اخبار آلتکوین

صعود قیمت سلستیا (TIA) و عملکرد بی‌نظیر آن بازار را متعجب کرد؛ سرنوشت این رالی چیست؟

TIA، توکن بومی شبکه سلستیا (Celestia)، شبکه بلاکچین در دسترس بودن داده (Data Availability)، در این هفته با ۲۵٪ رشد، به ۷.۴۳ دلار رسید و بهترین عملکرد را در بین ۱۰۰ دارایی دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار به ثبت رساند. هر چند که اکنون قیمت مقداری کاهش پیدا کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، به نظر می‌رسد معامله‌گران در رابطه با افزایش مداوم قیمت‌ها تردید دارند و با توجه به فاندینگ‌ریت‌ آن با بازکردن قراردادهای شورت پرپچوال فیوچرز، رویکرد نزولی اتخاذ کردند.

داده‌ها در رابطه با قیمت سلستیا چه می‌گویند؟

میانگین فاندینگ‌ریت در صرافی‌ها در آخر هفته منفی شد و اکنون به ۰.۱۲۳۱٪- کاهش یافته است و به سطحی رسید که آخرین بار در ژانویه مشاهده شد. به عبارت دیگر، سوگیری برای رویکرد نزولی در بازه شش ماهه بهتر آشکار می‌شود.

فاندینگ‌ریت‌ که هر هشت ساعت یک بار محاسبه و جمع‌آوری می‌شود، نشان‌دهنده کارمزد قراردادهای صعودی یا نزولی است. فاندینگ ریت منفی یعنی معامله‌گرانی که پوزیشن‌های شورت دارند و کاهش قیمت را پیش‌بینی می‌کنند، کارمزد تامین را به لانگ‌ها می‌پردازند. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای زیادی برای موقعیت‌های فروش نسبت به موقعیت‌های خرید وجود داشته باشد.

فاندینگ ریت وزن شده سلستیا - منبع: کوین گلس
فاندینگ ریت وزن شده سلستیا – منبع: کوین گلس

به نظر می‌رسد ترجیح برای باز کردن موقعیت‌های فروش در طول افزایش قیمت، یک واکنش کلاسیک از سوگیری اخیر باشد. ظاهرا معامله‌گران بیشتر بر سقوط قیمت TIA تمرکز کرده‌اند تا سایر تحولات مهم. بازگشت اخیر TIA به دنبال یک روند نزولی پنج ماهه رخ داد که قیمت آن به مقدار ۸۰٪ از ۲۱ دلار به زیر ۵ دلار کاهش یافت. در نتیجه، تعجب‌آور نیست که ببینیم معامله‌گران قصد سیو سود داشته باشند.

با این حال، معامله‌گران نباید نقش ماژولار بلاکچین سلستیا را به عنوان یک لایه در دسترس بودن داده برای شبکه‌های لایه ۲ مانند شبکه اوردرلی (Orderly Network)، لایه نقدینگی بدون نیاز به اجازه (Permissionless) برای ترید وب ۳، نادیده بگیرند. این بدان معنی است که جهش قیمت می‌تواند پایدار باشد.

همچنین، فاکتورهای مناسبی وجود دارند که در این هفته می‌توانند باعث شوند سلستیا پس از اندکی اصلاح مجدداد رشد کند؛ از جمله نشست مدولار که این هفته در مرکز Celestia برگزار می‌شود.

دیفای اسکوئرد (DeFi^2) تحلیگر مطرح ارز دیجیتال در پلتفرم X بیان کرد:

نیاز به یک لایه در دسترس بودن داده، با درک این موضوع منطقی به نظر می‌رسد که نقدینگی ایمن/بدون نیاز به مجوز، یکی از بزرگترین موانع در کاربردی کردن بازارهای پرپچوال آنچین است. بنابراین داشتن یک لایه میانی که بتواند نقدینگی مشترک را برای هر صرافی تامین کند، امری بدیهی برای ادامه حیات آن است.

وی در ادامه افزود:

سلستیا، به عنوان یک زیرساخت اصلی واقعی برای این‌چنین مواردی، عوامل بسیاری از جمله همایش ماژولار در این هفته، برای ایجاد کف و سپس صعود آن دست به دست هم داده‌ است.

سلستیا، یک بلاکچین ماژولار، اجماع (Consensus) را از اجرا (Execution) جدا می‌کند و مقیاس‌پذیری را افزایش می‌دهد. این امر مانند یک سیستم ذخیره‌سازی برای داده‌های مورد استفاده توسط شبکه‌های رولاپ و لایه ۲ عمل کرده و سرعت آنها را افزایش می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری انجام شوند.

اردرلی نتورک، یک لایه نقدینگی بدون نیاز به اجازه و ارائه‌دهنده زیرساخت برای وب ۳ تریدینگ است که در بستر بلاکچین نیر (Near Protocol) ساخته شده و از سلستیا برای در دسترس بودن داده‌ها استفاده می‌کند. اردرلی نتورک در ایمیلی بیان کرد:

در ۵ جولای (۱۵ تیر)، حجم تجمعی معاملات اردرلی نتورک به رکورد ۶.۲ میلیارد دلار رسید. کارمزد خالص تجمعی حاصل نیز به بیش از ۶.۶ میلیون دلار افزایش یافت. این مقدار، ۴۰٪ از کل داده‌های ارسال شده در شبکه سلستیا را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر این، سوگیری برای موقعیت‌های فروش می‌تواند رشد بیشتر قیمت را تسریع کند. اگر قیمت سلستیا در سطوح فعلی حفظ شود، کارمزد فاندینگ‌ریت به بار سنگینی برای تریدرها با موقعیت فروش تبدیل می‌شود و در نهایت آنها را مجبور به بستن موقعیت‌های خود می‌کند. این به نوبه خود می‌تواند قیمت‌ توکن TIA را با شرایطی که به عنوان رالی شورت اسکوییز (Short Squeeze) شناخته می‌شود، افزایش دهد.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا