اخبار بیت کوین

افزایش چشمگیر معاملات آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME)؛ آیا بولران ۲۰۲۱ تکرار خواهد شد؟

به دنبال روند صعودی هفته گذشته بیت کوین، سود باز قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو (CME) به طور چشمگیری افزایش یافته است و از این حیث، پس از صرافی بایننس در رده دوم بازار کریپتو قرار گرفته است. رشد فعلی سود باز قراردادهای آتی CME تا حدی به فاز اولیه بولران سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ شباهت دارد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کریپتوپالیتن و بر اساس داده‌های کوین گلس، در حال حاضر سود باز مفهومی (Notional Open Interest) معاملات بورس کالای شیکاگو با رشدی قابل توجه به ۳.۵۸ میلیارد دلار رسیده است. صرافی بایننس نیز با ۳.۸۳ میلیارد دلار هنوز در رتبه اول قرار دارد. منظور از سود باز ، تعداد قراردادهای آتی فعال توسط معامله‌گران است و محاسبه آن فارغ از شورت یا لانگ بودن پوزیشن‌ها انجام می‌شود و سود باز مفهومی ارزش دلاری این پوزیشن‌هاست.

سهم صرافی‌های مختلف از سود باز قراردادهای آتی بیت کوین
سهم صرافی‌های مختلف از سود باز قراردادهای آتی بیت کوین – منبع: Coinglass

چرا سود باز CME در حال افزایش است؟

موفقیت اخیر بورس کالای شیکاگو را می‌توان به قراردادهای آتی مبتنی بر تسویه نقدی (Cash-Settled Bitcoin Futures Contracts) آن نسبت داد که برای اولین بار از مرز ۱۰۰٬۰۰۰ بیت کوین فراتر رفته است. علاوه بر این، سهم CME از بازار آتی بیت کوین به ۲۵٪ رسیده است که رکورد جدیدی محسوب می‌شود؛ رقمی که قدرت و نفوذ CME در فضای کریپتو را نشان می‌دهد.

CME دو نوع قرارداد آتی استاندارد و میکرو را برای بیت کوین ارائه می‌دهد. قرارداد استاندارد معادل ۵ واحد بیت کوین و قرارداد میکرو معادل یک‌دهم بیت کوین است. این بازار قراردادهای آتی اتریوم را هم در دو نسخه استاندارد (معادل ۵۰ اتریوم) و میکرو (معادل ۰.۱ اتریوم) عرضه می‌کند.

در حال حاضر، بیشتر سود باز قراردادهای آتی بیت کوین به جای قراردادهای سنتی، به قراردادهای دائمی تعلق دارد. قراردادهای دائمی دسته‌ای از قراردادهای آتی هستند که تاریخ انقضا ندارند و از فاندینگ ریت برای منحرف نشدن از قیمت بازار اسپات استفاده می‌کنند.

گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد دلیل رشد چشمگیر سود باز CME مطرح شده است. برخی از تحلیلگران معتقدند افزایش سهم CME از بازار آتی بیت کوین به دلیل هجوم دوباره سرمایه‌گذاران سازمانی صورت گرفته است. قیمت بیت کوین در ماه جاری همزمان با بی‌اعتمادی به وضعیت اقتصاد کلان و خوش‌بینی گسترده در مورد تصویب نخستین ETF اسپات بیت کوین در آمریکا، ۲۷٪ افزایش یافته است که ممکن است دوباره توجه سرمایه‌گذاران بزرگ را به خود جلب کرده باشد.

سرمایه‌گذاران خرد نیز نقش مهمی در افزایش سود باز CME ایفا کرده‌اند. حجم معاملات پنج‌روزه صندوق ETF فیوچرز بیت کوین شرکت پروشرز ۴۲۰٪ افزایش یافته و در روزهای اخیر به ۳۴۰ میلیون دلار رسیده است. این صندوق در قراردادهای آتی بیت کوین بورس کالای شیکاگو سرمایه‌گذاری می‌کند؛ بنابراین استقبال سرمایه‌گذاران از این صندوق به طور غیرمستقیم به تقویت جایگاه CME در بازار آتی کمک کرده است.

با این حال، آندره دراگوش (André Dragosch)، از شرکت دویچه دیجیتال استس (Deutsche Digital Assets) معتقد است که رشد سود باز قراردادهای آتی CME احتمالا به این دلیل است که معامله‌گران از پوزیشن‌های شورت در سایر صرافی‌ها دست کشیده‌اند. به گفته وی، در حالی که سهم CME از سود باز قراردادهای آتی بیت کوین نسبت به سایر صرافی‌ها افزایش یافته است، مقدار کل سود باز معاملات آتی و دائمی به لحاظ ارزش متناظر بیت کوین افزایش پیدا نکرده است. در نتیجه نمی‌توان گفت پوزیشن‌های آتی لانگ محرک اصلی افزایش اخیر سود باز CME هستند.

از آنجایی که CME همچنان در بازار آتی بیت کوین در حال پیشرفت است، باید دید که آیا در نهایت می‌تواند بایننس را پشت سر بگذارد و جایگاه برتر را به خود اختصاص دهد یا خیر.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا