متوسط مقالات

آیا برای استفاده مستقیم از بیت کوین در حوزه دیفای راهکاری وجود دارد؟

اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) همچنان به جذب سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهد. رونق اخیر دیفای به دلیل ورود خیل عظیمی از پروژه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم بود که این حوزه را متحول کرده است. با این حال برای بسیاری این سوال پیش آمده که آیامی‌توان بیت کوین و دیفای در کنار هم قرار بگیرند؟

دیفای بر بستر قراردادهای هوشمند اتریوم کار می‌کند و شاید این موضوع، این ذهنیت را بوجود آورد که بیت کوین و دیفای هرگز با یکدیگر ارتباط نخواهند داشت. اما نوآوری های جالبی وجود دارد که می تواند این دو را به یک دیگر مرتبط سازد.

با این حال، برای جذب بیت کوینرها به اکوسیستم امورمالی غیرمتمرکز، سرویس های دیفای به برخی اصلاحات نیاز دارند.

وضعیت خدمات دیفای برای بیت کوین چگونه است؟

بازار دیفای defi market بیت کوین اتریوم قرارداد هوشمند erc20

با توجه به وجود خدماتی مانند ییلد فارمینگ یا خدمات اعطای وام و قرض گرفتن پول در اکوسیستم امورمالی غیرمتمرکز، سوالی که برای بسیاری از افراد علاقه‌مند به کریپتوکارنسی بوجود می‌آید این است که آیا بیت کوین می‌تواند از خدمات جدید دیفای بهره‌مند شود؟ یا به طور دقیق‌تر، آیا بیت کوینرها می‌توانند از نوآوری‌های دیفای که بسیار مورد استقبال قرار گرفته استفاده کنند؟

بسیاری از کاربران، علاقه خود را به استفاده از بیت کوین در اکوسیستم دیفای نشان داده‌اند اما مسئله به این راحتی نیست. در حقیقت استفاده از بیت کوین در امورمالی غیرمتمرکز امری چالش برانگیز محسوب می‌شود. به لطف پروژه‌هایی مانندRSK ، DeFiChain و Sovryn، اکنون بیت کوینرها می‌توانند به خدمات دیفای دسترسی داشته باشند. شبکه Liquid نیز از شرکت بلاک استریم، می تواند راه حلی مناسب برای دسترسی به اکوسیستم دیفای باشد.

شبکه Liquid در حقیقت یک زنجیره جانبی برای بیت کوین است که امکان پردازش سریع‌تر تراکنش ها را فراهم می‌کند. در این شبکه افراد می‌توانند با بیت کوین خود، USDT تهیه و پس از آن از طریق سرویس‌هایی مانند Hodl Hodl از خدمات دیفای استفاده کنند. جالب است بدانید کاربران از طریق سرویس Hodl Hodl می‌توانند به صورت غیرحضوری وام بگیرند. برای این کار، فرد متقاضی وام، بیت کوین خود را سپرده‌گذاری می‌کند و پس از بازپرداخت کامل وجه قرض گرفته شده، آن را پس خواهد گرفت.

این سرویس‌ها بسیار جذاب به نظر می‌رسند اما هنوز برای استفاده از بعضی از آنها لازم است تا بیت کوین خود را به توکن بیت کوین در شبکه اتریوم (WBTC) تبدیل کنید. این بیت کوین توکنی ERC-20 است که به صورت یک به یک با بیت کوین پشتیبانی می‌شود و از آن می توان در بلاکچین اتریوم استفاده کرد.

با این حال بسیاری از کاربران، این مرحله را اضافی و غیرضروری می دانند. در حقیقت هیچکس نمی‌تواند عملکرد خوب WBTC در ایجاد پلی میان بلاکچین اتریوم و بیت کوین را انکار کند اما این قدم اضافی می‌تواند از اشتیاق کاربران به استفاده بیت کوین در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز بکاهد.

نوآوری‌های جدیدتر می توانند به ورود بیت کوین به دیفای کمک کنند

انواع پروژه های دیفای

در شرایط فعلی دیفای، بیت کوینرها راه‌های چندان زیادی برای استفاده از این اکوسیستم ندارند، مگر اینکه بخواهند بیت کوین خود را به WBTC یا سایر توکن ها تبدیل و خطرات آن را قبول کنند. وضعیت کنونی برای همکاری بیت کوین و دیفای چندان ایده‌آل نیست اما روش‌های بهتری نیز وجود دارد. یکی از این روش ها کمک به تهیه نقدینگی در بازارسازهای خودکار (AMM) صرافی‌های غیرمتمرکز است. این صرافی‌ها راهی را برای کاربران فراهم می‌کند تا با انتخاب یک جفت ارز و سپرده‌گذاری، کارمزد تراکنش‌ها را دریافت و سود کسب کنند. متاسفانه یافتن چنین صرافی که از بیت کوین به شکل اصلی خود پشتیبانی کند تقریباً غیرممکن است.

اما پلتفرم سرمایه گذاری خودکار غیرمتمرکز SIL Finance ممکن است بتواند بیت کوینرها را جذب کند. در وایت پیپر این پلتفرم نوشته شده است که کاربران می‌توانند تنها با تهیه یک نوع نقدینگی در استخرهای نقدینگی، به دو طریق سود ببرند. اول، همانند سایر استخرهای نقدینگی به این کاربران، کارمزد تراکنش‌ها داده می‌شود. دوم، به این کاربران توکن‌های بومی دیفای داده خواهد شد.

به نظر می‌رسد که این کاهش ریسک و افزایش پاداش بتواند باعث راه یافتن بیت کوین به حوزه امورمالی غیرمتمرکز شود. با این حال در وایت پیپر این پلتفرم در رابطه با پشتیبانی از بیت کوین به شکل اصلی خود توضیحی داده نشده اما به نظر می‌رسد که برای این کار از یک زنجیره جانبی بیت کوین مانند RSK استفاده خواهد کرد.

اما آیا بیت کوین واقعاً به دیفای نیاز دارد؟

اما از آنجایی که بیت کوین به خودی خود یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت به شمار می‌رود، این سوال مطرح می‌شود که آیا بیت کوینرها حاضر خواهند بود تا با شرکت در دیفای، ریسک از دست رفتن داراییشان را به جان بخرند؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است از ایده خرید بیت کوین و یک گوشه نشستن به امید افزایش قیمت خوششان نیاید. همچنین توانمندسازی کاربران با دادن گزینه‌های سرمایه‌گذاری بیشتر به آنها می‌تواند برای برخی از سرمایه‌گذاران مفید واقع شود.

از سوی دیگر، صنعت دیفای به شکل فعلی هنوز با مشکلاتی نظیر ناامنی و مسائل مربوط به حرص و اعتماد همراه است. اکثر افرادی که از این اکوسیستم استفاده می‌کنند از طریق پروژه‌هایی مانند ییلدفارمینگ (کشت سود) به دنبال راه‌هایی سریع برای ثروتمند شدن و رفتن ره صد ساله آن هم تنها در یک شب هستند.

با این حال، به نظر می‌رسد که در اکوسیستم دیفای، بازارسازهای خودکار صرافی‌های غیرمتمرکز در طولانی مدت، شانس به مراتب بیشتری برای موفقیت نسبت به سایر سرویس‌ها داشته باشند. عرضه توکن‌های دیفای برای فارمینگ، بدون ارائه برنامه‌ای برای استفاده طولانی مدت آن، مدل کسب و کاری‌ست که محکوم به شکست است.

علاوه بر این، در مدت اخیر، علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین افزایش چشمگیری داشته است. گویا سازمان‌ها برای کشف پتانسیل بیت کوین، به یک دهه زمان احتیاج داشته‌اند. از آنجا که این موج سرمایه‌گذاری به تدریج در حال حرکت است، ممکن است ادغام بیت کوین و دیفای آنچنان هم مورد استقبال واقع نشود. بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال در حال حاضر به عنوان یک سرمایه‌گذاری و یک دارایی برای ذخیره ارزش و مقابله با تورم شناخته می‌شود و ادغام بیت کوین و دیفای می‌تواند این تصویر را از بین ببرد.

نتیجه گیری

اگر چه خدمات ارائه شده در اکوسیستم دیفای بسیار مورد استقبال واقع شده‌اند، اما هنوز به نظر می‌رسد که بیت کوین به آن هیچ احتیاجی نداشته باشد. مسلماً انجام کارهای بیشتر با بیت کوین می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد اما اکنون بیت کوینرها تمایل دارند تا رمزارز خود را در کیف پول‌های خصوصی نگهداری کنند و از رشد قیمتی آن در طولانی مدت لذت ببرند. در صورتی که صرافی‌های غیرمتمرکز بتوانند از بیت کوین به شکل اصلی خود پشتیبانی و آن را به اکوسیستم دیفای وارد کنند و همچنین قراردادهای هوشمند به درستی حسابرسی شوند، می توان استفاده از بیت کوین در دیفای را بررسی کرد. اگر این شرایط محقق نشود، نیازی به معرفی امورمالی غیرمتمرکز به بیت کوین نخواهد بود.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا