اخبار خارجی

کانوکس فایننس جهت رفع آسیب‌پذیری، توکن‌های قفل شده CVX را آزاد کرد

پروتکل کانوکس، یکی از مهم‌ترین پروتکل‌های دیفای در بلاکچین اتریوم، باگی در قرارداد هوشمند خود پیدا کرد. رفع این باگ تیم توسعه‌دهنده را ناچار به آزادسازی حجم زیادی توکن CVX کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، پیدا شدن یک باگ در قرارداد هوشمند کانوکس فایننس (Convex Finance)، تیم توسعه‌دهنده را مجبور کرد تا قبل از موعد مقرر، حجم زیادی از توکن‌های قفل شده را که درصد قابل توجهی از موجودی در گردش بود آزاد کند. این اقدام تأثیر منفی بر قیمت توکن CVX داشت.

تیم کانوکس فایننس روز جمعه اعلام کرد پس از کشف باگی که پاداش بسیار زیادی به صورت توکن CVX به بعضی کاربران اهدا می‌کرد، قرارداد مرتبط با مکانیزم «vote locking» را مجددا ارسال کرده است. در توییت تیم کانوکس می‌خوانیم:

به‌روزرسانی مهم برای کسانی که توکن CVX را برای رأی قفل کرده‌اند. قرارداد «Vote-Locking» اصلاح و مجددا ارسال شد. کاربران باید توکن خود را مجددا قفل کنند.

کانوکس CVX

تیم توسعه‌دهنده در این خصوص اذعان داشتگفت:

قبل از ارسال قرارداد جدید vlCVX هیچ موردی از استفاده از این باگ مشاهده نشده است. اما از آنجایی که قراردادهای کانوکس فایننس غیرقابل تغییر و غیرقابل به‌روزرسانی است، قرارداد جدیدی باید اجرا می‌شد. قرارداد جدید vlCVX این باگ را اصلاح کرده است.

این موضوع، نمونه دیگری از ماهیت تجربی و خطرناک دیفای است. صنعتی ۲۰۰ میلیارد دلاری که تغییرات چشمگیر میزان عرضه، باگ‌های قراردادهای هوشمند و نوسانات شدید قیمت، اموری طبیعی در آن هستند.

مکانیزم «vote locking» کانوکس نقش مهمی در اقتصاد این پروژه دارد؛ زیرا به کاربران امکان می‌دهد تا ضمن دریافت سود از سایر پروتکل‌ها، نقدینگی خود را به پروتکل کِرو فایننس (Curve Finance) هدایت کنند. اما کاربران تنها در صورتی این امکان را دارند که توکن کانوکس (CVX) را حداقل ۱۶ هفته قفل کنند.

این مکانیزم در مبارزه پیچیده و چندلایه برای کنترل قدرت رأی‌دهی در توکن پروتکل کرو (CRV) نقش مهمی ایفا می‌کند. این مبارزه بین پروتکل‌های مختلف مانند یرن فایننس و کانوکس فایننس، که برای کنترل بیشتر بر پروتکل کرو رقابت می‌کنند، تا حدی جدی شده‌است که به «جنگ کرو» شهرت یافته است.

مکانیزم «vote locking» هم‌چنین در مدیریت عرضه در گردش توکن CVX نیز مهم است، به طوری که بیش از ۷۲٪ عرضه این توکن تا روز جمعه قفل شده بود. معامله‌گران توکن CVX به رصد و بررسی تاریخ آزادسازی این توکن می‌پردازند، زیرا این رویداد می‌تواند به نوسان قیمت و موجودی بیانجامد.

بدین ترتیب، آزادسازی ناگهانی و غیرمنتظره میلیون‌ها توکن در روز جمعه باعث وارد شدن به سمت عرضه شد و قیمت توکن پلتفرم کانوکس را طی چند ساعت ۲۰٪ کاهش داد و از ۱۹.۱۰ دلار به ۱۵.۲۲ دلار رساند.

با وجود این هولدرهای بزرگ سعی کردند با استفاده از این موقعیت موجودی خود را افزایش دهند و بسیاری از کاربران تصمیم گرفتند به جای آنکه توکن‌های آزاد شده را در قیمت پایین بفروشند، آن را مجددا قفل کنند. یکی از کاربران توییتر به نام مت کاستو گفت:

کسانی که در آغاز دوره قبلی قفل شدن اقدام به خرید کردند با توجه به قیمت فعلی بازار بین ۱۸٪ تا ۶۶٪ در ضرر هستند. بنابراین کسانی که با استفاده از آزاد شدن توکن‌ها مشغول فروشند احتمالا اقدام به فروش با ضرر کرده‌اند. البته کسانی که اقدام به قفل کردن مجدد کرده‌اند را در نظر نگرفتم.

من از این موقعیت برای خرید استفاده می‌کنم.

کانوکس cvx

او همچنین در توییت دیگری اشاره کرد:

همچنین می‌بینیم که خریداران بزرگ (بیش از ۱۰۰ هزار دلار) درحال خرید هستند. این آدرس اندکی قبل بیش از ۲.۵ میلیون دلار کانوکس (CVX) خریده است.

کانوکس CVX

اگرچه قیمت‌ها دچار نوسان شده‌اند، اما قیمت کانوکس شاهد بازیابی بود و در حال حاضر ۱۷.۲۸ دلار است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا