اطلاعیه صرافی

جلوگیری از بازی صرافی‌ها؛ تغییرات جدید در سایت CoinMarketCap!

CoinMarketCap اصلی ترین سایت اطلاع رسانی ارز دیجیتال، بخش حجم معاملات اکسچنج ها در سایت را از پلتفرم خود حذف کرده است. این سایت دلیل کار خود را نگرانی ها بر سر وضوح و شفافیت اطلاعات اعلام کرد.

این وبسایت رتبه ۲۷۶ام را در میان تمام وبسایت ها طبق رتبه بندی گوگل (الکسا) دارد. CoinMarketCap در یک پست این خبر را منتشر کرد و به انتقادادت این چنین پاسخ داد که صرافی‌های دیجیتال با الگوریتم های آماری بازی می‌کنند تا بتوانند در لیست صرافی‌های معتبر قرار بگیرند و رتبه بالایی به دست بیاورند.

شکایت‌های زیادی از طرف کاربران راجع به همین حجم معاملات شنیده می‌شد. صرافی‌ها این گزینه را به تریدرها می‌دهند که اگر تعداد معاملات آنها بیشتر شود، کارمزد کمتری برای هر تراکنش پرداخت خواهند کرد. بنابراین مبادله گران تشویق می‌شوند تا فعالیت خود را چه به صورت دستی چه از طریق بات ها افزایش دهد تا برای هر مبادله کارمزد کمتری پرداخت کند.

علاوه بر این، بسیاری از اکسچنج ها متهم به استفاده از روش های بحث برانگیز برای افزایش حجم خود شده‌اند. این روش‌ها ممکن است از طریق خدماتی باشد که به بازار ارائه می‌دهند و یا افزایش جعلی حجم معاملات در بخش تریدینگ خود باشد.

آخرین طرح افزایش حجم، به ماینینگ تراکنش معروف است که بسیاری از پلتفرم های معاملاتی این مدل را شناختند و از آن استفاده کردند. در این مدل، اکسچنج ها در واقع اعلام می‌کنند که به میزان کارمزد تراکنش به شما توکن پرداخت خواهند کرد و برای مثال اگر تراکنش شما ۰.۰۰۰۱ اتر کارمزد دارد به همین مقدار، توکن مد نظر خودشان را به حساب شما میریزند.

CoinMarketCap هم به دلیل همین بازی‌ها سعی دارد به جای سانسور چنین اکسچنج هایی، داده ها و ابزارهای تحلیل بیشتری را فراهم کند و به کاربران اجازه دهد تا خودشان نتیجه گیری کرده و انتخاب کنند. در این سایت اعلام شد:

ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا اطلاعات اکسچنج ها را در سایت بررسی و تایید کنیم و در ضمن اصلا قصد نداریم چیزی را سانسور یا اداره کنیم. ما معتقدیم بهترین سیاست این است که اطلاعات بسیار زیادی فراهم شود و به کاربران اجازه دهیم تا انتخاب های آگاهانه خود را براساس این اطلاعات داشته باشند.

یکی از ابزار جدید CoinMarketCap این است که افراد به جای دیدن رتبه بندی روزانه اکسچنج ها (که بر اساس حجم معاملات ۲۴ ساعته است) بتوانند حجم معاملات در یک زمان طولانی را ببینند. همچنین یک ابزار فیلترینگ تعبیه می‌شود که به کاربران کمک می‌کند تا میان اکسچنج هایی که مدل های کارمزد مختلف ارائه می‌دهند تمایز قائل شوند. این سایت بیان کرد:

فلسفه ما فراهم کردن اطلاعات زیادی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا نتیجه گیری و تفسیرهای خود را داشته باشند و نشان دهیم ما به هیچ گروهی تمایل یا تعصب نداریم. این امر مشکل بسیار جدی است که برای حل آن به تمام ذینفعان در جامعه ارز دیجیتال نیاز است.

 

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا