مقالات

خرید بیت کوین یا ماینینگ آن؟ کدامیک برای سرمایه‌گذاران سازمانی سود بیشتری دارد؟

فارغ از شرایط آینده اقتصاد یا قیمت بیت کوین، ماینینگ بیت کوین هم‌چنان فعالیت سودآوری خواهد بود.

طی سالیان گذشته، سرمایه‌گذاران سازمانی با حفظ فاصله و سردرگمی و یا برای تفریح خود به بررسی بیت کوین پرداخته‌اند، اما حضوری در این عرصه نداشتند. اگرچه این سرمایه‌گذاران به سود زیاد این عرصه جلب شده‌ بودند، اما به دلایلی نظیر نوظهور بودن، عدم وجود قوانین و اخبار پرشمار در خصوص خطرات هک شدن، ورشکستگی و کلاهبرداری از بیت کوین می‌ترسیدند و از آن دور مانده بودند. بیت کوین در سال‌های اولیه حضور خود، فاقد راه‌های مناسب ورود و خروج برای اکثر سرمایه‌گذاران سازمانی بود. این موضوع باعث می‌شود که تایید توسط مکانیزم‌های سرمایه‌گذاری شرکتی تقریبا غیرممکن شود.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین قبل از سال ۲۰۱۷

نکته عجیبی در روند صعودی سال ۲۰۱۷ رخ داد. با وجود آنکه سازمان‌ها می‌گفتند سرمایه‌گذاری در بیت کوین در سطح سازمانی بسیار پرریسک است، آمل بسیاری از اینسایدرها (افراد پرنفوذی که از اخبار و اتفاقات داخلی شرکت‌ها باخبر هستند) هرطور که می‌توانستند به خرید بیت کوین پرداختند.

این افراد از طریق صرافی‌ها، دستگاه‌های ATM و شرکت در عرضه اولیه کوین‌ها (ICO ها) بیت کوین خریدند. بسیاری از این افراد بسیار مشتاق و حتی شیفته بیت کوین شدند و با وجود این افراد، بیت کوین به تدریج وارد دنیای امور مالی و اقتصاد شد.

بازار نزولی پس از سال ۲۰۱۷

در دوران بازار نزولی پس از روند صعودی سال ۲۰۱۷، تعداد بسیار زیادی از محصولات بیت کوین به طور ویژه برای سرمایه‌گذاران سازمانی ایجاد و عرضه شدند. شرکت‌های عمومی ماینینگ بیت کوین، بنیادی‌ترین بخش این صنعت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دادند.

دارایی‌های بیت کوین به صورت اوراق بهادار درآمدند تا سرمایه‌گذاران در صرافی‌های معتبر و بزرگ بتوانند آزادانه و بدون ایجاد و استفاده از کیف پول بیت کوین به پیش‌بینی قیمت آن بپردازند. شرکت‌ها شروع به دریافت وام برای خرید و نگهداری بیت کوین کردند زیرا افزایش قیمت بلندمدت بیت کوین بیشتر از سود وام‌ها بود.

واکنش بیت کوین به شیوع ویروس کرونا

هنگامی که قیمت بیت کوین در ماه مارس ۲۰۲۰ به ۴۰۰۰ دلار رسید، شیوع جهانی ویروس کرونا تازه آغاز شده بود. دولت‌های سراسر جهان عمدتا از یک استراتژی پیروی کردند: قرنطینه کردن مردم و چاپ پول بیشتر. قبل از آنکه بازارهای مختلف بتوانند کامل متوجه شوند که چه اتفاقی در حال وقوع است، قرنطینه‌ها، تسهیل کمی و بسته‌های محرک اقتصادی رواج یافته بودند.

بازارها به مکانیزم‌های تعیین قیمت ناکارآمد تبدیل شدند. این موضوع، باور نداشتن شرکت‌کنندگان در بازار نبود؛ بلکه به دلیل آن بود که این شرکت‌کنندگان فقط بر اساس باور خود عمل می‌کردند. باور به این که اوضاع نمی‌تواند برای مدت طولانی بدین شکل ادامه یابد.

از آنجایی که پول و سرمایه جدید به طور روزانه وارد بازار میشد، بازار نیز به طور روزانه واکنش نشان میداد. در حالی که تقریبا تمام اقتصاد و صنایع جهان در حال فروپاشی بودند و قیمت جهانی کالاها در حال افزایش به بالاترین سطح خود بود، یک شخص منطقی بر روی چه چیزی باید سرمایه‌گذاری می‌کرد؟

خرید و نگهداری بیت کوین در سال ۲۰۲۰

این بار، هنگامی که سرمایه‌گذاران بار دیگر به بازار ارزهای دیجیتال توجه کردند، همه چیز سرجای خود قرار داشت و شرایط مناسبی حکمفرما بود. محصولاتی که به صورت اوراق بهادار درآمده بودند، راه‌های ورود و خروج مناسب، تجربه و حامیان بسیار مشتاق در سازمان‌های مهم همگی حاضر و آماده بودند. در این بین، مهم‌ترین مورد همان راه‌های ورود و خروج مناسب بود. برای اولین بار در تاریخ ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران می‌توانستند از ابزارهای عادی و صرافی‌ها استفاده کنند تا به طور ایمن، آسان و بدون نیاز به هیچگونه تاییدیه خاصی به سرمایه‌گذاری در بیت کوین بپردازند. با وجود مکانیزم‌های مناسب، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران همان کاری را کردند که اکثر سرمایه‌گذاران باید انجام دهند: خرید و نگهداری بیت کوین.

در دنیای واقعی، ساده‌ترین راهکارها معمولا بهترین راهکار هستند. این موضوع برای بیت کوین نیز صادق است. اگرچه روش‌های بسیار زیادی برای کسب سود از بیت کوین نظیر ماینینگ، معاملات روزانه، احتکار و سایر موارد برای مردم سراسر جهان وجود دارد، اما بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری صرفا خرید و نگهداری بیت کوین است.

دلیل این موضوع کاملا مشخص است:

هرکسی می‌تواند به خرید و حفظ بیت کوین بپردازد، اما تقریبا هیچکس برای همیشه نمی‌تواند از بازار سود دریافت کند. این صنعت با چنان سرعت زیادی در حال رشد است که هیچکس نمی‌تواند تمام اتفاقات در حال وقوع را رصد کند، چه برسد به پیش‌بینی آینده. باید با ارزهای دیجیتال زندگی کرد و ادامه داد تا فرصت کسب سود از آن سر برسد. با این حال، شاهد حذف کامل اسطوره‌های واقعی از این عرصه بودیم زیرا فکر می‌کردند استراتژی بهتری نسبت به حفظ بیت کوین دارند.

چرا ماینینگ بیت کوین سودآورتر از نگهداری آن است

ماینینگ بیت کوین

در طول تاریخ بیت کوین، ماینینگ از استثناهای قانون “خرید و حفظ بیت کوین” است. اگر بتوانید شرایطی با انرژی ارزان و سخت‌افزار کارآمد ماینینگ مهیا کنید، ماینینگ فعالیتی سودآور در تمام شرایط اقتصادی و با هر قیمت بیت کوین خواهد بود.

به منظور اثبات این موضوع، مقایسه‌ای بین خرید بیت کوین و خرید ماینر از شرکت بیت‌مین انجام داده‌ایم.

در تمام شرایط ممکن، ماینینگ بیت کوین سودآورتر از نگهداری آن است.

این روش ارائه پاداش اقتصادی باعث شده است که طی ۷ سال، صنعت ماینینگ به صنعت ۵ میلیارد دلاری تبدیل شود. ماینینگ یکی از روش‌های قابل پیش‌بینی و ایمن برای تبدیل بیت کوین به بیت کوین‌های بیشتر است.

البته به یک نکته باید توجه کرد:

باید دائما تجهیزات ماینینگ خود را فعال نگه دارید. گفتن این موضوع از انجام آن آسانتر است. ماینینگ بیت کوین، فعالیتی به شدت فنی است. تجهیزات ماینینگ کمیاب هستند و کیفیت، عملکرد و شرایط آنها بسیار متفاوت است. هم‌چنین همانند سایر قطعات، تجهیزات ماینینگ نیز به محیط مناسب و سیستم‌ها و اپراتورهای ماهر نیاز دارد تا به درستی و مقرون به صرفه به فعالیت خود ادامه دهند.

برای شبکه بیت کوین اهمیتی ندارد که تا چه حد به ماینینگ خوب و مقرون به‌صرفه می‌پردازید. یک تراهش از قلب کویر به اندازه یک تراهش در مناطق برفی ارزش دارد. اما دارندگان تجهیزات ماینینگ، تفاوت هزینه را متوجه می‌شوند. به طور کل یک نکته کاملا قطعی است: هیچکس در صنعت ماینینگ به دنبال کسب بیت کوین کمتر نیست.

کسب سود از طریق ماینینگ در بازار صعودی هوش آنچنانی نمی‌خواهد، اما برنامه‌ریزی و بقا در بازار نزولی به هوش زیاد نیاز دارد. ماینرهایی که در بازار نزولی باقی بمانند قوی‌تر، باتجربه‌تر و اپراتورهای بهتری می‌شوند.

توجه: این مقاله به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری و دیگر فعالیت‌های مالی نیست و نباید چنین برداشتی از آن شود. مقاله فوق صرفا ترجمه‌ای از یک منبع خارجی است و تیم میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال سود و زیان ناشی از به‌کارگیری نکات گفته شده در مقاله ندارد.
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا