد قیمت بیت کوین چه آلتکوین‌هایی موفق‌تر عمل می‌کنند؟ اگر قیمت ارز دیجیتال BTC کاهش یابد، بازار آلتکوین‌ها چه واکنشی نشان می‌دهد؟

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا