اخبار خارجی

وضعیت شبکه کاردانو در انتظار هاردفورک واسیل + تحلیل تکنیکال قیمت ADA

طرفداران کاردانو در انتظار هاردفورک واسیل هستند که از ماه ژوئن (خرداد) به انتهای جولای (اوایل مرداد) به تعویق افتاده بود. اما با وجود نزدیک شدن به انتهای جولای هنوز تاریخ دقیقی برای این هاردفورک اعلام نشده است و قیمت ADA هم همچنان در کانال نزولی خود در نوسان است. هولدرهای ADA امیدوارند اعلام تاریخ دقیق هاردفورک واسیل، برای قیمت ADA اثری مشابه اثر اخبار مرج بر قیمت اتریوم داشته باشد. اما این انتظار تا چه حد امکان تحقق دارد و تحلیل تکنیکال درباره وضعیت فعلی ADA چه می‌گوید؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در انتهای ماه ژوئن (خرداد) شرکت اینپوت اوتپوت هنگ کنگ (IOHK)، توسعه‌دهنده شبکه کاردانو، اعلام کرد که هاردفورک واسیل که قرار بود در تاریخ ۲۹ ژوئن (۸ تیر) انجام شود، به دلیل «تعداد محدودی باگ» تا اواخر جولای (اوایل مرداد) به تعویق افتاده است. به وجود این در حال حاضر که در انتهای جولای هستیم هنوز تاریخ دقیقی برای این هاردفورک از سوی تیم توسعه‌دهنده مشخص نشده است.

با وجود اعلام نکردن تاریخ دقیق برای واسیل، تیم توسعه‌دهنده در گزارش ارزیابی هفتگی خود اعلام کرد که در تلاش برای انتشار نسخه جدید نرم‌افزار نود، یعنی نسخه v.1.35.2 است. هدف انتشار این نسخه از نرم‌افزار نود برطرف کردن باگ‌های پیدا شده در نرم‌افزار اعتبارسنج‌ها، حین آزمایش هاردفورک واسیل در شبکه آزمایشی است.

در این گزارش همچنین اعلام شد که تیم‌ها از نزدیک با برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌هایی که مشغول فعالیت بر بلاکچین کاردانو هستند، در تعاملند. نسخه دوم پلوتوس نیز روی devnet واسیل در حال آزمایش شدن است و مدل هزینه نسخه دوم به زودی به شبکه آزمایشی منتقل می‌شود.

تحولات کاردانو پیش از هاردفورک واسیل
خلاصه تحولات کاردانو پیش از هاردفورک واسیل؛ منبع: توییتر

در حال حاضر، ۱۰۴۰ پروژه در حال آماده شدن برای عرضه بر بلاکچین کاردانو هستند، همچینین اخیرا ۹۲ پروژه جدید در کاردانو راه‌اندازی شده است. با وجود این اکثر پروژه‌های فعال بر کاردانو پروژه‌ها NFT هستند و تعداد پروژه‌های NFT فعال بر کاردانو در حال حاضر ۶۳۰۴ است. تعداد توکن‌های عرضه شده بر بستر کاردانو ۵.۵ میلیون و تعداد اسکریپت‌های پلوتوس در بلاکچین کاردانو در حال حاضر ۲۹۲۹ است.

یکی از نقاط قوت بلاکچین کاردانو ثبات عملکرد آن در سال‌های اخیر بوده است. فعالیت شبکه تقریبا پنج سال (دقیقا ۱۷۶۰ روز) است که حتی در زمان بار سنگین مثلا در تابستان ۱۴۰۰ و همزمان با هاردفورک آلونزو، با اختلال مواجه نشده است.

انتظار می‌رود هاردفورک Vasil قابلیت‌های مهمی را به بلاکچین کاردانو اضافه کند. عملکرد قراردادهای هوشمند را بهتر کند و سرعت تولید بلاک و انجام تراکنش را ارتقا دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

نگاهی به سابقه تاریخی واکنش قیمت ADA به به‌روزرسانی‌های قبلی نشان می‌دهد که واکنش به خبر به‌روزرسانی‌ها عمدتا چندان مثبت نبوده است و از اخبار به‌روزرسانی‌های قبلی برای فروش کاردانو استفاده شده است.

قیمت کاردانو در زمان هاردفورک‌های مختلف
قیمت کاردانو در زمان هاردفورک‌های مختلف؛ منبع: تریدینگ‌ویو

به عنوان مثال، آپدیت آلونزو کاردانو در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) به رشد ۳ برابری قیمت ADA کمک کرد و باعث شد کاردانو رکورد قیمت ۳.۱۶ دلار را ثبت کند. اما پس از آلونزو، قیمت رمزارز ADA در روندی نزولی قرار گرفت و تا امروز حدود ۸۵٪ سقوط کرده است.

قیمت ADA پس از رسیدن به ۰.۳۸۴ دلار در ۱۰ می (همزمان با سقوط بازار در اثر اخبار ترا)، تا امروز تنها ۲۵٪ افزایش یافته است که نشان می دهد تاثیر هاردفورک واسیل بر بازار کاردانو محدود بوده است.

با وجود این لارک دیویس (Lark Davis) یکی از تحلیل‌گران بازار معتقد است در صورت حفظ سطح میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (بالای ۰.۵ دلار)، اعلام تاریخ دقیق هاردفورک واسیل می‌تواند باعث جهش قیمت کاردانو شود.

چندی پیش اعلام تاریخ رویداد Merge اتریوم نه تنها باعث افزایش قیمت ETH شد بلکه کل بازار رمزارز را صعودی کرد. البته انتظار نمی‌رفت اعلام خبر هاردفورک واسیل تاثیر مشابهی حتی بر قیمت خود ADA داشته باشد.

قیمت کاردانو
تحلیل قیمت کاردانو؛ منبع: توییتر

با وجود این تاریخ دقیق هاردفورک واسیل اعلام نشد و قیمت ADA نتوانست سطح ۰.۵ دلار را حفظ کند. کاردانو پس از رسیدن به قیمت ۰.۵۴ دلار با اخبار منفی فروش بیت کوین توسط تسلا مواجه شد که کل بازار را نزولی کرد. پس از این اتفاق قیمت ADA به پایین‌تر از سطح میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (منحنی سبز در نمودار پایین) کاهش یافت. در صورت ادامه روند صعودی (که می‌توانست با اعلام تاریخ دقیق هاردفورک واسیل تقویت شود) امکان داشت قیمت ADA به سطح بالای کانال نزولی (با رنگ آبی در نمودار پایین) حمله کند و از روند نزولی خارج شود. اما این اتفاق در حال حاضر دور از دسترس به نظر می‌رسد.

قیمت کاردانو
قیمت کاردانو؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت ADA در حال حاضر مشغول آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (منحنی قرمز در نمودار بالا) است. در صورت از دست رفتن این سطح باید دید قیمت کاردانو به خط نیمه و خط پایین کانال نزولی (۰.۴۳ دلار و ۰.۳۵ دلار) چه واکنشی نشان می‌دهد. قیمت لحظه‌ای کاردانو در زمان نگارش خبر ۰.۴۸۸۴ دلار است.

منبع
cointelegraphu.todayu.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا