تحلیل آنچین

تحلیل آنچین قیمت بیت کوین؛ بازار به تعادل نسبی رسیده است

پس از ماه‌ها فروش سنگین، به نظر می‌رسد بازار بیت کوین کمی آرام گرفته است. در حالی که جریان ورودی سرمایه به این بازار همچنان نسبت به اوج خود پایین‌تر است، کاهش فشار سمت فروش و نوسانات نشان می‌دهد احتمالا در ادامه، شاهد تغییرات بزرگی در قیمت بیت کوین خواهیم بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در این مطلب از میهن بلاکچین، گزارش هفتگی شرکت گلسنود را بررسی کرده و وضعیت کنونی بازار بیت کوین را از دید دیتای آنچین تحلیل می‌کنیم.

کاهش فعالیت سمت عرضه

در بازارهای صعودی بیت کوین، به طور طبیعی شاهد افزایش فشار فروش هستیم. در حقیقت، افزایش قیمت باعث می‌شود تا هولدرهای بلندمدت با فکر سیو سود، بخش یا تمامی از دارایی خود را به فروش برسانند. این اتفاق را می‌توانیم با مشاهده نمودار عرضه ۱ تا ۲ ساله بیت کوین (Supply Last Active 1y and 2y) مشاهده کنیم. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، عرضه ۱ تا ۲ ساله بیت کوین در ماه‌های مارس و آپریل به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این را می‌توان به فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین برای برآورده کردن تقاضای جدید پیش از رکوردشکنی این ارز دیجیتال نسبت داد.

علیرغم کاهش عرضه ۱ تا ۲ ساله بیت کوین، میزان عرضه در اختیار هولدرهای با میانگین سنی بیش از ۳ سال همچنان در حال افزایش است. این نشان می‌دهد این دسته از سرمایه‌گذاران، منتظر رسیدن قیمت بیت کوین به سطوح بالاتر هستند. در زمان نگارش این مطلب، بیش از نیمی از عرضه بیت کوین در ۲ سال گذشته منتقل نشده است.

طبق نمودار زیر در حال حاضر:

🔴 ۶۵٪ از عرضه بیت کوین بیش از یک سال است که منتقل نشده است

🟡۵۴.۹٪ از عرضه بیت کوین بیش از ۲ سال است که منتقل نشده است

🟢۴۶.۴٪ از عرضه بیت کوین بیش از ۳ سال است که منتقل نشده است

🔵۳۱.۳٪ از عرضه بیت کوین بیش از ۵ سال است که منتقل نشده است

تفکیک سنی عرضه بیت کوین - منبع: Glassnode
تفکیک سنی عرضه بیت کوین – منبع: Glassnode

شاخص خرج کردن باینری هولدرهای بلندمدت بیت کوین (The Long-Term Holder (LTH) Binary Spending) یکی دیگر از اندیکاتورهایی است که می‌توان با استفاده از آن فشار فروش هولدرها را مشاهده کرد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، در ماه مارس، در زمان رسیدن بیت کوین به اوج ۷۳٬۰۰۰ دلاری، عرضه بلندمدت بیت کوین به طور قابل توجه و پایداری کاهش یافته است.

با این حال، از چند هفته گذشته تاکنون، این فشار به طور قابل توجهی کاهش یافته و بازار صعودی بیت کوین کمی آرام گرفته است.

شاخص خرج کردن باینری هولدرهای بلندمدت بیت کوین - منبع: Glassnode
شاخص خرج کردن باینری هولدرهای بلندمدت بیت کوین – منبع: Glassnode

در سمت دیگر، با کاهش عرضه بلندمدت بیت کوین، عرضه کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال افزایش یافته است که نشان‌دهنده ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار است.

در حال حاضر، یک واگرایی نسبی بین عرضه بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین ایجاد شده که از کاهش فشار فروش هولدرهای با تجربه بازار خبر می‌دهد.

مقایسه عرضه بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین - منبع: Glassnode
مقایسه عرضه بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین – منبع: Glassnode

شاخص «Liveliness» نیز از تمایل سرمایه‌گذاران به هولد بیت کوین خبر می‌دهد. بر اساس این شاخص، می‌توان گفت در حال حاضر، تعداد روز بیشتری به ازای هولد کوین‌ها در شبکه بیت کوین ثبت می‌شود. این یعنی در حال حاضر، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند به جای از بین بردن مدت زمان هولدینگ و فروش کوین‌ها، آنها را برای مدت طولانی‌تری هولد کنند.

شاخص Liveliness بیت کوین - منبع: Glassnode
شاخص Liveliness بیت کوین – منبع: Glassnode

تقاضا همچنان در سطوح پایینی قرار دارد

ارزش تحقق یافته بیت کوین (Realized Cap) یکی از شاخص‌های کلیدی برای تحلیل آنچین است که نقدینگی که به صورت دلاری در بلاکچین بیت کوین ذخیره شده را اندازه‌گیری می‌کند. ارزش تحقق یافته بیت کوین در حال حاضر ۵۷۴ میلیارد دلار است.

در حال حاضر، با توجه به کاهش فشار فروش و آرام شدن نسبی بازار، سرعت جریان سرمایه جدید در شبکه بیت کوین نسبت به اوج خود به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

تغییرات ارزش تحقق یافته بیت کوین - منبع:‌ Glassnode
تغییرات ارزش تحقق یافته بیت کوین – منبع:‌ Glassnode

با این تفاسیر، سرعت تغییر روزانه ارزش تحقق یافته بیت کوین را می‌توان به عنوان معیاری برای ارزیابی جریان سرمایه در این بلاکچین استفاده کرد. روند تغییرات ارزش تحقق یافته بیت کوین در روزهای منتهی به رکوردشکنی ماه مارس بسیار بالا بود و به ۳.۳۸ میلیارد دلار در روز رسید که نسبت به اوج بازار صعودی ۲۰۲۱ بالاتر بوده است. با این حال، این روند از آن زمان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

در حال حاضر این شاخص در محدوده مثبت قرار گرفته و در حال بازگشت به وضعیت میانه و تعادل است. با این حال، با کاهش فشار فروش هولدرهای بلدندمدت، به نظر می‌رسد این موج تقاضای متوسط برای تحریک پرایس اکشن و افزایش دوباره قیمت کافی بوده است.

سود و  زیان تحقق یافته خالص بیت کوین - منبع:‌ Glassnode
سود و زیان تحقق یافته خالص بیت کوین – منبع:‌ Glassnode

کاهش نوسانات بازار

بالاتر دیدیم که فشار فروش و جریان سرمایه جدید در بازار کاهش یافته است. در این بخش به سراغ پارامترهای مربوط به نوسانات بازار می‌رویم تا ببینیم روند آتی بیت کوین چگونه خواهد بود.

برای این کار می‌توانیم از شاخص ریسک سمت فروش (Sell-Side Risk) استفاده کنیم. این شاخص ارزش کل کوین‌های خرج شده در شبکه (سود تحقق یافته + ضرر تحقق یافته) را نسبت به ارزش تحقق یافته بیت کوین اندازه‌گیری می‌کند.

  • مقادیر بالای این شاخص نشان می‌دهند سرمایه‌گذاران با سود یا ضرر زیادی در حال فروش کوین‌های خود هستند. در این شرایط بازار احتمالا نیاز دارد دوباره به تعادل برسد و معمولا با بازگشت نوسانات همراه می‌شود.
  • مقادیر پایین این شاخص نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در حال فروش کوین‌های خود با قیمتی در حوالی میانگین خرید خود هستند. این یعنی بازار به وضع تعادل رسیده است. شرایطی که اغلب نشان‌دهنده «فرسودگی سود و زیان» در محدوده قیمتی فعلی است و یک بازار با نوسان کم را توصیف می‌کند.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، شاخص ریسک سمت فروش در هفته‌های اخیر کاهش زیادی را تجربه کرده که نشان می‌دهد بازار در طول اصلاحات اخیر خود به تعادل نسبی رسیده است.

شاخص ریسک سمت فروش -  منبع: Glassnode
شاخص ریسک سمت فروش – منبع: Glassnode

نوسانات بازار را می‌توان با اندازه‌گیری درصد تغییرات اوج و کف قیمت در طول ۶۰ روز گذشته نیز ارزیابی کرد. بر اساس این شاخص، در حال حاضر نوسانات به سطوحی که معمولا پس از تثبیت طولانی‌مدت قیمت و پیش از حرکات بزرگ در بازار مشاهده می‌شود رسیده است.

درصد تغییرات اوج و کف قیمت در طول ۶۰ روز گذشته  - منبع:‌ Glassnode
درصد تغییرات اوج و کف قیمت در طول ۶۰ روز گذشته – منبع:‌ Glassnode

بررسی وضعیت هولدرها

در بخش انتهایی این مطلب، می‌توانیم وضع هولدرها و نحوه توزیع کوین‌ها با توجه به میانگین خرید آنها را بررسی کنیم. برای این کار به سراغ شاخص URPD می‌رویم. از این شاخص می‌توان برای شناسایی نقاط حساس بازار، جایی که ممکن است با واکنش گسترده تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران مواجه شویم استفاده کرد.

در حال حاضر شاخص URPD نشان می‌دهد حدود ۱۵.۹٪ از عرضه درست پایین‌تر از قیمت فعلی بیت کوین خریداری شده‌اند که سطح حمایتی قوی برای این ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

همچنین، تنها ۱.۱٪ از عرضه بالاتر از قیمت فعلی خریداری شده است. این یعنی با یک جریان ورودی پایدار سرمایه بیت کوین دوباره می‌تواند رکوردشکنی کند و به فاز کشف قیمت برسد.

شاخص URPD  بیت کوین - منبع: Glassnode
شاخص URPD بیت کوین – منبع: Glassnode

در حال حاضر عرضه کوتاه‌مدت بیت کوین ۳.۳۶ میلیون واحد است که در طول اصلاحات اخیر بیش از ۲.۱۴ میلیون واحد آن، یعنی ۶۳.۲٪ در ضرر تحقق نیافته قرار گرفتند. با این حال، با بازگشت قیمت بیت کوین به بالای ۷۰٬۰۰۰ دلار، میزان عرضه کوتاه‌مدت در ضرر به ۲۳۰٬۰۰۰ بیت کوین یا ۶.۸٪ کاهش یافته است.

این نشان می‌دهد علیرغم اینکه میانگین خرید بخش زیادی از این کوین‌ها در حوالی قیمت اسپات قرار گرفته، تعداد نسبتا کمی از آنها در ضرر هستند که ریسک کلی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

میزان عرضه کوتاه‌مدت در ضرر بیت کوین - منبع: Glassnode
میزان عرضه کوتاه‌مدت در ضرر بیت کوین – منبع: Glassnode

سخن پایانی

به دنبال تشدید فشار فروش سرمایه‌گذاران بلندمدت پس از ثبت اوج ۷۳٬۰۰۰ دلاری بیت کوین، این فشار به طور قابل توجهی کاهش یافته و آرام گرفتن بازار باعث شده تا حتی تقاضای اندک فعلی بتواند قیمت را افزایش دهد.

در کنار این، در تایم فریم‌های طولانی‌مدت‌تر شاهد فشرده شدن نوسانات بیت کوین هستیم. همچنین در حال حاضر بخش قابل توجهی از عرضه در قیمت‌هایی نزدیک به قیمت فعلی بیت کوین خریداری شده‌اند که حمایت خوبی برای تداوم روند صعودی بوجود می‌آورد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا