اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین باز هم کاهش یافت؛ اصلاح قیمت یا تغییر روند بازار؟

قیمت بیت کوین شب گذشته همزمان با تشدید فشار فروش معامله‌گران، نزدیک به ۷٪ کاهش یافت و به کف ۴۰٬۱۸۱ دلار رسید. در حال حاضر قیمت بیت کوین تا حوالی ۴۱٬۵۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است، با این حال، بازپس‌گیری سطح ۴۲٬۰۰۰ دلاری برای تعیین روند آتی بازار اهمیت زیادی دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

دلیل کاهش قیمت دو روز اخیر بیت کوین چیست؟

دلایل مختلفی را می‌توان به ریزش قیمت در دو روز گذشته نسبت داد. به دنبال کاهش شدید قیمت بیت کوین، در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۳۵۰.۳ میلیون دلار از پوزیشن‌های معاملاتی لانگ لیکویید شده است؛ چراکه فاندینگ ریت معاملات فیوچرز بیش از حد افزایش یافته بود. نرخ بالای فاندینگ ریت، معمولا بیش از ۰.۱۰٪ (برای هشت ساعت)، برای نشان دادن افزایش اهرم صعودی معاملات یا ازدحام بیش از حد پوزیشن‌های لانگ در نظر گرفته می‌شود. بر اساس منبع داده Velo Data، نرخ‌های فاندینگ ریت برای BTC، ETH و سایر ارزهای دیجیتال اصلی به طور مداوم در نیمه دوم هفته گذشته از مرز ۰.۱۵٪ عبور کرد که نشان‌دهنده گرم شدن بیش از حد بازار اهرمی است.

حجم معاملات لیکویید شده در ۲۴ ساعت اخیر - منبع: Coinglass

علاوه بر این، حجم معاملات بیت کوین نیز پس از ثبت اوج ۳۷.۶ میلیارد دلاری در تاریخ ۴ دسامبر (۱۳ آذر)، به طور مداوم کاهش یافته و به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است. همچنین، اوپن اینترست معاملات نیز کاهش یافته است که همه اینها نشان می‌دهد این اصلاح قیمت برای بازار لازم بوده است.

نمودار حجم معاملات بیت کوین - منبع: Newhedge
نمودار حجم معاملات بیت کوین – منبع: Newhedge

کاهش حجم معاملاتی بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که دامیننس این ارز دیجیتال نیز پس از ثبت اوج خود در تاریخ ۴ دسامبر، روند نزولی به خود گرفته است. معمولا کاهش دامیننس بیت کوین اتفاق مثبتی برای بازار کریپتو تلقی می‌شود چراکه نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به بازار آلت کوین‌ها و آغاز آلت سیزن است. با این حال، هنوز نمی‌توان در رابطه با آلت سیزن به صورت قطعی اظهار نظر کرد.

نمودار دامیننس بیت کوین - منبع: Newhedge
نمودار دامیننس بیت کوین – منبع: Newhedge

اصلاح قیمت یا تغییر روند بازار؟

بررسی نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه نشان می‌دهد ریزش اخیر، بیشتر شبیه به یک اصلاح قیمت جزئی حین روند صعودی چند ماه گذشته بوده است. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز به زیر ۷۰ رسیده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: Bitstamp
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Bitstamp

به گفته بسیاری از تحلیلگران مومنتوم بیت کوین پس از عبور از ۴۰٬۰۰۰ دلار به شدت افزایش یافته بود که نشان‌دهنده روند صعودی گسترده این ارز دیجیتال است. بنابراین، ریزش قیمت اخیر را می‌توان اصلاح قیمتی در حین روند صعودی ادامه‌دار بیت کوین تلقی کرد و فعلا نشانه‌ای از تغییر روند وجود ندارد. البته همچنان تداوم ریزش یا تثبیت قیمت در روزهای آتی دور از انتظار نخواهد بود.

در حال حاضر، سطوح ۳۱٬۸۶۰، ۲۸٬۰۵۰ و ۲۵٬۲۰۰ دلاری حمایت‌های مهم بیت کوین به شمار می‌روند. این واقعیت که بیت کوین در روند فعلی خود حتی به این سطوح نزدیک نشده و به راحتی از سطوح مقاومتی پیش روی خود از جمله ۴۰٬۰۰۰ دلار عبور کرده است، نشان می‌دهد پرایس اکشن فعلا در فاز اصلاحی به سر می‌برد نه روند نزولی. بنابراین، شاید بتوان این اصلاح قیمت را یک تله خرسی به حساب آورد.

اصلاح قیمت به نفع بازار است

اصلاحات قیمت بخش طبیعی از هر روند صعودی در نظر گرفته می‌شوند و به نفع بازار هستند؛ چرا که قیمت را تثبیت کرده و سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت را از دور خارج می‌کنند.

در صورتی که ریزش کنونی با جهش قیمت همراه شود، می‌توان گفت بازار همچنان در روند صعودی قرار دارد و معامله‌گران در حال خرید در کف هستند.

اختلاف قیمت بیت کوین از اوج خود - منبع: Glassnode
اختلاف قیمت بیت کوین از اوج خود – منبع: Glassnode

البته باید به این نکته توجه کرد که در تمام بازارهای صعودی قبلی بیت کوین، قیمت بارها بیش از ۲۰٪ اصلاح شده است. بنابراین، همچنان احتمال ریزش بیشتر بدون تغییر در روند صعودی کنونی وجود دارد.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

از دید تکنیکال، الگوی پرچم سه‌گوش (Bullish pennant) در نمودار بیت کوین در حال تشکیل شدن است و کاهش اخیر را می‌توان به عنوان تثبیت روند در الگوی مذکور تلقی کرد.

پرچم سه گوش یک الگوی صعودی ادامه‌دهنده است که به دنبال یک روند صعودی قوی شکل می‌گیرد و زمانی که قیمت از خط روند بالایی (خط مقاومت) الگو فراتر برود، حداکثر به اندازه میله پرچم افزایش می‌یابد.

در نتیجه، انتظار می‌رود قیمت بیت کوین در روزهای آتی همچنان در این الگو تثبیت شود. شکسته شدن ضلع بالایی الگوی پرچم صعودی در حوالی ۴۴٬۰۰۰ دلار می‌تواند قیمت را تا ژانویه ۲۰۲۴ به حوالی ۵۰٬۰۰۰ دلار برساند. همچنین، در این ماه انتظار می‌رود کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تصمیم نهایی خود در رابطه با صندوق‌های قابل معامله بورسی را اعلام کند که می‌تواند در این روند قیمتی تاثیرگذار باشد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

دو سایه بزرگ روی کندل‌های روزانه ۸ و ۱۱ دسامبر (۱۷ و ۲۰ آذر)‌ نشان می‌دهد احساسات صعودی همچنان در بازار باقی مانده است. با این حال، اتفاقات فاندامنتال بد از جمله رد شدن یا به تعویق افتادن دوباره اعلام نتایج ETF اسپات می‌تواند این سناریوی صعودی را بی‌اعتبار سازد.

در این صورت، بیت کوین می‌تواند به زیر خط حمایت الگوی پرچم صعودی در حوالی ۴۲٬۰۰۰ دلار سقوط کند. در این سناریو، قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه خود در حوالی ۳۷٬۴۸۰ دلار کاهش یابد.

لازم به ذکر است نزدیک‌ترین گپ CME در نمودار بیت کوین در منطقه ۴۰٬۴۸۰-۳۹٬۲۲۵ دلار قرار دارد که هنوز پر نشده است. بنابراین، با توجه به اینکه اعلام نرخ CPI و جلسه FOMC را در پیش داریم، احتمال اصلاحات عمیق‌تر به این نواحی و حتی پایین‌تر به منطقه ۳۸٬۳۰۰-۳۷٬۰۰۰ دلار وجود دارد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا