اخبار خارجی

خالق کاردانو: آدام بک مشخصه های ساتوشی ناکاموتو بودن را دارد

چارلز هاسکینسون هم‌بنیانگذار اتریوم و موسس کاردانو در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف گفت وی معتقد است که آدام بک (Adam Back) تمام مشخصه های ساتوشی ناکاموتو بودن را دارد.

به نظر می‌رسد معمای هویت واقعی ساتوشی هرگز قدیمی نشود. اگرچه چارلز هاسکینسون تایید کرده است که مدرک محکمی برای ایجاد ارتباط بین آدام بک و ساتوشی ناکاموتو ندارد، اما به نظر او، بک کاملا ویژگی های ناکاموتو را دارد.

هاسکینسون معتقد است ساتوشی فردی بود که یا در اروپای غربی یا در سواحل شرقی آمریکا زندگی می‌کرده است زیرا انگلیسی بریتانیایی را کاملا خوب صحبت می‌کرد و پیش زمینه ای در سیستم های توزیع یافته و رمزنگاری داشته است. هاسکینسون گفت:

نکاتی در کد بیت کوین، به عنوان مثال استفاده از زبان برنامه نویسی Fourth برای اسکریپتینگ بیت کوین، تحصیل در انگلیس یا اروپای غربی را نشان می‌دهد زیرا کتاب های درسی دوران دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ این موضوعات را آموزش می‌دادند. بنابراین اگر تمام این نکات به علاوه آشنایی با سایفرپانک را مدنظر قرار دهید، می‌توان گفت که ساتوشی هم دوره هال فینی و دیوید چاوم (David Chaum) بود و از کارهای آنها باخبر بود.

اقدامات آدام بک از هش کش تا بیت کوین

طبق گفته های هاسکینسون، آدام بک یکی از چند فردی بود که شرایط ساتوشی را در اختیار داشت. بک هنگامی که در مایکروسافت کار می‌کرد، گواه اثبات کار با هش کش را ایجاد کرد و هم چنین دانش ایجاد اسم مستعاری نظیر ساتوشی ناکاموتو را داشت. چارلز هاسکینسون گفت:

این موارد، مثال های بسیار خوبی از چیزهایی است که می‌توان از خالق سیستمی نظیر بیت کوین انتظار داشت. نکته دیگر این است که آدام بک متخصص رمزنگاری است و تجربه بسیار زیادی در مسائل مرتبط با حریم خصوصی دارد. بنابراین شما با خود می‌گویید چه کسی دانش امنیتی کافی برای ایجاد اسم مستعاری را دارد که بسیار ایمن و قابل دفاع باشد؟ این شخص می‌تواند آدام بک باشد. بک از دوستان هال فینی بود، آنها مدت بسیار زیادی همدیگر را می‌شناختند.

ارزیابی هاسکینسون با نظر اسکات استورنتا (Scott Stornetta) یکی از خالقان بلاک چین تفاوت بسیار زیادی دارد. وی معتقد است که چند صد نفر می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند.

چند انتخاب موجود در عرصه بیت کوین

هاسکینسون تناقضاتی در مورد رابطه بک و ساتوشی مشاهده کرده است. وی در این خصوص گفت:

تغییراتی در داستان آدام بک وجود دارد. وی ابتدا گفت که به حرف های ساتوشی اهمیت نداد، اما بعداً ایمیل هایی با او ردوبدل کرد. به نظرم اگر آدام بک همان ساتوشی باشد بعید است که بگذارد کسی بفهمد.

چارلز هاسکینسون گفت بعضی از تصمیمات ساتوشی در خصوص طراحی بیت کوین جلوتر از زمان خود بود. وی گفت:

چندین انتخاب در خصوص پارامترهای سیستمی وجود داشت که پس از بررسی های آکادمیک بسیار دقیق شناخته شد. مشخص شد که این تصمیمات فراتر از سطح تئوری بود.

کارهای ناتمام ساتوشی در بلاک استریم

هاسکینسون در ادامه اذعان داشت که خالق بیت کوین با هش کش بسیار آشنا بود و انتخاب های ساتوشی بسیار شگفت انگیز و ممتاز بودند. وی گفت:

انتخاب منحنی بیضوی نیز بسیار جالب بود، زیرا secp256r1 در زمان پیدایش بیت کوین یک منحنی استاندارد نبود. اما مشخص شد که انتخاب این منحنی انتخاب بسیار خوبی بود. هم چنین مشخص شد که این منحنی بر اساس زیرساخت های منسجم بوده است. برای اینکه بدانید این انتخاب بسیار خوبی بود باید دانش زیادی درباره رمزنگاری منحنی بیضوی داشته باشید.

طراحی گواه اثبات کار نشان می‌دهد که ساتوشی مدت ها به گواه اثبات کار به عنوان یک مفهوم فکر کرده است، بنابراین باید آشنایی بسیار زیادی با هش کش به عنوان یک مکانیزم داشته باشد. هاسکینسون هم چنین معتقد است کار کردن در بلاک استریم برای ساتوشی منطقی به نظر می‌رسید، زیرا بلاک استریم در صدد برطرف کردن مشکلاتی در کد اصلی بیت کوین بود. هاسکینسون در این خصوص گفت:

نکته بسیار جالب این است که اقداماتی در بلاک استریم برای برطرف کردن آسیب های وارد شده به زبان اسکریپت نویسی بیت کوین وجود داشت. در واقع، آنها مقاله ای با عنوان سادگی نوشتند که طی آن در صدد طراحی مجدد اسکریپت بیت کوین به روشی بودند که اندکی بهتر باشد. این یکی از مواردی بود که اگر من خالق بیت کوین بودم برای اصلاح آنها تلاش می‌کردم.

هاسکینسون هم چنین معتقد است تنها راهی که ثابت شود آدام بک همان ساتوشی است، مقایسه کد بیت کوین با کد نوشته شده توسط آدام بک قبل از پیدایش بیت کوین است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا