کیف پول Cosign، گامی در جهت تسهیل تراکنش‌های چند امضایی و تقویت امنیت!

تیم توسعه BitCore از سازمان BitPay در حال کار بر روی پروژه جدیدی است که ادعا می‌شود ایمن‌ترین کیف پول (Wallet) جهان خواهد بود. این کیف پول در حال توسعه Cosign نامیده می‌شود که تراکنش‌های چند امضایی را ساده و موثر می‌کند و امنیت بیشتری را نیز برای فناوری انبارش بیت کوین فراهم می‌آورد.

ایده پشت کیف پول های چند امضایی این است که تراکنش‌ها توسط بیش از یک نفر تایید خواهند شد و این امنیت بیشتری را ایجاد خواهد کرد. البته این فرآیند پیچیدگی‌ها و مشکلاتی را نیز به دنبال دارد.

تیم Bitcore در این میان مدعی است که با استفاده از یک سیستم کاربر‌پسند مشکلات را حل کرده است و این سیستم فرایند امضا کردن با هم را هماهنگ می‌کند.

تراکنش‌های ساده و موثر در کیف پول Cosign

کیف پول تراکنش بیت کوین کلید خصوصی کلید عمومی کوین چند امضایی

توسعه‌دهندگان بر این باورند که کیف پول Cosign به کاربران اجازه می‌دهد که بتوانند کوین‌های چند امضایی را بسیار شبیه کوین‌های تک امضایی رایج خرج کنند.

اگر فردی بخواهد به خرج کردن کوین‌های خود در یک کیف پول چند امضایی اقدام کند، همان کار‌هایی را انجام می‌دهد که برای خرج کردن کوین‌های خود در کیف پول عادی انجام می‌داد، اما این بار بعد از انجام این کار‌ها قادر به خرج کردن کوین‌ها نیست و دیگر طرفین نیز باید به تایید تراکنش بپردازند.

در سناریویی که ۵ صاحب امضا وجود داشته باشد، زمانی که ۳ نفر از آنها به تایید تراکنش اقدام می‌کنند، تراکنش در شبکه بیت کوین انتشار داده خواهد شد. این فرآیند یک لایه امنیتی اضافی را ایجاد می‌کند و یک هکر تنها با دزدیدن کلید‌های خصوصی شما قادر به هک کردن کیف پول نخواهد بود.

کلید‌ها باید توسط کلاینت ایجاد و رمزنگاری شوند. همچنین لازم است که نرم افزار از طرف کلاینت اجرا شود؛ بنابراین نمی‌توان آن را توسط یک شخص ثالث بازرسی کرد و یا تغییر داد.

کیف پول Cosign از مزیت‌هایی مانند تعدادی مرورگر مدرن و فناوری‌های بیت کوینی برخوردار است. Web RTC برای ایجاد ارتباطات همتا به همتای بین امضا‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد و انبارش محلی HTML5 برای ذخیره کیف پول به کار می‌رود. کلید‌های توسعه‌یافته HD نیز برای تسهیل ایجاد آدرس‌های جدید در این کیف پول استفاده می‎‌شود.

تشریح مرحله به مرحله کیف پول Cosign 

کیف پول تراکنش بیت کوین کلید خصوصی کلید عمومی کوین چند امضایی

در حالی که این فرآیند ممکن است پُر زحمت به نظر برسد، اما هدف Cosign تسهیل و ساده‌سازی هر مرحله است. تیم Bitcore یک سناریوی اصلی شامل ۵ نفر را طراحی کرده که می‌خواهند یک کیف پول مشترک ایجاد کنند و به عنوان صاحب امضا عمل کنند.

ابتدا باید یک کیف پول Cosign جدید ایجاد شود و آی دی (ID) آن بین اعضای گروه به اشتراک گذاشته شود؛ سپس همه صاحب امضا‌ها به کیف پول ملحق می‌شوند و کلید‌ خصوصی گسترده جدیدی ایجاد می‌کنند که دارای کلید عمومی مطابق است. کلید عمومی با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود، در حالی که کلید خصوصی به صورت سری نگهداری می‌شود.

این کیف پول همانند کیف پول‌های عادی عمل می‌کند و اگر فردی مایل به ارسال بیت کوین باشد، مانند کیف پول‌های عادی اقدام خواهد کرد، اما بعد از این اقدامات، بیت کوین به صورت کامل فرستاده نمی‌شود و این تراکنش ناقص برای تایید نزد طرفین دیگر می‌رود.

اگر سه نفر از این صاحب امضا‌ها اقدام به تایید تراکنش کنند، تراکنش به شبکه بیت کوین انتشار داده می‌شود و داخل بلاک چین ذخیره می‌شود.

وقتی یکی از صاحبان امضا اقدام به ارسال بیت کوین می‌کند، تراکنش ناقص تلقی می‌شود و بر روی صفحه دیگر صاحبان امضا ظاهر می‌شود و آنها می‌توانند به تاید این تراکنش بپردازند و یا آن را نادیده بگیرند.

اگر تعداد صاحب امضا‌های تایید کننده تراکنش به حد نصاب برسد، تراکنش کاملا تایید می‌شود و به صورت خودکار در شبکه بیت کوین انتشار داده می‌شود.

تنها تفاوت این کیف پول‌ها با کیف پول‌های عادی در این است که برای انجام کامل تراکنش نیاز به حد نصاب تایید کننده است.

برای بازیابی این کیف پول‌ها، باید حداقل سه صاحب امضا کلید‌های خصوصی خود را در دسترس داشته باشند. Cosign هنوز منتشر نشده است. بنابراین نمی‌توان در مورد صحت ادعا‌های مطرح شده مطمئن شد. نظر شما چیست؟ چه نوع نوآوری و ابتکاری را در این کیف پول می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع coindesk bitcore
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
علی

سلام ببخشید کیف پول های چند امضا برای شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری مناسب هست که کلید خصوصی دست یک نفر نباشد؟