مقالات عمومی

سیویل (Civil) چیست؛ بازاری غیرمتمرکز برای روزنامه نگاران

سیویل (Civil)، یک نوع بازار یا مارکت پِلِیسی غیرمتمرکز در حوزه روزنامه نگاری می باشد. این پلتفرم به خوانندگان اجازه می دهد تا مستقیما به روزنامه نگاران پرداخت انجام داده و بصورت بالقوه نیاز به تبلیغ کنندگان شخص ثالث و نوشتن مطالب گول زننده برای جذب کلیک و جلب توجه بیشتر را از بین می برد.

«اخبار ساختگی». از این دست اخبار برای خدشه دار کردن رسانه و ایجاد شک و شبهه درباره نقش آن استفاده میشود. روش های کاری غیراخلاقی زیادی در این حوزه وجود دارند. ولی استفاده از این روش ها، درآمد ناشی از تبلیغات که معمولا بسته به میزان مشاهده از آنها می باشد را کمرنگ کرده است. در نتیجه ناشران مجبور می شوند از تاکتیک های مشکوک و فریب دهنده برای افزایش آمار و ارقام خود استفاده کنند. پلتفرم سیویل (Civil) به دنبال تغییر این رویه است.

سیویل (Civil) چیست؟

سیویل (Civil) مارکت پِلِیسی برای روزنامه نگاری است. این پلتفرم به دنبال ارائه مکانیزم درآمدی جایگزینی برای روزنامه نگاری است که بر اساس کیفیت تولیدشده محتوا بجای تمایل اشخاص ثالث می باشد. این بدان معناست که اخبار دیگر مرتبط با تمایلات مالی نبوده بلکه در مورد دقت و صحت خبر خواهد بود.

این باعث می شود شرکت های کوچک و روزنامه نگاران مستقل، بیشتر درآمد دریافت کرده و محتوایی که مردم و نه تبلیغ کنندگان، می خواهند را منتشر کنند.

سیویل  (Civil) می گوید:

پلتفرم بر اساس بلاک چین ما و قراردادهای هوشمند آن از روزنامه نگاران در برابر سانسور و مشکلات مربوط به مالکیت معنوی محافظت کرده و در عین حال شفافیت را در کل پلتفرم ارتقا و پرورش می دهد.

سیویل چگونه کار می کند؟

سیویل متشکل از نویسندگان اخبار و داستان ها، خوانندگان آنها و کسانی است که به این محتوا رای می دهند. برای دسته سوم، کاربران باید توکن بومی سیویل، CVL، داشته باشند. کاربران این توکن ها را خریداری کرده و سپس به روزنامه نگارانی که علاقه دارند، رای دهند. سپس ناشر مستقیما از طرف مخاطب اعتبار دریافت می کند که باعث ایجاد جریان درآمدی، بدون نیاز به ساخت آن از طرف خود ناشر می شود.

آیا می دانستید؟

پادکست ارز دیجیتال ZigZag، بر اساس شبکه سیویل بوده و با بنیان گذار شرکت ConsenSys نیز در رابطه با وعده ها و آینده سیویل مصاحبه ای انجام داده است.

اتاق های خبری سیویل چه هستند؟

اتاق های خبری سیویل، با انواع رایج آن کمی تفاوت دارند. هر مطلب تهیه شده بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره شده که امکان تغییر و دستکاری در آن را از بین می برد. سپس تمام مطالب برای تمام اعضای شبکه سیویل، در دسترس قرار می گیرد. به علاوه، با ثبت نام در برنامه اتاق های خبری سیویل، ناشران کوچک می توانند برای توسعه توانایی های خبری خود از کمک های مالی برخوردار شوند.

برای حمایت از اخبار آنها شما می توانید:

  • اهدا کنید: می توانید هر مبلغی را به عنوان انعام اهداء کنید.
  • اسپانسر شوید: می توانید با استفاده از قراردادهای هوشمند پرداخت های مکرر، مانند حق عضویت، انجام دهید.

مزایای سیویل چه هستند؟

استقلال تحریریه: نویسندگان با علایق و منافع مالی کاری ندارند.

ارزهای دیجیتال: باعث ادغام بهتر ارزهای دیجیتال و در نتیجه فراهم شدن منبع درآمدی جدید می شود.

کنترل کاربران: صاحبان توکن سیویل می توانند از روزنامه نگاران پاسخ بخواهد.

محافظت شده: تشکیلاتی برای حصول اطمبنا و کمک به محافظت از ششبکه طراحی شده است.

سیویل می گوید:

هدف سیویل، ایجاد مارکت پِلِیسی برای اخبار است که خطاهای در مورد واقعیات و اطلاعات نادرست را حداقل کند.

معایب سیویل چه هستند؟

هیئت متمرکز: هیئت کنترلی در سیویل وجود دارد که در صورت مورد بحث واقع شدن موضوعات، امور را خود به دست می گیرد. با اینکه ممکن است وجود این هیئت به نظر ضروری باشد، سطح عدم تمرکز را در پلتفرم کاهش می دهد.

کنترل: صاحبان توکن بر روی روزنامه نگاری ها کنترل دارند، بدین معنا که آنهایی که مقدار بیشتری توکن در اختیار دارند، تاثیرگذاری بیشتری نیز دارند. Civil ادعا می کند محدودیت هایی در مالکیت توکن وجود دارد ولی این توکن در بازار آزاد در دسترس بوده و موجود می باشد.

بنیاد سیویل چیست؟

این بنیاد، سازمانی غیرانتفاعی به منظور پشتیبانی از شبکه سیویل است که مستقیما با ارائه کمک های مالی برای روزنامه نگاری تامین سرمایه و درآمد کرده و همچنین تحقیقاتی نیز درباره اکوسیستم سیویل انجام می دهد. این بنیاد با همکاری جامعه ی خود، به ترویج روزنامه نگاری اخلاقی کمک می کند.

آیا می دانستید؟

در اکتبر ۲۰۱۷، سیویل اعلام کرد مبلغ ۵ میلیون دلار سرمایه گذاری از شرکت ConsenSys دریافت کرده است.

آینده

سیویل نیز در گذشته مشکلات خود را داشته است. عرضه اولیه توکن آنطور که انتظار میرفت خوب پیش نرفت و این پلتفرم مجبور به رقابت با شرکت های بزرگی است که درون تمام جنبه های روزنامه نگاری نفوذ کرده اند. تغییر مدل کسب درآمد از طریق تبلیغات، نیازمند تغییرات بنیادی فراوانی است. با این حال این پلتفرم سعی خود را می کند. اگر این کار موثر باشد، می تواند باعث شروع عصری جدید از روزنامه نگاری دقیق و صحیح و با مسئولین پذیری باشد

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا