متوسط مقالات

در کنترل گرفتن امور مالی غیر متمرکز و ورود آسان افراد به این حیطه!

آینده متعلق به امور مالی غیرمتمرکز (decentralized) است و امور مالی غیرمتمرکز یا همان دی‌فای (DeFi) در حال جلب توجه سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها است. امسال دی‌فای از مرز ۱ میلیارد دلار گذر کرد و توجه همگان را به بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم سوق داد. اکثر برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز در بستر اتریوم انجام می‌شوند و این باعث شده که بسیاری از رقبای این ارز دیجیتال احساس عقب ماندن از قافله به آنها دست دهد و آماده اقدامات در این زمینه شوند.

همان طور که گفته شد، اکوسیستم اتریوم بسیار برای Defi مناسب است و بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم در جریان هستند و این باعث ورود رقبا به این زمینه شده است. اینها در کل به نفع امور مالی غیرمتمرکز است و در نهایت به رشد اکوسیستم دی‌فای منجر خواهد شد. این موضوع همچنین می‌تواند به این معنی باشد که سرمایه‌گذاران نیازمند یک راه‌حل چند زنجیره‌ای هستند.

آینده امور مالی، غیرمتمرکز است

غیرمتمرکز اتریوم دی‌فای بلاک چین

بایننس در ماه گذشته وایت پیپری ارائه داد و در آن از ایجاد یک بلاک چین جدید خبر داد. این بلاک چین جدید که Binance Smart Chain نامیده می‌شود به این سازمان اجازه ایجاد قرارداد هوشمند را می‌دهد و در کنار زنجیره بایننس کنونی به کار خود ادامه خواهد داد. این زنجیره جدید از ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) پشتیبانی می‌کند و تعامل و قابلیت برنامه‌نویسی این ماشین را به زنجیره بایننس وارد می‌کند. در تئوری، این بلاک چین جدید ورود توسعه‌دهندگان به Binance را راحت‌تر می‌کند.

بایننس در این میان تنها نیست و صرافی‌های غیرمتمرکز دیگری مانند هیوبی (Huobi) نیز در صدد ایجاد اکوسیستم‌های بلاک چین شخصی خود هستند. این صرافی‌ها می‌دانند که آینده از آن امور مالی غیرمتمرکز است و به همین خاطر در حال انجام چنین اقداماتی هستند.

این صرافی‌ها می‌دانند که دیگر پلتفرم‌های متمرکز و محلی جواب نمی‌دهد؛ به همین خاطر سعی در اعمال روش‌های غیرمتمرکز دارند تا از ریسک بکاهند و به نقدینگی بیافزایند.

این رقابت موجود در این فضا منجر به نوآوری بیشتری خواهد شد و در کل برای این فضا مفید است. این امر باعث می‌شود که تریدر‌ها اکوسیستم‌های بلاک چینی مختلفی برای انتخاب داشته باشند. اتریوم نسل دوم قابلیت‌های بیشتری برای برنامه‌های دی‌فای فراهم خواهد کرد و می‌بینیم که امروزه نیز اکثر این برنامه‌ها بر بستر بلاک چین اتریوم در حال جریان هستند. این باعث می‌شود که بایننس و بسیاری از رقبا به فکر ایجاد زنجیره‌ای سریع‌تر و کارآمد‌تر باشند و بخواهند کاربران و توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب کنند.

محبوبیت اتریوم برای دی‌فای باعث استفاده زیاد از اتر شده است و این باعث می‌شود که رقبا نیز به فکر توسعه زنجیره و توکن‌های خود باشند و بخواهند به استیلای اتریوم خاتمه دهند.

متولیان دی‌فای

با توجه به وسعت و ماهیت شرکت‌هایی که به دنبال وارد کردن دی‌فای در بلاک چین خود هستند، باید بگوییم که تمامی این شرکت‌ها در آینده به نحوی موفق خواهند شد. در آینده دی‌فای تبدیل به یک استاندارد خواهد شد و در آینده اکوسیستم‌های مختلف امور مالی غیرمتمرکز ظاهر خواهند شد.

استفاده کاربران از زنجیره‌های مختلف باعث افزایش هزینه عملکردی این بلاک چین‌ها خواهد شد. این بر کاربران تاثیر خواهد گذاشت و سرمایه‌گذاران باید بین کیف پول‌ها و سطوح کاربری مختلف به رفت و آمد بپردازند؛ پس در نهایت باید مسئله سازگاری را جدی گرفت.

امروزه این مشکل در فضای ارز دیجیتال بسیار جدی است و بین کیف پول‌ها و انواع بلاک چین سازگاری وجود ندارد. امروزه که شرکت‌های بیشتری برای کسب سود وارد حیطه امور مالی غیرمتمرکز می‌شوند، حفاظت ایمن کلید‌های خصوصی در زنجیره‌های مختلف تبدیل به چالشی جدی می‌شود.

در حالی که اتریوم خرید و مبادله را از طریق مبادلات اتمی مقداری آسان کرده است، اما مسیریابی بیت کوین از طریق اتریوم و یا زنجیره بایننس بسیار مشکل است. راه‌حل‌هایی برای این مشکل مطرح شده که هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند.

در حال حاضر، مدیریت توکن‌ها به شیوه‌ای غیرمتمرکز و از طریق چندین پروتکل بسیار مشکل است. این قضیه با توسعه اکوسیستم‌های بلاک چینی مجزا پیچیده‌تر هم می‌شود.

امروزه متولیان نیز مانند صرافی‌ها متوجه اهمیت امور مالی غیرمتمرکز شده‌اند، البته مشکل سازگاری هنوز مطرح است. خوشبختانه راه‌حل‌هایی مانند فناوری تایید دوباره باعث می‌شوند که متولیان مستقل به عنوان میانجی بین امور مالی سنتی و امور مالی غیرمتمرکز عمل کنند و به کاربران اجازه ذخیره ارز‌های دیجیتال و انجام تراکنش با این ارز‌ها را از طریق هر اکوسیستم بلاک چینی بدهند.

تنها پشتیبانی چند زنجیره‌ای در اینجا کفایت نمی‌کند. با توسعه بیشتر دی‌فای و ارز دیجیتال، بررسی‌های بیشتری انجام می‌شود و مسائلی مانند امنیت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. چنین صنعتی برای رسیدن به استاندارد جدید باید سرمایه‌گذاران را در کنار خود داشته باشد و همین امر منجر به رشد و توسعه راه‌حل‌های بیشتر خواهد شد.

در حال حاضر، راه‌حل‌های حفاظتی در امور مالی غیرمتمرکز به حفاظت شخصی و گزینه‌های تک کاربره محدود هستند. این مانعی در برابر پذیرش است و برای سرمایه‌گذاران موسساتی زیاد خوشایند نیست. متولیان دی‌فای می‌توانند در این میان بسیار مفید واقع شوند و مولفه‌های اساسی برای کنترل را به این فضا اضافه کنند. اقداماتی مانند اضافه کردن اکانت‌های چند امضایی باعث کاهش ریسک و افزایش اعتبار در این فضا خواهد شد.

با فراهم کردن لایه‌های اضافی کاربردی و امنیتی، متولیان امور مالی غیرمتمرکز می‌توانند مسیری ایمن را برای سرمایه‌گذاران فردی و موسساتی فراهم کنند. در این میان، مسائل قانون‌گذاری باید مورد توجه اساسی قرار گیرد و قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی اعمال شود.

امروزه سرمایه‌گذاران می‌خواهند مستقیما به مدیریت و سرمایه‌گذاری در کیف پول خود بپردازند و متصدیان امور مالی غیرمتمرکز باید کاربران نهایی را در نظر داشته و بر طبق نیاز‌های آنها عمل کنند. این متولیان باید پروتکل‌های رایج دی‌فای را مستقیما در محیط کاربری ادغام کنند. فراهم کردن ابزار‌هایی برای پیگیری پورتفولیو و غیره، تجربه کاربری را بسیار ارتقا خواهد داد.

نظر شما چیست؟ استفاده از بلاک چین اتریوم برای امور مالی غیرمتمرکز چه مزیت‌هایی دارد؟ اتریوم نسل دوم در این میان چه قابلیت‌های دیگری را میسر خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphbinance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا