مبتدی مقالات

چرا حباب قیمت بیت کوین برای آینده‌ این رمز ارز مفید است؟

طی چند هفته اخیر، بیت کوین با رسیدن به قیمت بالای ۴۱،۰۰۰ دلار، از نقطه اوج حباب ۲۰۱۷ خود یعنی ۱۹،۷۸۳ دلار عبور کرده و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. بعد از این رکوردشکنی، قیمت بیت کوین با سرعت نسبتا زیادی کاهش پیدا کرده و سوالاتی پیرامون اینکه آینده این رکوردشکنی چه خواهد بود، مطرح شده است. حال فرصت مناسبی است تا دلیل شکل‌گیری این حباب‌ها و تاثیر آنها در آینده بیت کوین و سایر پروژه‌های بلاکچینی را بررسی کنیم.

نوسانات قیمت باعث بلاتکلیفی بازار و سرمایه‌گذاران می‌شود. با این حال، نوسانات و حباب‌های اخیر بیت کوین، در نهایت به نفع آینده رمزارزها است زیرا باعث مقبولیت گسترده این رمزارز و تکنولوژی‌های بلاکچینی آینده می‌شود.

حباب بیت کوین به نفع بیت کوین است

Yanhao Max Wei استادیار رشته بازاریابی در دانشکده تجارت USC Marshall با همکارش Anthony Dukes، در طی تحقیقاتی مدل‌های استاندارد انتشار محصول را با اقتصاد کلان مالی در هم آمیختند تا دید جدیدی را نسبت به سرمایه‌گذاری روی این ارز داشته باشند. طبق اظهارات Yanhao Max Wei:

اساسا حباب‌ها که ما آنها را افزایش ناگهانی قیمت تعریف می‌کنیم و معمولا با اصلاح همراه می‌شوند و در قیمت‌های پایین‌تر تثبیت می‌شوند، تبلیغات رایگان برای بیت کوین محسوب می‌‌شوند. سروصدای تیترهای خبری در مورد حباب بیت کوین خبر از افزایش قیمت آن می‌دهد، فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و توجه مردم به سمت بیت کوین جلب شده و وارد عمل می‌شوند.

این مدل‌ها به ما نشان دادند که حباب‌های قیمت و مقبولیت نزد کاربران می‌توانند همدیگر را در بازارهای مالی تقویت کنند. به‌عنوان مثال، جستجوی کلمه بیت کوین در گوگل همزمان با حباب بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۳ و دسامبر ۲۰۱۷ به اوج خود رسید. بیش‌ترین آمار جستجو در گوگل مربوط به سال ۲۰۱۷ است که با بزرگترین حباب بیت کوین تا آن سال همزمان بود. اخیرا نیز همزمان با حباب بیت کوین، شاهد افزایش آمار جستجوی کلمات بیت کوین و بلاکچین در گوگل هستیم.

نتایج جستجوی بیت کوین در گوگل

با افزایش قیمت بیت کوین، طبق آمار گوگل علاقه کاربران نیز نسبت به دنیای رمزارزها افزایش ‌یافته است. تحقیقات ما خاطرنشان می‌کند که علاقه بیش‌تر کاربران نسبت به رویدادهایی است که توانایی‌های آنها برای استفاده از بیت کوین را تغییر می‌دهد، مانند معرفی سرویس Shared Coin در نوامبر ۲۰۱۳ که ناشناس بودن تراکنش‌ها را فراهم می‌کرد.

بعلاوه، اگر به آمار تعداد حساب‌های بیت کوین از گذشته تاکنون توجه کنیم، خواهیم دید این تعداد با شیب بسیار زیادی در حوالی دسامبر ۲۰۱۷ افزایش‌یافته است که این افزایش هم با ترند جستجوها در گوگل مطابقت دارد و هم با تصمیمات کشورهای ژاپن، روسیه و نروژ در قانونی اعلام کردن بیت کوین مرتبط است.

تعداد کیف پول‌های بیت کوین

چرخه تقویتی بیت کوین

این علاقه و مقبولیت سریع، تاثیر زیادی روی قیمت بیت کوین دارد. برای بسیاری از کاربران، بیت کوین می‌تواند محیط بهتری برای مبادله پول باشد که به نوبه خود افراد بیش‌تری را به سمت خود جذب می‌کند و انتظار رشد قیمت، سرمایه‌گذاران را به سمت بیت کوین سوق داده و باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

این سناریو شبیه یک چرخه برای تقویت بیت کوین عمل می‌کند. به این صورت که حباب بیت کوین افزایش تعداد کاربران را به ارمغان می‌آورد و به‌تبع آن انتظار رشد قیمت، حباب بیت کوین را تقویت می‌کند. در پاسخ به این سوال که چرا قیمت بیت کوین بسیار پرنوسان بوده است، باید همین چرخه را دلیل آن دانست.

از آنجا که کمبود نقدینگی یکی از بزرگترین موانع مقبولیت یک ارز جدید محسوب می‌شود، اساسا توجه به حباب‌های بیت کوین مفید خواهد بود، زیرا هجوم سرمایه‌گذاران باعث افزایش نقدینگی ارز می‌شود و در پی آن به طور گسترده به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده و به مبادله سریع آن کمک می‌کند.

تازه بودن روند صعودی قیمت مهم است. زمانیکه قیمت جدیدا شروع به رشد کرده باشد، بسیاری از مردم از این افزایش قیمت خبردار شده و به ساخت کیف پول (افتتاح حساب) علاقه‌مند خواهند شد. اما اگر روند صعودی از مدت‌ها قبل شروع شده باشد، آن سطح از هیجان و توجه را به همراه نخواهد داشت. این حالت را با شرایطی مقایسه کنید که یک تولیدی کفش، فروش تخفیفی مدل جدیدی از کفش را به‌صورت محدود اعلام می‌کند، همین هیاهوی تخفیف محدود، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب می‌کند.

نتیجه‌گیری

جدای از خود بیت کوین، توجه به حباب‌های قیمت احتمالا باعث گسترش فناوری تقویت‌کننده بیت کوین یعنی بلاک چین شده و نوید بسیاری از پروژه‌های فراتر از رمزارزها را می‌دهد. اساسا بلاکچین به‌عنوان یک فناوری که امنیت هر نوع داده‌ای را تضمین می‌کند، در حوزه‌هایی مثل زنجیره تامین، املاک و مستغلات، مراقبت‌های سلامت و بسیاری از بخش‌های دیگر در حال استفاده است.

محققان تمایل دارند، موضوع حباب قیمت و مقبولیت بین کاربران را به‌عنوان دو موضوع مجزا در حوزه مالی یا بازاریابی بررسی کنند. نتایج تحقیقات ما هم اهمیت تعامل این دو موضوع با یکدیگر را به‌خوبی نشان می‌دهد. نوسانات و حباب‌های به‌ظاهر بدنام، ممکن است کاملا توسط حامیان بیت کوین پذیرفته شوند، زیرا این نوسانات به گسترش کاربران بیت کوین و درنهایت، استفاده از این رمزارز کمک می‌کنند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا